899 перегляд(ів)

Коливання вантажу на пружині. Гармонічні коливання. Графічне зображення коливань

Мета: познайомити учнів із поняттям гармонічних коливань;

із графічним зображенням коливань; формувати

вміння за математичними формулами розкривати

фізичний зміст явища; продовжити формування вмінь

зіставляти, порівнювати, робити висновки. Розвивати

уміння мислити, аналізувати; виховувати повагу

один до одного.

Методи та прийоми навчання: Вправа ,,Запитання”, ,,Мікрофон”

Демонстрації: Вільні коливання тягарця на пружині

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Вправа „ Мої побажання” (пов’язані з явищами природи)

 

  1. Перевірка знань

Інтерактивний  метод

  1. Вправа „Запитання”

Ділимо  учнів  за порами року  в групи.  Кожна  група  складає три питання:  закриті, відкриті, журналістські. Іде взаємоопитування  учнів і контроль. Потім – оцінення  відповідей.

  1. Зачитування повідомлень  учнів, де зустрічаються  в  природі,  техніці  коливні рухи. Їх практичне значення.

 

ІІІ. Викладення  нового  матеріалу

Розповідь  вчителя

  • Розглянемо коливний рух тягарця на пружині.  ( Працюємо за малюнками підручника і відповідно  схематично  переносимо на  дошку).

 

Демонстрація. За допомогою осцилографа показуємо коливальний рух.

Коливання, при яких зміщення залежить від часу за законом косинуса (синуса) називаються гармонічними. Вільні коливання тягарця на пружині є прикладом гармонічних коливань.

Розв’язком даної задачі може бути рівняння

х = А cosωt

Значення косинуса (синуса) називають фазою коливань.

 

Робота учнів

Завдання: Прочитати ст. 41 від  слів ,,Впевнитись у тому, що коливання…” і  накреслити графік гармонічних коливань.

Запитання: Наведіть приклади гармонічних коливань

Проблема 1

Визначимо період коливань тягаря на пружині

 

Проблема 2

Проаналізуємо формулу  для визначення коливань фізичного маятника.

Що можна визначити з неї?

Аналізуючи, доходимо до висновку, що за допомогою пружинного маятника можна визначати масу тіла. Цю можливість використовують у практичній діяльності. (Учні наводять приклади, де вони з цим зустрічались).

 

  1. Закріплення нових знань

    Задача №1  

Під час коливань тягарець, підвішений на нитці, проходить через положення рівноваги з інтервалом 0,5с. Чому дорівнює період коливань?

 

    Задача №2

Напишіть рівняння гармонічного коливання, якщо його амплітуда 0,8м, а частота 45 Гц.

 

   

    Задача №3(*)

Точка здійснює гармонічні коливання за законом  х=2cos π/3t.             . Початкова фаза коливань 15. Знайти модуль зміщення точки від положення рівноваги в момент часу, який дорівнює 1/12 періоду коливань.

 

    Задача №4(*)

Точка здійснює коливання за законом   х=5cosπ/6t.                                               Знайти фазу коливань у радіанах через 0,5 періоду.

 

    Задача№5

На малюнку наведено графік коливань. знайдіть період, частоту, амплітуду. Запишіть формулу залежності x(t).

 

  1. Підсумок уроку

      Гра ,,Мікрофон”

 

  1. Чого ми навчились на уроці?
  2. Яка оцінка роботи класу на уроці?
  3. Що, на вашу думку, могло б бути організовано краще?
  4. Над якими навичками, вміннями вам ще треба попрацювати?
  5. Чи був для вас урок цікавим?
  6. Що найбільше сподобалося?

 

  1. Домашнє завдання

Вивчити §39,40.

Виконати  вправу 34 (3), 35(4)

Icon of Fiz10 Urok 54 Fiz10 Urok 54 (17.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *