6 721 перегляд(ів)

Конфлікти і здоров’я (основи здоров’я)

 

Мета: формувати в школярів поняття про психологічні конфлікти та способи їх розв’язання; розвивати навички запобігання конфліктам та їх розв’язання; виховувати терпимість, співпереживання.

Обладнання та матеріали: плакати, фото.

Базові поняття й терміни: психологічний конфлікт, причини конфліктів, запобігання конфліктам, способи розв’язання психологічних конфліктів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації

Розповідь Марини

Нещодавно я їхала в автобусі. Народу було, як завжди, багато. На одній із зупинок увійшла дівчина і, мабуть, наступила на ногу жінці, яка стояла поруч. У відповідь на вибачення дівчина почула: «Обережніше, корово!» Можете собі уявити, що почалося. Дівчина не залишилася в боргу і «відповіла» своїй кривдниці. Сварка переросла в «бойові дії». Автобус поділився на три табори: прихильників молоді, прихильників людей старшого віку і просто любителів подібних сварок. Мені було дуже неприємно. Я їхала і думала: чому люди не вміють спокійно розв’язувати конфліктні ситуації? Невже це так важко?

III. Постановка завдань уроку перед учнями

Знати: що таке конфлікт, причини виникнення конфліктів, наслідки конфліктів.

Уміти: розв’язувати конфлікти й запобігати їм.

IV. Вивчення нового матеріалу

З перших днів життя людина починає пізнавати світ. Цей процес здійснюється за допомогою спілкування з оточуючими, світом, що є життєвою потребою кожної людини в будь-якому віці. Особливо важливим воно стає в підлітковому віці, у якому зараз перебуваєте ви.

– Що ж називається спілкуванням?

Спілкування (або комунікація) — це встановлення різних контактів і зв’язків між людьми в процесі спільної діяльності.

Під час спілкування між людьми здійснюється обмін інформацією, емоціями, почуттями, думками. Але спілкування відбувається не тільки безпосередньо між людьми. Коли ви читаєте книгу, ви спілкуєтеся з письменником і його героями. Дивитеся спектакль, кінофільм, пишете листа, міркуєте про себе чи вголос — це все спілкування.

Однак нерідко наше спілкування може перериватися через різні непорозуміння, сварки, образи… І тоді ми говоримо, що люди конфліктують.

Конфлікт — зіткнення протилежних інтересів, поглядів, загострення суперечностей, спричинених різними непорозуміннями між людьми.

Як правило, конфлікти в людей, які сваряться, викликають незадоволеність, ворожість, почуття напруженості, образи і багато інших негативних емоцій, що врешті-решт погано відбивається на здоров’ї.

Причини виникнення конфліктів

Конфлікти між людьми виникають з різних причин, які ви також можете назвати:

1. Невміння спілкуватися, низький рівень культури.

2. Невідповідність бажань і можливостей людини.

3. Прагнення до лідерства, влади.

4. Побоювання, що постраждають власні інтереси.

5. Протилежність цілей і способів їх досягнення.

6. _____________________________________________

7. _____________________________________________

Способи розв’язання конфліктів і запобігання їм

Вправа «Акторська майстерність»

За допомогою міміки, жестів і пози передати: радість, здивованість, сум, задоволення, задумчивість, байдужість тощо. Часто дорослі говорять, що культурна людина завжди повинна намагатися уникати конфліктних ситуацій. А якщо я відчуваю свою правоту, але зі мною не погоджуються або не бажають слухати мене? Що ж мені, всім посміхнутися і припинити суперечку? Та я тоді сам себе перестану поважати. А інші скажуть, що я злякався і не вмію захищати свою думку.

Звичайно ж, свою правоту потрібно доводити й обстоювати, але в розумних межах. Конфліктувати теж потрібно вміти, тому і бувають конфлікти:

• деструктивні, у яких люди відкрито сваряться, обвинувачують і кривдять одне одного, але не розв’язують проблеми;

• конструктивні, у яких люди по-діловому, аргументовано розв’язують проблему, не обвинувачуючи і не кривдячи одне одного.

Способи розв’язання конфліктів (К. Томас) Правила запобігання виникненню конфліктів

1. Формування певного стилю мислення.

Для цього необхідно:

• уміти аналізувати проблеми;

• приймати продумані, усвідомлені рішення;

• відмовитися від визнання свого погляду на проблему як єдино можливого і правильного;

• уміти знаходити компроміси.

2. Освоєння навичок конструктивного спілкування і конфліктування

Для цього необхідно:

• уміти слухати і чути співрозмовника;

• прагнути зрозуміти співрозмовника;

• уміти доводити, аргументувати свою точку зору;

• уміти бути опонентом, не принижуючи гідності іншої людини.

Можливі наслідки конфлікту

Наслідки деструктивних конфліктів завжди негативно відбиваються на обох сторонах, які конфліктують. Проблему не розв’язано, не знайдено правильного виходу із ситуації, що склалася, тому переможців у такому конфлікті немає. Внутрішні переживання, пошарпані нерви, образи залишаються і часто мучать людей ще тривалий час після сварки.

І навпаки, вирішена суперечка, аргументоване доведення власної правоти або помилковості своєї думки впливають на вашу особисту зрілість, сприяють дорослішанню, учать бути уважними до інших людей, розвивають культуру спілкування.

Способи розв’язання конфліктів і виходу з них

Сьогодні психологи пропонують безліч способів розв’язання конфліктних ситуацій: для дітей і дорослих, жінок і чоловіків, представників різних професій. Але всі ці способи в чомусь схожі й мають єдину мету: навчити людину правильно поводитися в конфліктній ситуації, оптимально розв’язати проблему і при цьому зберігати своє здоров’я. Процес розв’язання конфлікту можна розбити на кілька стадій, пройшовши які, ви зможете знайти вихід із ситуації, що склалася (див. урок 31, 32).

V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок

Подумайте і запишіть можливі наслідки деструктивних і конструктивних конфліктів для людини. Зробіть власні висновки і розкрийте свій погляд на проблему конфліктів у суспільстві людей.

Icon of Osn Zdor7 (15) Osn Zdor7 (15) (17.9 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *