17 168 перегляд(ів)

Які легенди про рослини і тварини складали наші пращури? Материнській сльози (маргаритки). Лелека. Про криницю-журавля. Соловейко

Мета:ознайомити учнів з давніми переказами про рослинний і тваринний світ; розкритикрасу і чарівність народних уявлень про природу; виховувати бережливеставлення до рослинного і тваринного світу.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота над загадками

  • Він мостить гнізда на дахах,

У теплий край літа далеко.

Як зветься той цікавий птах?

Ну, скажи хутчіш!.. (Лелека)

  • Дивний ключ у небі лине.

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в осінній млі

Відлітають… (журавлі).

  • В мене є великий хист,

Я співаю, як артист.

Спів мій радісний усюди

Люблять слухати всі люди. (Соловей)

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про легенди, які склав народ про рослиниі тварин.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 769-777)

— Чи любите ви слухати легенди і казки? Як не дивно, в них часто міститьсябагато правдивої інформації про життя живої природи. Часом із легенд,які склав народ, можна дізнатися про походження назв рослин, поведінкутварин.

Робота в групах

— Прочитайте легенди про рослини і тварин. Яка з них вам найбільше сподобалася?

Чому?

— Яка з легенд вам була відома? Звідки ви про неї дізналися?

— Чому люди завжди глибоко шанували тварин і рослини?

— Розкажіть однокласникам відому вам легенду про. рослину чи тварину.

— Використовуючи різноманітні джерела інформації, знайдіть легенду пророслину або тварину та розкажіть її однокласникам.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Розповідь учителя

ПАПОРОТЬ

Один раз на рік, у ніч на Івана Купала, папороть квітне маленькими квіточками,що горять, як вогонь. Кому вдасться знайти квітку папороті, для тогонема нічого неможливого: він знатиме, де є скарби в землі, і діставатиме їх безособливих зусиль, йому відчинятимуться всі замки без ключа, він розумітимемову рослин і тварин. Та роздобути квітку папороті дуже важко, бо вона квітнетільки мить і пильно охороняється чортами.

Один чоловік напередодні Івана Купала пас худобу в лісі, загубив її і почавшукати. Випадково впала йому на личак квітка папороті. То він одразуй дізнався, де худоба, розшукав її та й пригнав додому. Крім того, йому раптомстало відомо, де закопані скарби. «Давай заступ,— сказав він жінці,— піду викопуватигроші». «Та візьми інші личаки,— каже жінка,— бо ці мокрі». Чоловікпочав перевзуватися — і тієї самої миті забув геть усе.

 

ПЕТРІВ БАТІГ

За колишніх часів іде було святий Петро межею, візьме прутик дикого цикоріюі хльосне ним, як батіжком. А жучки і мушки, які лиш сидять на колоссі,вже й знають: усі злітають і не сміють переводити хліба. Петро кине свійбатіжок на землю, а він прийметься там і росте. А всі жучки і мушки вже добрезнають, що ту ниву, де росте петрів батіг, треба обминати. Та це було колись,а нині і петрів батіг не рятує хліба.

 

ЗОЗУЛЯ

Існує низка народних переказів про походження зозулі. За одним із них,зозуля — це вдова, тому вона не в’є власного гнізда і не висиджує пташенят. Заіншим, зозуля була колись жінкою, яка вбила свого чоловіка, тепер вона одиноколітає по лісах і ніколи не знайде собі пари.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яка з легенд вам найбільше сподобалася? Чому?

— Яка з легенд вам була відома? Звідки ви про неї дізналися?

— Чому люди завжди глибоко шанували тварин і рослини?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С .169-171.

— Тепер ви знаєте, що не перелічити, скільки чудових легенд про рослиниі тварин склав український народ. І всі вони не тільки цікаві й повчальні,а й корисні, бо містять цінну наукову інформацію.

— Знайдіть, прочитайте і перекажіть своїм рідним і друзям ці та інші легендий казки про природу.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *