Мета:пояснити учням, як нагрівається повітря, що повітря над сушею нагріваєтьсяйохолоджується швидше, ніж над водною поверхнею; розвивати пам’ять, увагу, логічнемислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічневиховання.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— З якими властивостями повітря ви ознайомилися? (Повітря безбарвне, прозоре, невидиме, заповнює весь простір, пружне. При нагріванні повітрярозширюється, стає легшим і піднімається вгору; при охолодженні повітрястискається, стає важчим і опускається вниз.)
— Поясніть, чому взимку під снігом можна побачити зелені рослини. Якавластивість повітря сприяє цьому?
— Доведіть, що повітря пружне.
— Поясніть, як нагрівається повітря. Що при цьому відбувається?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що повітря над сушею нагріваєтьсяі охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 32-34)
— Пригадайте, як нагрівається повітря.
— Сонячними променями повітря нагрівається дуже погано. Поміркуйтечому. Як про це сказано у підручнику?
— Пригадайте, яку властивість має тепле повітря, а яку — холодне.
— Розгляньте малюнок 21 нас. 32 та розкажіть про рух повітря.
— Пригадайте, як нагрівається земна поверхня.
— У зв’язку з чим температура повітря змінюється впродовж доби та року?
— Чому температура повітря відрізняється вранці, удень і ввечері?
— Чому повітря над водною поверхнею взимку тепліше, ніж над суходолом?
Робота в парі
— Виміряйте температуру повітря впродовж дня: о 8-й, 12-й, 16-й, 20-й годинах.
Що ви помітили? Поясніть отримані результати.
— Про що ви дізналися з рубрики «Для допитливих»?
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Робота над загадками
- Літає, а не горобець.
- Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
- Рукавом махнув — дерева нагнув.
— Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається
й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею.
- Тест ≪Такчині?≫
- Повітря захищає нас від сонячної радіації.
- Повітря — чиста речовина.
- Повітря — суміш газів.
- Тепле повітря піднімається вгору.
- Повітря захищає нас від переохолодження.
- Повітря містить кисень, необхідний нам для дихання.
- Повітря прозоре, кисле на смак.
- Тепле повітря опускається вниз.
- До чинників, що забезпечують життя на планеті Земля, належать: вода, повітря,тепло та світло.
- До складу повітря обов’язково входить кисень і вуглекислий газ.
- Повітря добре проводить тепло.
- 3 космосу наша планета має зелений колір, бо на ній є зелені рослини.
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте висновки на с. 34.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— Чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається по-
різному в різні пори року? Поясніть.
— Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними?
— Порівняйте, як зберігають тепло земна та водна поверхні.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С .32-34.