4 354 перегляд(ів)

Догляд за в’язаними виробами з різних матеріалів.Захист та оцінювання результатів проектної діяльності

Мета: узагальнення знань, умінь і навичок учнів з розділу ≪Проектування та виготовлення виробів, в’язаних спицями ≫; розвиток аналітичних здібностей та логічного мислення; виховання в дітей організованості, раціональності, практичності, критичності.

Завдання для учнів:

  • • учитися правил догляду за в’язаними виробами з натуральних матеріалів;
  • • презентувати виготовлений виріб;
  • • здійснити самооцінювання результатів проектної діяльності.

Методи: гра ≪Бліцтурнір≫, читання з позначками, бесіда з поясненням, спостереження, особистий показ, обхід учнів, інструктаж, презентація.

Обладнання, інструменти та матеріали: мультимедійний проектор, праска, робочі коробки, власні вироби, оціночні листи, слайди.

Наочні посібники, ТЗН і додатковий матеріал: інформаційна картка ≪Догляд за в’язаними виробами та їх збереження ≫; дидактичні матеріали (картки-завдання, тести, технологічні карти, комплект слайдів, фрагменти фільму), фотографії.

Міжпредметні зв’язки: інформатика, література.

Тип заняття: узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до роботи.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Учитель розпочинає підсумкове заняття поетичними рядками,які вкотре доводять учням необхідність мати власне захоплення,пов’язане з вивченням предмета.

Щоб у житті не нудьгувати — потрібно власне хобі мати!

Для одного — це книг читання, для іншого — віршів складання,

Для третього — це гарний спів, четвертий — пароплав зробив…

А наше хобі — це бажання робити вироби до рання,

Плести, в’язати, вишивати та певну користь з цього мати,

Бо рукоділля — то робота, безсонні ночі і турбота:

Яку конструкцію обрати та потім вправно це зібрати,

Та ще й зробити краще всіх, бо гарний виріб — то успіх!

То насолода, визнання й бажання працювати з ночі до рання…

Країна рукоділля є — вона тебе у гості жде,

Щоб разом з нами працювати, отримувать знання й бажати

«Творити власними руками», бо ти ж працюєш разом з нами!

Тож довго ти не зволікай, в країну рукоділля поспішай…

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів Гра «Бліцтурнір»

Учитель пропонує учням зіграти в гру, яка зможе показати, наскільки добре вони знають матеріал, який вивчали впродовж попередніх занять (див. додаток А).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Щоб в’язані вироби тривалий час зберігали естетичний та привабливий вигляд, за ними потрібно правильно доглядати.І цьому ми будемо вчитись на нашому занятті, адже його тема — «Догляд за в’язаними виробами з різних матеріалів». Ви дізнаєтесь, якздійснювати догляд за в’язаними виробами з натуральних матеріалів, а також повторите й узагальните всі ті знання й уміння, якихнабули під час вивчення попередніх тем. Окрім того, напевне, коженз вас з нетерпінням чекав на нашу зустріч, адже сьогодні відбудеться презентація результатів проектної діяльності. Тривалий час винаполегливо вчилися, старанно виготовляли власні вироби, вкладаючи в них усю свою майстерність та знання, оформлювали пояснювальні записки проектів і готувались до захисту. І ось сьогодні настане та довгоочікувана мить, коли заняття перетвориться на святотворчості. Тож уперед, назустріч кінцевій меті! Але все по порядку…

ІV. Повідомлення теоретичного матеріалуДогляд за в’язаними виробами та їх збереження

У ч и т е л ь. Навчитись правильно доглядати за в’язаними виробами так само важливо, як і вив’язувати їх. Неправильний догляд може легко зіпсувати бездоганно виконану річ.

Читання з позначками

Учитель пропонує учням опрацювати інформаційні карткий олівцем позначити те, що їм уже було відомо, — знаком (+); те,про що вони дізналися вперше, — знаком (!) і те, що їм незрозуміло, — знаком (?) (див. додаток Б).

Прання в’язаних виробів

У ч и т е л ь. Вовняні вироби, а також пряжу перуть у теплійводі спеціальними пральними порошками. Замість них можнавикористовувати шампунь. Речі злегка мнуть (приблизно 10–15 хв)у негарячий воді. Не можна користуватися щіткою під час такого

прання!Після прання річ полощуть кілька разів у ледь теплій воді,додавши під час останнього полоскання столову ложку оцту.Ажурні речі прасують з вивороту через вологу тканину. Вироби,зв’язані резинкою, рельєфними узорами, джгутами, косами, не

прасують.

Трикотажні вироби не викручують, а лише віджимають, а потім загортають у рушник або простирадло, розправляють на горизонтальній поверхні до остаточного висихання.

Виробам, вовна яких скачалась, можна повернути початковийвигляд, виправши їх у воді, у якій кілька годин мокла квасоля.А ось, наприклад, в’язаний білий берет чи шапочку білого кольоручистять картопляним крохмалем.

Не можна сушити вовняні в’язані речі над гарячою плиткоюабо на сонці, бо вони втрачають свої якості.Якщо в’язаний виріб зшивається на машинці, то під в’язанняпідкладають смужку бавовняної тканини.

Щоб спідниця не розтягувалась, з вивороту пришивають підкладку з тонкої тканини.

Для того щоб правильно обрати спосіб догляду за в’язаним виробом, упроваджено стандартні умовні знаки.

Умовні позначення догляду за в’язаними виробами

Вид

роботи

Умовні

позначення

Значення умовного знаку
Прання Лише ручне прання за максимальної температури 40 °С. Не можна терти й викручувати.Ручне або машинне прання за температурине вище від 40 °С. Полоскати, переходячи поступово до холодної води. Під час віджиманняв пральній машині ставити повільний режимобертання центрифуги.

Дуже делікатне прання у великій кількості

води. Мінімальна механічна обробка.Швидкеполоскання на низьких обертах

Хімічне

чищення

Дозволяється прання з підбілювачами, що містять хлор. Використовувати лише холодну воду.Стежити за повним розчиненням порошку.Під час прання не використовувати засоби, щомістять хлор.

Лише сухе чищення

Сушіння Дозволено віджимати й сушити в пральній машині.Сушити без віджимання.

Не дозволено віджимати й сушити в пральній

машині.Сушити на горизонтальній поверхні

VI. Захист та оцінювання результатів проектної діяльності

Учням пропонується розпочати презентацію творчих проектів.Вони за власним бажанням по черзі (або в складі груп) презентуютьсвої роботи, користуючись орієнтовним планом, який учитель повідомив на попередньому занятті. Для якісного оцінювання вчитель під час виступу дітей заповнює оціночні листи, що допоможе оптимізувати оцінювання результатів праці (див. додатки В, Г). Крім того, на захист бажано запросити представників адміністрації школи, колег-учителів, а також батьків.

VIІ. Підбиття підсумків заняття

Учитель узагальнює діяльність учнів на занятті та роботи упродовж вивчення розділу «Проектування та виготовлення виробів, в’язаних спицями», підсумовує й оголошує результати оцінювання роботи над проектами, виставляє оцінки.

Додаток А

Питання бліцтурніру

     1. Які інструменти й матеріали використовують для в’язання спицями?(Для в’язання спицями використовують такі інструменти:спиці різного розміру, пристосування для перемотування пряжі.Матеріалом слугує різна пряжа: вовняна, синтетична, льняна,

бавовняна)

2. З чого виготовляють спиці для в’язання?(Спиці для в’язання виготовляють з таких матеріалів, як метал, деревина, пластмаса, кістки)

3. На що вказує номер спиці та якої товщини вони бувають?(Номер спиці — це її діаметр у міліметрах. Спиці бувають діаметром від 1 до 8 мм)

4. Як правильно вибрати номер спиці й товщину пряжі?(Пряжу складають удвічі й трохи скручують. Поруч кладутьспицю. Діаметр спиці має бути приблизно таким, як діаметр

скрученої пряжі)

5. З чого починається в’язання виробу?(В’язання виробу починається з набирання петель початкового ряду)

6. Які основні петлі використовують у в’язанні?(До основних петель належать лицьові та виворітні, а такожпружкові, що утворюють пружок справа і зліва виробу)

7. Як пров’язують пружкові петлі? (Щоб отримати пружки у вигляді косичок з лівого і правого країв виробу, першу петлю ряду завжди знімають з лівої спиці на праву, не пров’язуючи. Останню петлю кожного ряду пров’язують виворітною петлею)

8. У яких місцях можна робити додавання та убавляння петель?(Прибавляти й убавляти петлі можна з лівого або правого країв в’язаної деталі, в одному місці посередині деталі, по всій довжині ряду, рівномірно й нерівномірно)

9. У який спосіб додають та убавляють петлі?(Існує кілька способів додавання петель:

а) вив’язування петлі з протяжки між петлями;

б) пров’язування накидів;

в) вив’язування з однієї петлі кількох петель;

г) набирання повітряних петель.

Убавляють петлі, найчастіше пров’язуючи дві або три петліразом лицьовою або виворітною)

10. Як утворюється ажурна в’язка? (Утворюється ажурна в’язка найчастіше використанням накиду, пров’язуванням кількох петель разом, вив’язуванням з однієї петлі кількох)

11. Як виконати розрахунок щільності в’язання?(Спочатку в’яжуть зразок. Потім вимірюють ширину і висотузразка. Підраховують кількість рядів у зразку. Щільність по горизонталі — це число петель у 1 см в’язаного полотна. Щільність повертикалі — це число рядів петель у 1 см в’язаного полотна)

Додаток Б

Інформаційна картка

Догляд за в’язаними виробами та їх збереження

В’язані вироби зберігають у складеному вигляді (бо на вішалці вони деформуються). Якщо виріб прибирають на тривалий час,його необхідно зберегти від пошкодження міллю.

Речі, вив’язані з натуральної вовни, не можна запаковуватив щільні поліетиленові пакети: вони мають дихати!Як засіб проти молі до шафи, де зберігаються в’язані вироби,

кладуть пров’ялене листя горіха, висушені шкоринки апельсинів, подрібнені каштани, свіжі квіти багна, шматочки смолистого дерева.

Міль не любить запаху типографської фарби, тому вовняні речідоречно зберігати в щільній газетній упаковці або ж у полотняних

торбинках, оброблених господарським милом. Светри та інші в’язані речі від постійного носіння розтягуються й деформуються. Тому дуже добре на якийсь час дати цим виробам «відпочити», щоб набути попереднього вигляду. Для цього слід вивісити їх на вішалці на повітря. Після провітрювання від одягу віятиме свіжістю, а на вологому повітрі вони відновлять і свою форму.

Додаток В

Оціночний лист творчого проекту

Прізвище, ім’я: ______________ Дата початку роботи: ______

Клас: _______ Дата захисту проекту: _____________________

Тема проекту: ________________________________________

Що оцінюємо Критерії оцінювання Оцінка, бали
макс. факт.
В

И

Р

І

Б

Привабливість виготовленого виробу (естетичний зовнішній вигляд) 5  
Оригінальність конструкції (композиційнерішення) 10  
Практичність 5  
Зручність у використанні 5  
Технологічність (якість технологічної обробки виробу) 20  
Економічність 10  
ПОЯСНЮ-

ВАЛЬНА

ЗАПИСКА

Повнота розкриття всіх етапів проектування 10  
Якість конструкторської та технологічної

документації

10  
Оформлення та дизайн пояснювальної записки проекту 5  
Рекламний проспект 5  
Розробка додатків 5  
З

А

Х

И

С

Т

Якість доповіді:
повнота доповіді 5  
об’єм і глибина знань з теми 5  
відповіді на запитання 5  
особисті якості доповідача 5  
Разом балів: 120  

Протокол загальних результатів виконання творчих проектів

Клас __________ Дата __________

з/п

Прізвище та

ім’я учня

Виріб

60

Пояснювальна

записка

40

Захист

20

Підсумкова

оцінка

120

1          
2          
3          
           
18          
Icon of Trud Div7 (17) Trud Div7 (17) (125.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *