1 171 перегляд(ів)

Конспект: Додатні і від’ємні числа. Число 0

Мета:  сформувати уявлення учнів про зміст понять «додатні числа», «від’ємні числа», а також виробити вміння відрізняти ці види чисел і ви­конувати прості вправи, що передбачають таку класифікацію.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

  1. 1.     Обчисліть:
а) б) в)
  1. 2.     На рисунку зображено координатний промінь ОК. Знайдіть координати точок А, В, С, D, Е.

 

  1. 3.     На рисунку зображено шкалу термометра, що вимірює температуру повітря. Яку температуру він показує за­ раз? Буде показувати, якщо стовпчик термометра підніметься на 3; на 7 поділок? Буде показувати, якщо стовпчик термометра спуститься на 2; на 5 поділок?

 

II. Формування знань

@ Формуючи уявлення учнів про додатні і від’ємні числа (як і в ба­гатьох інших випадках) важливо спиратися на набутий шести­класниками життєвий досвід. Тому найкращим буде в роботі з но­вим матеріалом спиратися на найпоширеніший об’єкт, що пов’язаний з додатними і від’ємними числами — термометр і знання учнів про вимірювання температури повітря.

Звертаємо увагу на те, що спочатку краще наголосити, що число 0 на термометрі — це значення температури, при якій вода починає перетво­рюватися на кригу, і це число — межа між числами, що позначають більш теплу температуру (додатними), і числами, що позначають більш низьку температуру (від’ємними).

Тому всі числа умовно ділимо на:

а) додатні; б) від’ємні; в) недодатне і невід’ємне, тобто 0.

Запис і читання додатних і від’ємних чисел зазвичай не викликає труднощів у учнів.

Більш складним, але дуже важливим для подальшого вивчення мате­матики, є поняття «невід’ємне число», «недодатне чийло».

 

III. Закріплення знань. Засвоєння вмінь

Усні вправи

  1. 1.     Які з чисел: 4; -8; -11; 53; ; ; 0,4; -2,8; +4; + додатні? від’ємні?

Які з них рівні між собою?

  1. 2.     Провідміняйте «додатне число», «від’ємне число», «мінус двісті»,
    «мінус три сьомих».
  2. 3.     Назвіть за схемою розміщення точок на місцевості порівняно з рівнем
    океану (див. рис).

  1. 4.     Чи правильно, що 0 невід’ємне число? Чи є число 0 недодатним?

Письмові вправи

Задача 1. Намалюйте схематично термометр, який показує -7 °С. Скільки градусів він показуватиме, якщо температура підвищиться на 4 °С? зміниться на 4 °С?

Задача 2. На географічних картах біля гори Говерла і берега Каспійського моря написано числа 2001 і -28. Що вони означають?

Задача 3. Гроші, які вносять до банку, касир записує зі знаком «+», а які бере з банку — зі знаком «-». Як змінилась сума грошей у касі після того, як касир обслужив 5 вкладників? (Див. таблицю)

Вкладник

Грошова операція

1

+300

2

-250

3

-200

4

+700

5

-400

Задача 4. У школу за рік поступило а учнів, а вибуло b учнів. На скільки змінилась кількість учнів школи за рік? Поясніть зміст відповіді, якщо:

а) а = 40; b = 23; б) а = 37; b = 45; в) а = 53; b = 53.

Задача 5. Чи може виражатися від’ємним числом:

а) кількість людей, що мешкає в будинку;

б) довжина кімнати;

в) кількість грошей;

г) маса якого-небудь предмета?

 

Задача 6 (на повторення). Обчисліть значення виразу:

а) ;

б) .

 

IV. Підсумки уроку

Які слова пропущені?

+3

+7,5

0,5

– додатні;

-3

-7,5

-0,5

– ?

0

3

+7,5

– ?

-3

0

-7,5

– ?

 

V. Домашнє завдання

Задача 1. Прочитайте числа: 4,2; -7; -8; 1830; 0; -3,65; 6.  Які з них є: а) від’ємними; б) додатними; в) невід’ємними; г) недодатними?

Задача 2. Іра зайшла в ліфт дванадцятиповерхового будинку на сьомо­му поверсі. Проїхала 4 поверхи і вийшла. На якому поверсі вийшла Іра?

Задача 3. Якщо мале підприємство має на рахунку 5 000 грн, то буде­мо говорити, що воно має + 5 000 грн. Якщо ж підприємство заборгува­ло банку     5 000 грн, то будемо говорити, що воно має — 5 000 грн. Скільки грошей має мале підприємство, якщо воно:

а) має на рахунку 700 грн; 1 500 грн;

б) заборгувало банку 750 грн; 3 000 грн?

Задача (на повторення). Екскурсантів можна посадити в човни або по 4 особи, або по 6 осіб. У кожному разі вільних місць не залишиться. Скільки було екскурсантів, якщо їх більше за 40, але менше від 50?

Urok 65
Urok 65
urok_65.zip
20.1 KiB
8 Downloads
Details
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *