336 перегляд(ів)

Фрагмент уроку: ЗЕЛЕНА АРХІТЕКТУРА

Мета: розглянути поняття «зелена архітектура», визначити необ­хідність догляду за штучними екосистемами, навчити доглядати за культурними рослинами.

Обладнання: ілюстрації до теми, насіння, горщик із ґрунтом, папір, кольорові олівці, довідник про декоративні рослини.

Тип уроку: формування нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

У природі тільки зелені насадження здатні створювати для життя людини комфорт. Адже за умови засвоєння рослинами тонни вуглецю в повітря виділяється три тонни кисню. Хто з вас не насолоджувався духмяним повітрям у сосновому лісі, не відчував заспокійливого ше­лесту листя берези, каштана, липи?

Сьогодні в кожному населеному пункті (особливо в містах) люди прагнуть зберегти як окремі дерева, так і цілі «зелені забудови». Що це таке «зелена архітектура», яке значення вона має для життя людини? Наше завдання на уроці — дослідити ці питання.

IIІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Бесіда

• Що таке штучна система? Наведіть приклади штучних систем.

• Які штучні системи ви зустрічали по дорозі до школи? (Парк, сад, город та ін.)

• З чого вони складаються?

• Яке вони мають значення для нас з вами? IV. Вивчення нового матеріалу

1. Поняття «зелена архітектура» — композиційне рішення зеленого улаштування — парку, саду, скверу та ін.

На сьогодні вимогою часу є озеленення міст, кварталів, окремих забудов. Але посадку дерев і кущів доцільно проводити відповідно до їх призначення. Так, композицію зелених насаджень біля адміністра­тивних та громадських будівель доцільно створювати із таких дерев, як ялина голуба й срібляста, ялиця сибірська, ялівець віргінський, тополя пірамідальна, туя східна, тис ягідний. У парках висаджувати такі довговічні породи, як дуби, клени, липи, модрини. Біля житлових будинків необхідно висаджувати дерева з густою кроною — липу, клен гостролистий, кінський каштан, квітучі чагарники — бузок, калину, яблуні, глід тощо.

Для підтримання взаємозв’язків усіх компонентів у штучних еко­системах (парках) необхідно враховувати сумісність різних порід дерев і чагарників. Оптимальними є поєднання: береза і ясень, дуб і бук, сосна і вільха, ялина і тополя, дуб і грецький горіх.

У невеликих скверах доцільно насаджувати менш довговічні дере­ва — березу, вербу, акацію, різні плодові тощо.

Бесіда про своє місто, село (про головну вулицю, найбільші площі, парки, сади тощо, про те, як вони оформлені з точки зору зеленої архітектури)

2. Практикум «Як правильно посадити дерево»

Обладнання: саджанець дерева або насіння, лопатка садова, кийок, проволока для огорожі, горщик (якщо посадка буде із насіння), не­велика кількість перегною.

ХІД РОБОТИ

1. Вибір місця для посадки. Посадити дерево можна в різних міс­цях — у саду, на пришкільній ділянці, на городі, на вулиці, за містом тощо. Але якщо це не ваша (вашої сім’ї) власна ділянка землі (сад, город), то краще заздалегідь отримати дозвіл від місцевої адміністрації або власника землі (сусіда та ін.).

2. Вибір саджанця. Краще за все обирати дерево з місцевих по­рід, які пристосовані до зростання й розвитку в цій місцевості. Якщо дерево будете саджати поблизу будівель, підземних комунікацій, дороги — краще обрати невисоке (його коріння не завдасть шкоди трубам, фундаменту). Краще за все придбати саджанці дерева у спеціалізованому мага­зині (центрі, теплиці). Вибираючи саджанці, зверніть увагу на те, чи рівномірно розвинуті гілки, рівний стійкий стовбур, добре розвинуті та непошкоджені корені, корені повинні бути зволожені. Зверніть увагу на розміри саджанця: чим він менший, тим швидше він буде рости.

Можна вирощувати саджанці самостійно з насіння. Краще його зібрати восени, на початку зими. Посадити його в горщики зі зволо­женим ґрунтом, залишити до весни. Так, насіння дуба, бука проросте навесні, насіння ясеня — через рік.

3. Посадка саджанця. Підготуйте лунку за шириною коріння са­джанця. Глибина лунки має бути такою, щоб у ній вільно вміщувалося все нижнє коріння, а основа стовбура знаходилася на рівні ґрунту.

Розпушіть ґрунт у лунці. Встроміть кийок у землю поруч зі стовбуром (на 30 см глибше за коріння).

Розправте корені та обережно опустіть саджанець у лунку. Поступово присипайте ґрунтом простір між корінням. Потроху притопчіть ґрунт навколо саджанця, досипте ґрунту і притопчіть сильніше. Прив’яжіть стовбур до кийка. Рясно полийте ґрунт навколо стовбура. Навколо покладіть шар перегною. Якщо є небезпека пошкодження саджанця, обнесіть його загорожею.

4. Догляд за саджанцем. Основний догляд за деревом: полив, удобрювання, ґрунтування стовбура вапняним розчином та прополювання навколо стовбура бур’янів.

V. Закріплення нових знань

Гра-конкурс «Кращий квітник»

Значну роль в оформленні міст і селищ відіграють квітники. Най­більш розповсюдженими видами квітників є клумби. Вони бувають правильної геометричної форми, у вигляді квадрата, кола, прямокут­ника, овалу, трикутника тощо.

Завдання. Оформіть паперовий шаблон клумби, вибравши із до­відника відповідні квіти.

VІ. Підсумок уроку

Гра «Відбий м’ячик зі словами». Вчитель по черзі кидає м’яч учням, ставлячи запитання з теми уроку. Учні його ловлять і відповідають на запитання.

VІІ. Домашнє завдання

Повторити тему, підготуватися до тематичного оцінювання.

Icon of Prirod6 (16) Prirod6 (16) (9.6 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *