8 663 перегляд(ів)

Чому бактерії називають і друзями, і ворогами людини?

Мета:формувати в учнів поняття про корисні й шкідливі бактерії; розширювати світоглядшколярів; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Слухання казки

— Послухайте казку про мікроби.

Жили-були мікроби — розповсюджувачі різних хвороб. Найбільше на світівони полюбляли бруд. Чим брудніше, тим їм було приємніше і тим більше їхставало.

Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тутяк тут — муха. А на її лапках сотні мікробів, особливо якщо вона прилетіла зісмітника. Муха відлетіла, а мікроби залишилися на столі — на тарілках. Сидятьна ложках, на хлібі і думають: «Як добре, що на світі є бруднулі і мухи».І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і в рот людині, а тамвже і до хвороб рукою подать!

— Поміркуйте, що допомагає нам перемогти мікроби, бактерії?

— Хто такі бактерії? Де вони живуть? Які є шкідливі і корисні бактерії?Як бактерії допомагають людям і тваринам? Як боротися з бактеріями? Що потрібноробити, щоб протистояти хворобам?

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про бактерії і віруси та їхню роль у життіприроди і людини.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 171)

— Прочитайте текст нас. 171.

— Де зустрічаються бактерії?

— Якої шкоди можуть завдавати бактерії людині?

— Яка користь від бактерій людині, рослинам, тваринам?

  1. Розповідь учителя

— Коли під мікроскопом роздивитися свої руки, парти, стільчики,можна побачити багато цікавого, а саме: різні мікроби — бактерії.

Бактерії дуже і дуже маленькі, менше найменших комах, навіть комашкапорівняно з ними величезна, як гора.

Ось крапля води, подивіться, скільки в ній мікробів! Ви нічого не бачите?Правильно, тому що мікроби дуже маленькі, менше крапельки, і їх так простоне розгледіти.

Для того щоб побачити мікробів, потрібний спеціальний прилад — мікроскоп,який збільшує предмети у сотні разів.

Ми поклали крапельку на скло мікроскопа і тепер бачимо мікробів, які живутьу краплі води. Крапелька така маленька, зате скільки в ній мікробів!!!

Ось так виглядають різні мікроби і бактерії під мікроскопом.

Якщо ви намалюєте олівцем одну точку, то там уміщатиметься двістіп’ятдесят тисяч бактерій!

Бактерії знаходяться скрізь. Вони є в ґрунті, у воді, в їжі, в повітрі, в дощі.

Бактерії живуть у тваринах і навіть у нас!

Якби не було бактерій, на Землі не існувало б життя. Був би один пісок, якна Місяці.

Бактерії з’явилися багато років тому. Бактерії бувають як шкідливі, такі корисні.

Бактерії допомагають перегнивати листю, що впало на землю, берутьучасть в утворенні корисних копалин, підтримують запаси вуглекислого газуі кисню в атмосфері.

Бактерії, які живуть глибоко під водою, допомагають створити лосьйон дляефективного захисту шкіри від згубних сонячних променів.

Тисячоліттями людина використовувала молочні бактерії для виготовленнябагатьох молочних продуктів. Якщо до молока додати бактерії, вийдутькисле молоко, кефір, йогурт, сир.

З оцтової бактерії виготовляють закваску для квасу. Також бактерії допомагаютьз тіста зробити хліб.

Бактерії допомагають жуйним тваринам, антилопам, коровам, лосям,козам, коням, перетравлювати рослинну їжу.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Гра «Так чи ні?»

  • Бактерії — живі організми.
  • За допомогою бактерій виготовляють кефір і ряжанку.
  • Серед бактерій є тільки корисні.
  • Слід остерігатися хвороботворних бактерій.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чим бактерії відрізняються одна від одної. !

— Чи всі бактерії шкідливі?

— Як розрізняти шкідливі та корисні бактерії?

— Чи можуть жити разом корисні та шкідливі бактерії?

. — Як уберегтися від шкідливих бактерій?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 171.

Проект «Облаштовуємо нашу планету». (Доведіть, що бактерії необхідніна нашій планеті.)

 

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *