7 165 перегляд(ів)

Гірські породи. Ґрунти. Поняття про гірські породи, їх різноманітність

Мета:дати учням уявлення про гірські породи, про значення гірських порід у природі;виробляти вміння розрівняти гірські породи в твердому, рідкому і газоподібномустанах; виховувати естетичне сприймання об’єктів природи, пізнавальний інтересдо них.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Ми починаємо вивчати нову тему «Гірські породи. Ґрунти». У дій теміви дізнаєтеся:

  • Про гірські породи та корисні копалини.
  • Про склад і властивості ґрунтів.
  • Як добувають корисні копалини.?
  • Яке значення корисних копалин для людей.
  • Чому потрібно охороняти ґрунти.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітність гірських порід.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 41-44)

— Пригадайте! Що ви знаєте про гори? Яке значення для життя вонимають? Які гори є в Україні?

Поміркуйте! З чого складаються гори?

— Пригадайте, які ви знаєте гірські породи.

— Розгляньте на малюнку 29 відбитки тварини і рослини на гірських породах. Поясніть, як вони утворилися.

— Розгляньте на малюнку ЗО гірські породи. Чим вони відрізняються?

У яких станах зустрічаються гірські породи?

— Пригадайте, що вам відомо про ці гірські породи.

— Уся тверда поверхня земної кулі складається із гірських порід. їх можнапобачити всюди: у горах, на рівнинах, морському узбережжі, на дні океанів,морів, річок, під льодовиками і навіть у нас під ногами.

Запам’ятайте! Гірські породи — це природні тіла, які знаходятьсяв глибинах Землі та на її поверхні.

— Гірські породи — різноманітні. Це граніт, пісок, глина, піщаники,вапняки та багато інших. Вони утворюють тверду кам’яну оболонку Землі.Всі вони мають різні властивості й походження: одні пухкі й розсипчасті, якпісок. Глина щільна, але не розсипчаста, пластична (недарма вона входитьдо складу пластиліну). До твердих скельних гірських порід належить граніт.Із його уламків походять валуни, щебінь, гравій, галька і навіть пісок. На дні морів із відмерлих решток водяних організмів утворюються вапняки і крейда,якою ми пишемо на дошці у класі.

— Що називають родовищем?

— Хто такий геолог?

— Що називають корисними копалинами?

Висновки

  • Тверда поверхня Землі складається з гірських порід.
  • Гірські породи дуже різноманітні.
  • Гірські породи різняться за своїм походженням та властивостями.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  2. Робота в парах

— Наведіть приклади корисних копалин, які перебувають у природі

в різних станах. Заповніть таблицю за зразком:

 

Назва корисної копалини

 

Стан
твердий рідкий газоподібний

 

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих» ?

  1. Робота в групах

— Поміркуйте!

  • Гірські породи називають природними скарбами. Чому саме скарбами їхназивають?

— То що ж є скарбницею у природі? (Земля, їїнадра)

  • Вулицею мчать машини. З чого виготовлені деталі до них? (З металу, якийвиплавляють із залізної руди.)
  • 3 чого виготовлені гума, бензин, пластмаса? (З нафти)
  • Стоять цегляні будинки. А цегла — це… (глина).
  • Без неї не може працювати жоден учень, учитель. (Крейда)

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте висновки нас. 44.

— Що називають гірськими породами?

—. З яких гірських порід складається тверда поверхня Землі?

— Поміркуйте: чи тільки в горах ми можемо побачити гірські породи? Доведіть свою думку.

— Проведіть спостереження: які гірські породи ви можете побачити дорогоюдо школи?

— Доміркуйте і розкажіть, яким би міг бути музей гірських порід у нашійшколі.

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 41-44.

 

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *