828 перегляд(ів)

Казки народів Євразії «Про дурного тигра» (Тібецька казка)

Мета.    Навчити учнів розуміти пізнавально-виховний характер народний

казок, їх морально-етичні цінності. Дати уявлення про те, що казки

народів Європи бувають народні та авторські; різних видів – казки про

тварин, соціально-побутові, чарівні, наукові.

Поглиблювати вміння зіставляти, порівнювати, класифікувати дійових

осіб, оцінювати їхні вчинки.

Розширювати діапазон уявлень про спільність тематичних мотивів казок

різних народів світу.

Обладнання. Карта Європи, зошит, ілюстрації з зображенням тигра, малюнок асоціативного куща, наочність до гри «Вгадай, де чий дім».

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Сьогодні у нас незвичний урок –

у світ казки й фантазії зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз,

та знову вона завітала до нас.

  • Діти, сьогодні у гості завітали книжки-казки. Їх дуже багато і всі вони чимось схожі, мов сестрички, але багато чим відрізняються. Сьогодні ми маємо визначити чим схожі всі казки ? Що в них спільного?
  1. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.
    • Робота з виставкою книжок

Вчитель. Казка – це художній твір, у якому є щось чарівне, незвичайне, фантастичне, нереальне…

  • А тепер поміркуйте, чим ці казки відрізняються одна від одної ? Їх можна поділити на дві групи. Які саме – спробуйте це зробити самостійно.

Учні мають розділити казки на дві групи – авторські та народні казки. Якщо учні не справляються вчитель розставляє книжки на дві полиці за цією ознакою. Але учні самі мають визначити принцип розподілу.

           Народні казки створив народ, вони часто існують у кількох варіантах, їх мова близька до народної. (Порівняйте дві українські народні казки «Колобок» та «Казка про коржика»)

Авторські – це одноваріантні  літературні казки. Для них характерні чистота мовлення, стилістика, тематика.

  • Назвіть декілька літературних казок та їх авторів з виставки книг.
  • А зараз ми спробуємо визначити жанр казки, провівши невеличке дослідження. Я беру книжки з першої і другої полички і об’єдную їх в групи. Що спільного у цих казках? (Учні читають назви: «Про дурного тигра», «Пташина суперечка», «Вчений кіт») Вони про тварин.
  • Хто допоможе мені вибрати казки другої групи?

Учні за допомогою вчителя, визначають види казок: про тварин, соціально-побутові, чарівні, наукові, докучні.

2.2 Закріплення отриманих знань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновок. Головні герої казок про тварин – тварини. У побутових казках описується побут і життя людей. У чарівних відбуваються всілякі чудеса, там є чарівні істоти та речі. Наукові казки розповідають у казковій формі про наукові факти, поняття. Докучні ( нескінчені) – постійне повторення якогось факту, події.

Гра «Вгадай, де чий дім»

  • Я маю 30 карток з назвами казок, вид яких ви повинні визначити. Усі казки вам добре відомі. У асоціативному кущі ви маєте прикріпити свої картки у відповідні місця за видами.

Після того як учні виконали завдання, проводиться аналіз: які  картки потрапили на свої місця правильно. Аналізуються помилки.

  • Молодці, добре попрацювали! А в мене до вас ще одне цікаве завдання. Сьогодні ми познайомимося з казкою тібетського народу «Про дурного тигра»
  1. Ознайомлення з казкою та аналіз її змісту
    • Слухання казки

Читають підготовлені учні.

  • Словникова робота
  • Прочитайте казку самостійно і позначте ті слова, значення яких вам незрозуміле.
  • Розбір незрозумілих слів.
    • Вправи на розвиток уваги
  • Який народ є автором казки?

На карті Європи вчитель показує де живе тібетський народ і учні роблять позначку.

  • Чому тигр не злякався чоловіка, коли вперше побачив його?
  • Як чоловік довів, що він сильніший від тигра?
  • Чи погоджуєтесь ви з думкою, що ця казка прославляє розум людини? Доведіть це рядками з казки?

Робота з зошитом . (Зошит,  завд. 1 с.5)

  • Творча робота над казкою
  • Перекажіть казку близько до тексту.

– Пофантазуйте: як закінчилася казка?  (Зошит,  завд. 2 с.5)

–  Придумайте іншу назву до цього твору.  (Зошит,  завд. 3 с.5)

3.5 Робота над прислів’ями. (Зошит,  завд. 4 с.6)

Людина – природи вершина ( Індійське)

Упертість – ознака короткого розуму. (Грузинське)

Розум – найбільше багатство. (Азербайджанське)

  • Які з цих прислів’їв характеризують людину, а які – тигра?
  1. Завдання для ерудитів.

Вчитель виставляє малюнки з зображенням тигра.

  • Що ви знаєте про цю тварину?

Учні висловлюють думки, вчитель узагальнює розповідь.

        Тигр — найбільша на планеті хижа рід­кісна кішка. Живуть ці звірі поодинці і позначають кордони своєї території запа­хом чи  відмітками  на стовбурах дерев.

На диких кабанів, оленів та інших звірів тигри полюють вночі. Раз у два—три роки тигриця народжує від одного до семи тиг­ренят. Але виживати їм нелегко. Сьогодні на Землі залишилося декілька сотень тиг­рів. Ці тварини занесені в Червону книгу.

  • До наступного уроку дізнайтесь про шакала, крокодила? Дізнайтесь, що означає вислів «Крокодилові сльози»
  1. Підсумок уроку

– Як називаються твори з якими ми сьогодні працювали?

– До яких видів казок належить казка «Про дурного тигра»?

– Хто її написав?

– Поясніть вислів «Казки маленькі, а розуму в них багато». (Зошит,  завд. 5 с.6)

 

Завдання для ерудитів.

– Прочитайте самостійно казки про тварин «Пташина суперечка», «Про шакала й крокодила».

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *