1 491 перегляд(ів)

Добирання спільнокореневих сліві зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и]

Мета: закріплювати вміння добирати слова (спільнокореневі та форми слів)для перевірки ненаголошених голосних; формувати навички грамотного каліграфічного письма; розвивати мовленнєві вміння; виховувати любов до природи.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Каліграфічна хвилинка

К к Кк Коок ом овсо

Коридор календар килим

Кінець діло хвалить.

— Поділіть на склади слова в реченні, запишіть транскрипціюслова кінець.

 

  1. Словникова робота

Гра «Знайди склад»

… ремха, вог… ще, … вога, … ниця

(Черемха, вогнище, тривога, криниця)

— Змініть слово черемха так, щоб у корені відбулося чергування. (Черемха — на черемсі)

— Доберіть синоніми до слова вогнище. (Вогнище — багаття,вогонь)

— Доберіть антонім до слова тривога. (Тривога — спокій)

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова криниця.

Криниця [криниц’а] — кри-ни-ця — 3 скл., 7 б., 7 зв.

 

  1. Загадковий диктант

— Запишіть слова-відгадки. Підкресліть орфограму.

  • Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски,

Звуть тих подружок…(берізки).

  • Тільки сонечко пригріло

І розтанув килим білий.

Клен радіє: певно, зна —

В гості йде до нас… (весна).

  • Угадай, чому Мишкові

Стало жарко в кожухові?

Угадай, чому за пічку

Він засунув рукавички?

Не тому, що неслухняний,

А тому, що день… (весняний).

  • Щоб зернятко ожило,

Треба сонце і… (тепло).

  • Де не глянь — ріки, гори, ліси,

Полонини, озера, поля.

Не знайти ще такої краси,

Як на нашій планеті…(Земля).

  • Щоб город перекопати,

То беруть до рук лопати.

Потім з рук у м’яку грядку

Висівають що?.. (Зернятко).

— Як перевірити правопис слів із ненаголошеними голосними?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо правила написання слів ізненаголошеними [е], [и].

 

  1. Закріплення вивченого матеріалу
  2. Способи перевірки ненаголошених голосних

— Які існують способи перевірки?

а) Зміна форми слова:

озеро — озера;

верба — верби.

 

б) Добирання споріднених слів:

легенький — легко;

деньок — день.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Робота за малюнками. Колективна робота

На дошці у вільному порядку виставлені малюнки предметів,у назвах яких є ненаголошені голосні [е], [и].

— Доберіть до слів малюнки і запишіть словосполучення.

Слова: невеличкі, сердитий, веселий, велике, широке.

Малюнки: крило, пеньки, озеро, рибалка, шишкар.

(Невеличкі пеньки, сердитий рибалка, веселий шишкар, великекрило, широке озеро)

— Складіть речення з одним словосполученням (усно).

 

  1. Гра «Склади віршик»

— Переставте рядки так, щоб вийшов вірш.

І цілий день милується

І тішиться собою.

Вербичка невеличка

Схилилась над водою.

— Запишіть складений вірш, підкресліть орфограму «Ненаголо-

шені [е], [и]».

  1. Т ворче списування

— Спишіть, добираючи до слів з пропущеними буквами перевірні.

Сх.. лити, л.. сточки, т.. мніє, в.. сняний, в.. селий, кр.. ло, л.. жить,л.. тить, ст.. пи, ш.. поче, т.. хенько, ш.. рокий, к.. слиця, м.. док,в… сокий, гл.. бокий, д.. міти, гр.. чаний, в.. шневий, с.. ло.

 

— Спишіть текст, вставляючи пропущені літери.

У молодшої с.. стри Зими, красуні Ос.. ні, було три брати — триосінніх місяці. Дуже любила Осінь своїх братів. Кожному готуваласвяткову од.. жину.

— Що ви робили, щоб правильно виконати завдання?

 

  1. Робота над прислів’ями

— Доповніть прислів’я. Вставте пропущені літери.

  • Вік ж.. ви — … (вік учись).
  • Не п.. ром пишуть, а… (розумом).
  • Не нагнувшись, … (гр..ба не знайдеш).
  • Слово — не горобець, … (вил..тить — не піймаєш).
  • Від т.. плого слова і… (лід розм..рзає).

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Чого навчилися?

— Який вид роботи сподобався?

— Як дізнатися, яку букву (е чи и) потрібно написати в ненаголошеному складі кореня слова?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *