2 369 перегляд(ів)

Конспект: Давня Індія

Мета:

  • розповісти про природно-кліматичні умови і географічне положення Індії; ознайомитися з найдавнішими цивіліза­ціями долин річок Інд і   Ґанґ;
  • удосконалити навички вста­новлення взаємозв’язку між географічним положенням і господарським розвитком країни, висвітлити різні наукові підходи до проблеми арійського вторгнення в Індію.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

називати час виникнення, цивілізації в Індії, розквіту Індії за царя Ашоки,

найвідоміших правителів Індії, особливості природних умов Індії, варни і

касти в Індії, характерні риси господарського та су­спільного життя Індії;

показувати на карті центри індійської цивілізації, територію держави

Мауріїв за часів правління Ашоки;

застосовувати та пояснювати на прикладах понят­тя «варни», «касти»;

описувати умови життя давніх індійців;

визначати вплив природних умов на життя людей в Індії;

пояснювати причини виникнення і занепаду держав в Індії.

Обладнання: підручник, атлас, зошит, карта.

Основні терміни і поняття: Півострів Індостан, Індійський океан, Інд, Ґанг,

Гімалаї, джунглі, Хараппська цивілі­зація, Мохенджо-Даро, арії, раджа, варни,

касти, брахмани, кшатрії, вайш’я, шудри, недоторкані, імперія Мауріїв.

Основні дати:

VIV тис. до н.е. — заселення долини р. Інд;

2300—1700 рр. до н. е. — Хараппська циві­лізація;

І тис. до н.е. — вторгнення аріїв;

IVII ст. до н. е. — імперія Мауріїв.

Історичні постаті: Ашока.

Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу.

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Запитання на повторення.

1)    Що таке цивілізація?

2)    Де виникли перші цивілізації? Із чим це було пов’язане?

3)    Назвіть ранні міста. Як вони виникали?

Учитель підбиває підсумки бесіди: перші цивілізації виникали за­звичай у долинах річок. Життя на березі річки означало наявність родючого ґрунту, запасу риби. Річкою було легше, ніж суходолом, пере­возити вантажі. Імовірно, тому в Єгипті люди селилися на березі Нілу, у Месопотамії — на берегах Тигру і Євфрату, в Індії — у долині Інду.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.   Природно-кліматичні умови й географічне положення Індії.

Коментоване читання.

Прочитати текст параграфа.

Фронтальне опитування.

1)    Опишіть географічне положення Індії відносно Єгипту, Месо­потамії.

2)    Які кліматичні особливості могли привабити людей у Південну Індію?

3)    Чому долину річки Ґанґ почали освоювати пізніше, ніж басейн  річки Інд?

 

Країна

Головні заняття

Державний устрій

Суспільні відносини

Стародавня Індія Садівництво, ремесла, скотарство Союз племен, союз князівств, царство Рабовласництво, поділ на варни і касти, сусідська громада

 

2.   Найдавніші цивілізації долини річки Інд.

Самостійна робота за підручником

Прочитайте текст параграфа й складіть до нього п’ять запитань які починаються словами хто, що, де, коли, чому.

Наприклад: Коли виникли перші землеробські поселення в гірських районах Індської долини? Де виникла Індська цивілізація? Щосвідчить про високий рівень її розвитку?

Виконання завдання допоможе учням підготуватися до роботи зі складання плану параграфа.

Додаткова інформація

Мохенджо-Даро

У 1920 р. на території Пакистану була відкрита давня культура, що належить до кінця III — початку II тис. до н. є. Археологи від­крили місто, яке складалося з двох частин: цитаделі, спорудженої на височині — глиняній платформі, і «нижнього міста», де жили звичайні городяни. У цитаделі розкопаний великий будинок — оче­видно, палац правителя. Місто було чітко розплановане, головні ву­лиці мали ширину до 10 метрів, існувала система водогону і стоку брудної води. Міські будинки споруджені з випаленої цегли. Багатст­во цієї цивілізації ґрунтувалося на рільництві: виявлено великі зер­носховища.

Під час розкопок було знайдено низку витворів мистецтва: кам’я­ну і бронзову статуетки, а також печатки — прямокутні, із рельєф­ним зображенням тварин і богів та написами.

3.   Прихід аріїв до Індії. Поява цивілізації в долині Ґанґу.

Розповідь учителя.

Не пізніше середини II тис. до н. є. почалося проникнення індо­європейських племен до Індії. Прабатьківщиною цих племен ува­жають схід Центральної та Південну Європу або степові простори до півночі від Чорного і Каспійського морів. Початок розпаду індоєвро­пейської спільноти відносять до IV тис. до н. є. Відтоді племена, що говорили індоєвропейськими діалектами, ішли на південь — у Малу Азію (хетти, лувійці), на південний захід — на Балканський півост­рів (греки, фракійці), а також на схід (індоіранці). Серед індоіранцівбув широко розповсюдженим термін ар’я — «шляхетний». Ним називали себе, імовірно, члени племен, які займали керівне становищев племінних союзах, що існували в той час. Тому індоіранські за мовою племена в науці часто називають й арійськими.

Індоарійці  були  скотарсько-землеробськими  патріархальними племенами. Вони розводили овець, корів, коней. Появу індоарійців Індії ще не дуже давно було заведено пояснювати як завойовницьке вторгнення племен вищої раси, що частково винищили, частково поневолили й асимілювали місцеве населення. Відкриття Індуської цивілізації у 20-х рр. XIX ст. довело, що культура доарійського на­селення північного заходу країни була вищою, ніж у прибульців; у руйнуванні ж індської цивілізації арії, очевидно, важливої ролі теж не відіграли. Звичайно, стосунки прибульців із місцевим на­селенням далеко не завжди були мирними, але в результаті етніч­них пересувань і взаємних контактів відбувалося поглинання прибульців корінним населенням Індії; натомість прибульці передавали йому свою мову.

Найважливішим досягненням в історії Індії із середини II до се­редини І тис. до н. є. було господарське освоєння й заселення долини Ґанґу, яка до цього була джунглями. У середині І тис. до н. є. і в доли­ні Ґанґу основною галуззю господарства стало рільництво. Головним знаряддям для оранки був плуг, у який запрягали волів, застосову­валося штучне зрошення. Вирощувалися ячмінь, пшениця, бобові, рис, бавовна, цукрова тростина, кунжут, льон. Зберігало важливе значення скотарство. Зі свійських тварин були відомі корови, буйво­ли, вівці, кози, віслюки, верблюди, коні. До цього періоду належить і формування держав у долині Ґанґу. Більшість із них були монархіч­ними. Цар (раджа) був верховним розпорядником державного майна, командував військом, очолював управління. Держави на той час були невеликими, у середині І тис. до н. є. почався процес поглинання дріб­них держав більш сильними.

4.   Господарське та повсякденне життя.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на за­питання.

1)    Що складало основу господарського життя мешканців Давньої Індії?

2)    Як у цей час розвивалася культура?

5.   Держава Ашоки.

Розповідь учителя.

Держави долини Ґанґу вели між собою постійні війни. Нарешті, у ІV ст. до н. є. серед інших вивищується цар Чандрагупта, який уславився війною з Александром Македонським, що в той час напав на Індію. Чандрагупта заснував династію Мауріїв, яка поширила свою владу на значну територію Північної Індії. Держава Мауріїв досягла розквіту в III ст. до н. є. за часів царювання Ашоки, який був покровителем буддизму. Політика Ашоки добре відома завдяки числен­ним знахідкам написів на камені, які висікалися і встановлювалися за його наказом за межами Індії — вони знайдені навіть в Іспанії та Північній Африці. Одна з кам’яних «колон Ашоки» була увінчана скульптурним зображенням левів, яке в наш час стало національним символом Індії.

  1. 6.     Варни та касти.

Робота зі схемою. Прочитайте в підручнику визначення понять «варни» і «касти». Розгляньте схему:

 

 

 

 

 

 

Коментуючи схему, слід звернути увагу на те, що поділ на варни є відображенням не тільки суспільного, але й релігійного життя Дав­ньої Індії. Уявлення про варни було тісно пов’язане з вірою в пере­родження: душа людини після її смерті переселяється в тіло іншої істоти. «Успіх» переселення душі та майбутнього втілення залежав від поведінки людини в теперішньому житті.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ 1 СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Позначте правильні твердження знаком +, а помилкові — знаком  – .

1)   Індська цивілізація виникла в долині річки Інд.

2)    Найбільшими містами Індської цивілізації були Єрихон і Чатал-Гуйюк.

3)    Високорозвинена Індська цивілізація — третя за давністю на Землі після Єгипту і Шумеру.

4)    У другій половині II тис до н. є. до Північної Індії ввійшли пле­мена аріїв.

5)  Природні умови в долині річки Ґанґ були більш сприятливими для господарської діяльності, ніж у басейні річки Інд.

6)    Вожді індоєвропейців називалися раджами.

7)    Основними заняттями жителів Індії були торгівля й мореплавство.

Учитель вибірково перевіряє диктанти, указує на типові помилки.

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— Найдавніша цивілізація Індії процвітала в долині Інду наприкінці III — на початку II тис. до н. є.

— Один із великих міських центрів цієї цивілізації розкопаний ар­хеологами в Мохенджо-Даро.

— У другій половині II тис. до н. є. до Північної Індії ввійшли пле­мена аріїв.

— До середини І тис. до н. є. була заселена долина Ґанґу, форму­валися держави.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Виконати завдання на контурних картах (якщо не виконувалося на уроці).

 

Словничок.

Варни – чотири замкнені верстви людей в Індії, належність до яких

визначалася народженням.

Вайш’ї – вільні общинники.

Брахмани – індійські жерці, найвища варна, посередники між богом і

людьми.

Каста – замкнута група людей.

Кшатрії – індійська варна воїнів.

Шудри – представники нижчої індійської варни, повинні прислужувати трьом

вищим варнам.

Цивілізація – спільність поєднана оригінальними рисами культури; ступінь

розвитку.

Місто-держава – держава, яка утворилася в межах однієї общини; поселення, що стало містом.

Icon of Урок 23 Урок 23 (67.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *