6 668 перегляд(ів)

Дієслова-синоніми і дієслова-антоніми.Розпізнавання дієслів у реченнях

Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріплювати вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні,добирати до дієслів синоніми і антоніми; розвивати зв’язне мовлення,образне мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав і стих дзвінок.

Починається урок.

Всі за парти тихо всілись

І на мене подивились.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Ихеч ось яг

Тихесенько втомилось розгнівилось

Тихесенько вечір на землю спадає.

І сонце сідає в тихесенький гай.

Ой, сонечко ясне,

Невже ти втомилось,

Чи ти розгнівилось?

Іще не лягай!

— Знайдіть і підкресліть у вірші спонукальне речення. Назвітьдієслова.

  1. Гра «Буква загубилася»

— Ой лишенько! — кричать слова.

— Пропала літера одна.

Без неї бути ми не можем.

Допомогти ж зуміє кожен.

Ви дуже добре поміркуйте

І нас скоріше порятуйте!

Б.. р.. б.. н, ст.. рт, к.. пк.. н, с.. д, м.. рк.. , п.. рт.. , з.. йч.. т.. , к.. р.. в.. н.

ІІІ . Повідомлення теми й мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах,добирати до дієслів синоніми і антоніми.

Є близькі за значенням —

Це слова-синоніми.

Зовсім різні, протилежні —

Це слова-антоніми.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Робота над прислів’ями

— Прочитайте прислів’я. Назвіть дієслова-антоніми.

  • Згода дім будує, а незгода руйнує.
  • Вогонь палить, а вода сушить.
  • Ластівка день починає, а соловей кінчає.
  • Смілий там знайде, де боягуз загубить.
  • Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.

Фізкультхвилинка

Із-за парт мерщій встаєм.

Лінькам волі не даєм.

Проганяєм дружно втому.

Присідаймо й встаньмо потому.

Ставим руку на бочок,

Ніженьку на каблучок.

Тягнем пальці до носка,

Вправа буде ось така.

Руки ставим до плечей,

Коловий же рух оцей.

Пальчиками потрусили

І за парти тихо сіли.

  1. Гра «Протилежності»

— До поданих дієслів доберіть антоніми. Складіть кілька реченьз дієсловами, протилежними за значенням.

Накривати — … (відкривати);

зайти – … (вийти);

зав’язати — … (розв’язати);

відчинити — … (зачинити);

роззутися — … (взутися);

згорнути — … (розгорнути);

світає — … (сутеніє);

заходити — … (виходити);

хвалити — … (лаяти);

починати — … (закінчувати);

сумувати — … (радіти);

кричати — … (шепотіти);

працювати — … (ледарювати);

згадувати — … (забувати).

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Творче списування

— Спишіть. З поданих синонімів виберіть найбільш вдалий. Доберіть заголовок.

Радісно (засвітить, зігріє, засяє) весняне сонечко. По дорогах(побіжать, потечуть) веселі струмки. Лід на річці (посиніє, почорніє). (Набубнявіють, збільшаться) на деревах бруньки. З теплихкраїв (прилетять, прилинуть, повернуться) птахи.

  1. Гра «Заповни пропуски»

— Із ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте у речення найбільш влучні.

Ліс ще… в передранішній тиші. Тихо навкруги, мертво. Лишде-не-де… пташка, непевним голосом… зі свого затишку.

Слова для довідки: дрімає, спить, куняє; прокинеться, встане,пробудиться; заспіває, обізветься, защебече, зацвірінькає.

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Навіщо у мовленні вживають дієслова-синоніми і дієслова-антоніми?

— З яким настроєм ви завершуєте сьогоднішній урок?

Збіг наш урок,

Як коротка мить.

Дуже швидко

В роботі час біжить.

І попрацювали

Ми немарно,

Бо багато знань отримали —

Це гарно!

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *