561 перегляд(ів)

Факультативне заняття: Вільгельм Гауф  «Карлик Ніс»

Мета.   Ознайомити учнів з казкою німецького казкаря Вільгельма Гауфа

«Карлик Ніс»; показати історію боротьби зі злими чаклунськими

силами; закріплювати знання учнів про основні ознаки чарівної

літературної казки; удосконалювати вміння визначати частини казки;

виразно читати і переказувати казку; збагачувати словниковий запас.

Виховувати в дітей віру в перемогу добра над злом.

Обладнання. Карта Європи, портрет Вільгельма Гауса, виставка книг, зошит.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Я усміхаюсь сонечку –

Здрастуй, золоте!

Я усміхаюсь квіточці –

Хай вона цвіте!

Я усміхаюсь друзям –

Зичу їм добра!

  1. Актуалізація опорних знань
    • Бесіда
  • Пригадайте, як називається казка, написана народом?
  • Розгляньте карту Європи. Покажіть на карті, казки яких народів Європи і народів Азії ви прочитали ?
  • Як називаються казки, написані письменниками-казкарями?
  • Літературні казки, як і будь-які лі­тературні твори, мають автора (чи кількох), тому такі казки  називають ще й авторськими.

Літературна, або авторська казка має багато спільного з фольклорною: у ній розповідається про вигадані події та пригоди, діють фантас­тичні істоти, звірі наділяються людськими риса­ми, як і в народній, у ній використовуються магічні предмети, зображується боротьба добра і зла тощо.

Літературні казки, на відміну від фольклорних, спочатку друкуються в книгах, а пізніше можуть бути переказані читачами. Фольклорні ж спочатку існують тільки в усних переказах, а вже пізніше, навіть через століття, можуть бути записані фольклористами.

  • До жанру літературної казки зверталося ба­гато всесвітньовідомих письменників. Вони ство­рювали казки для дітей і дорослих, намагаю­чись за допомогою фантастики звернути увагу читачів на проблеми добра і зла, правди і справедливості.
    • Робота з виставкою казок
  • Розгляньте виставку книжок.
  • Назвіть авторів та назви казок?
  • Розгляньте уважно книги і скажіть з якої країни автор книги і де ця країна знаходиться на карті ?

 

  • Вікторина «Чи знаєш ти чарівні казки?»
  • Літературну казки бувають, як і народні, про тварин, чарівні, побутові.
  • Сьогодні ми починаємо більше детально вивчати чарівну літературну казку та її ознаки.
  • Давайте пригадаємо, які чарівні казки ви вже знаєте.
  • З якої казки ці рядки?

 

         Жила колись в одному селі дівчинка, така гарненька, що іншої такої не було на світі. Бабуся її дуже любила й пода­рувала їй червону шапочку, яка їй так личила, що дівчинку всюди називали… («Червона Шапочка».)

 

  Колись жив собі дуже багатий чоловік. Були в нього чу­дові замки й палаци,

 безліч слуг і золотий та срібний по­суд, рідкісні килими, визолочені карети й прекрасні коні є, на нещастя, чоловік той мав синю бороду… («Синя борода».)

 

      — Я зараджу твоїй біді,— сказала фея.— Але пам’ятай: Додому  мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скін­чаться мої чари: карета знову стане гарбузом, коні — ми­шами, лакеї — ящірками, кучер — щуром, а твоя розкішна сукня — благенькою дранкою… («Попелюшка».)

 

  Хлопчик був дуже малий на зріст, а коли народився на віт, то був не

більший за мізинчик, тому його і стали називати… («Хлопчик-мізинчик».)

 

  1. Повідомлення теми і мети завдання

Сьогодні ми будемо вивчати казку «Карлик Ніс» відомого німецького казкаря Вільгельма Гауса. Ви дізнаєтеся про історію боротьби зі злими чаклунськими силами. Але добро завжди перемагає над злом.

  1. Вивчення нового матеріалу
    • Ознайомлення з біографічними даними письменника
  • Подивіться на карту Європи. Знайдіть на ній Німеччину. Це європейська країна, її столиця Берлін. Саме тут жив і працював з 1802 до 1827 року Вільгем Гауф.

За два століття герої казок В. Гауфа завоювали серця багатьох дітей світу, але мало хто знає про коротке та яскраве життя їх творця. Він помер, не доживши до свого двадцяти­п’ятиріччя, але залишив після себе тридцять шість томів творів.

Вільгельм Гауф — німецький письменник. Його батько був державним службовцем, юристом, та помер він, коли хлопчикові ледве виповнилося сім років. Після смерті батька Вільгельм із сім’єю живе в будинку діда. Там була велика, чудова бібліотека, і хлопець мав змогу багато читати.  Та в школі він старанністю не відзначався, але захоплювався романами про рицарів і розбійників, чудовими арабськими казками із “Тисячі однієї ночі”. Він і сам був великим фантазером, тому придумував різні історії, які розповідав своїм сестрам та друзям.

Після закінчення університету Вільгельм Гауф  працював домашнім учителем у сім’ї барона, пізніше — репортером. Вільгельм мав гострий розум, був романтиком, любив дітей. Під час прогулянок і відпочинку розповідав своїм вихованцям казки про східних принців і принцес, про чарівні перетворення, жахливі історії, великодушні вчинки. Казки так подобалися слухачам, що баронеса порадила надрукувати їх.

Письменник об’єднав їх у три збірки, і вони були видані за короткий термін — всього за три роки. Казки дуже цікаві, ними захоплюються всі діти світу.

 

  • Розширення уявлення про чарівні казки
  • У чарівних казках головний герой проходить через різноманітні випробування і в кінці казки отримує нагороду, яка повністю змінює його життя. Часто йому допомагають фантастичні добрі істоти, які мають чарівну силу, а заважають їм часто злі казкові створіння. У цих казках часто повторюються магічні цифри 3,7.

У чарівних казках з героями відбуваються неймовірні перетворення.

– Хто пригадає, як здебільшого починаються чарівні казки?

– А як закінчуються ці казки?

4.3 Виразне читання тексту казки вчителем

4.4 Словникова робота (Зошит,  завд. 1 с.12)

 

– Правильно прочитайте подані слова:

Давноминулі

Майстереньки

Халабуди

Чепурненько

Чималенький

Побрижений

Шкутильгає

Верескливим

Ботвинячко

Кощавими

 

 

 

Бурмотіння

Зашмарувала

Герцогський

Пробурмотіла

Доступиться

Шкутильгала

Підсковзнувся

Шкаралупках

Заметушилась

Згадуватимеш

 

Ополониками

Оксамитовими

Стромляючи

Приверзлись

Попервах

Призвичаївся

Надзвичайно

Приставляли

Випробування

Привидиться

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Зошит,  завд. 3 с.11)

 

 

 

 

  • Читання учнями тексту казки й аналіз її змісту

а)    Знайдіть опис зовнішності баби. Які по­чуття викликала її поведінка та зовніш­ність у Якоба? Чи помітили ви щось таємниче в її поведінці? Що саме? Допов­нюйте свою відповідь рядками з тексту. (Зошит,  завд. 3 с.12)

б)   Порівняйте вміння спілкуватися з покуп­цями у матері і в сина. Як, на вашу думку, потрібно було поводитися хлопцеві в такій ситуації?

в)   Розкажіть, чим здивувало Якоба помеш­кання баби. Чому він там залишився? Які дивні  речі ніби  приснилися хлопцеві?

г)   Уявіть себе художниками. Які ілюстрації ви намалювали б до цієї частини  казки?  (Зошит,  завд. 3 с.12)

 

д)   Визначте реальне і казкове у творі.

 

  1. Узагальнення і систематизація знань
  • Які казки   називають літературними, або авторськими?
  • Назвіть спільні та  відмінні   риси   фольк­лорної та літературної казки.
  • У якій країні мешкав Вільгельм Гауф?
  • До якого типу казок належать твори цього казкаря?
  • Доведіть, що прочитана казка є чарівною?
  1. Підсумок заняття
  • Чи сподобалася вам казка?
  • Які висновки ви зробили з прочитаного?

Завдання для тих хто любить читати.

– Прочитайте казку в повному варіанті, щоб ми могли поділитися враженнями про цю дивовижну історію.

Icon of Zar F 6 Zar F 6 (21.7 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *