1 426 перегляд(ів)

Казки народів Євразії «Джерело край світу» (Англійська казка)

Мета.    Навчити учнів розуміти пізнавально-виховний характер народний казок, їх

морально-етичні цінності. Дати уявлення про те, що казки народів Європи

бувають народні та авторські; відрізняти чарівні казки серед інших видів

казок. Учити дітей перейматися проблемами героїв і емоційно відгукуватися

на події у казці. Формувати позитивне ставлення до казок народів Євразії.

Обладнання. Карта Європи, зошит, ілюстрації з зображенням жаби, малюнок асоціативного куща, наочність до гри «Прислів’я у лабіринті», кросворд, схеми аналізу казки.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Учні читають записані на дошці рядки з вірша В. Симоненка.

Заглядає в шибку казка

Сивими очима

Материнська добра ласка

В неї за плечима.

– Діти! Сьогодні ми пограємо у казку. Так-так! Хоча казка – справа дуже серйозна. Тож перед грою пригадайте: які казки ми з вами знаємо?

  1. Повторення вивченого матеріалу.

Діти пригадують опираючись на опорну схему:

Казка

 

авторські + народні

 

 

про тварин

побутові

фантастичні

докучні (нескінченні)

наукові

Ну що ж, до гри всі готові, молодці. Минулого разу ви отримали завдання самостійно прочитати казки тібецького, індійського та киргизького народу. Перевіримо, як ви справилися з цим завданням.

Гра «Казкова плутанка»

«Якось поставив мисливець у лісі тенета , й потрапило в нього мале шакаленя»

«В одному лісі жив старий розумний крокодил»

«- І не з’їси, – сказав дроворуб. – тому що перемагає той, хто розумніший, а не той, хто сильніший. Прощай, дурний крокодиле. Твій батько був розумнішим від тебе!»

«А тут і мисливець підоспів: схопився за мотузку, що звисала донизу, й сіть упала на землю. Зрадів мисливець багатій здобичі, забрав тигра й відніс додому».

«Соромно було повертатися тигрові в ліс без хвоста, бо ж засміють, – а ганьби й сорому йому й так вистачало.»

  • Ви чудово впоралися з завданням. Швидко визначили, що в казках переплуталося.
  • Прочитайте прислів’я у лабіринті.

Гра «Прислів’я у лабіринті» (Зошит,  завд. 1 с.7)

 

в

ч

и

с

р

д

у

м

я

о

с

т

і

н

і

ж

у

ч

а

й

д

у

р

о

і

т

с

 

л

ю

д

и

и

р

п

а

н

р

о

д

и

в

н

и

ш

р

е

а
 
 

в

і

д

в

і

г

о

р

о

в

н

е

б

е

р

и

д

а

р

і

в

 

 

  • Яких з прочитаних казок стосуються дані прислів’я ? Доведіть свою думку.

3.Повідомлення теми уроку.

– Гарно впоралися і з цим завданням. Сьогодні ми познайомимося ще з однією казкою народів Європи «Джерело край світу» (Англійська казка). Головні герої казки сховалися у кросворді. Відшукайте їх.

Кросворд

 

о б ю н а к
в д і в ч и
м с о г ж н
а а ш щ а а
ч у х а б л
в м и в а б
  • Отже головні герої нашої казки: дівчина, мачуха, юнак, жаба.

4.Опрацювання казки «Джерело край світу»

4.1 Читання казки самостійно учнями

– А тепер спробуємо самостійно казку прочитати і проаналізувати. А схема аналізу у кожного в зошиті. (Зошит,  завд. 2 с.7)

 

Схема аналізу казки:

  1. Назва казки.
  2. Авторська чи народна.
  3. Хто автор?
  4. Яка за жанром.
  5. Головні герої.
  6. Особливості (зачин, повтори, чаклування тощо).
  7. Тема й ідея казки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2 Аналіз змісту прочитаного

– Відшукайте на карті Європи країну де написана казка.

– До якого жанру казок належить вона?

Вчитель. Це чарівна казка. У чарівних казках ми зустрічаємося із найнеймовірнішими вигадками: з незви­чайним таємничим світом, чарівними пред­метами. У цих казках не тільки звірі, птахи, комахи, а й дерева, гори, вітер здатні роз­мовляти, думати, радіти чи сумувати. Тут можуть діяти міфічні істоти — велети, дра­кони, джини, деви.

Герої чарівних казок проходять через важкі випробування, чарівні перетворення, але вони завжди виходять переможцями і досягають добра і справедливості.

– На  вашу думку, чому  веселій  і   працьо­витій дівчинці жилося погано?

– Яке завдання придумала мачуха для Роз­марі, щоб позбутися її?

–   Хто і як допоміг Розмарі  виконати зав­дання мачухи?

–    Яке   чарівне   перетворення   відбулося   в казці?

–    На   вашу  думку, чи   заслуговувала   Роз­марі на щастя? Чому?

–  Чого навчає нас ця казка?

4.3 Робота в групах

Учні поділяються на дві групи, кожна отримує картку із завданням.

1 група характеризує мачуху. (Зошит,  завд. 3 с.8)

     2 група – дівчину.

– З поданих визначень виберіть ті, які характеризують дівчину, і ті, що підходять для мачухи: добра, зла, жадібна, щира, добросердечна, слухняна, весела, роботяща, жорстока

– Підтвердіть свою думку епізодами з тексту.

Гра «Продовж речення» (Зошит,  завд. 4 с.8)

«В добрі старі часи – а вони й насправді були добрими…»

«А одного дня мачуха надумала й зовсім по­збутися її.  Підкликала падчерку і каже…»

«А ось і джерело. Нагнулася Розмарі, зачер­пнула решетом холодної води. Та тільки-но під­няла його…»

«Цього разу вода вже не витікала. Розмарі хотіла було йти додому, але …»

«Розмарі відчинила двері й побачила на по­розі жабу. Скік-скок — жаба скочила до дів­чини  й попросила…»

«І раптом — о диво!…»

4.4 Завдання для ерудитів

– Розгляньте зображення жаб. Що ви знаєте про цю тварину?

Жаби-барометри

Люди, які часто спілкуються з природою, судять про погоду з поведінки жаб. І ось що вони кажуть. Якщо жаби сидять у воді, — дощу не буде. Навіть коли хмара на небі, — все одно дощ не піде.

А якщо жаби вилізають з води, стри­бають уздовж берега, — чекайте на дощ.

Якщо жаби тримаються на поверхні води і квакають, виставляючи мордочку догори, — буде негода.

Жаби квакають крикливо й неприємно — на дощ, з приємною треллю — на ясну погоду.

  1. Підсумок уроку.
  • Чи сподобалась вам казка?
  • Як ви ставитесь до її головних героїв?
  • Підтвердіть, що цей твір – чарівна казка.
  • Чого навчає ця казка?

Вчитель. Всі англійські народні казки прославляють вірність і готовність допомогти скривдженому, а також прославляють добро, справедливість, розум.

Завдання ерудитам. Прочитайте самостійно «Золота гуска» (німецька казка), «Ледачий Ахмед» (турецька казка), «Чий подарунок кращий» (корейська казка)

Icon of Zar F 3 Zar F 3 (22.6 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *