1 347 перегляд(ів)

Конспект по біології: Роль ссавців в екосистемах. Значення й охорона ссавців

Мета: ознайомити учнів з роллю ссавців в екосистемах і їхнім значенням для людини.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, щодозволяютьілюструвати роль ссавців в екосистемах і їхнєзначення для людини.

Базові поняття й терміни: екосиcтема, різноманітність тварин, охорона тварин.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 

I.Організаційний етап

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпроблемноїситуаціїабопитання

Чи змогла б людина обійтися у своїй господарській діяльності без ссавців?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Роль ссавців в екосистемах

Ссавці поширені практично на всій Землі. У районі Північного полюса бувають білі ведмеді, ластоногі, китоподібні (нарвали). Широко поширені ссавці й у різних середовищах існування. Досить згадати, що поряд з наземними видами, яких більшість, ряд видів тією чи іншою мірою пов’язаний з водним середовищем, багато хто з них активно літає в повітрі; крім того, значне число звірів живе в ґрунті, де проходить вся або більша частина їхнього життя. Жоден клас хребетних не дав такої різноманітності форм, як ссавці.

Ступінь і характер взаємозв’язків з життєвим середовищем різні. Деякі тварини живуть у досить різноманітній обстановці. Наприклад, звичайна лисиця поширена в лісах, степах, пустелях і гірських районах. Вовки живуть у ще більш різноманітних умовах (крім зазначених зон для лисиці, вовки зустрічаються й у тундрі). Серед мешканців лісів є звірі, що ведуть строго наземний спосіб життя (лось, справжні олені, козуля, африканська окапі). Ссавці, що живуть у відкритих просторах, мають різні форади й ступінь спеціалізації.

В екосистемах ссавці є консументами, тобто споживачами готової органіки. Вони можуть бути консументами першого порядку, тобто травоїдними, а можуть бути консументами другого порядку й вживати тваринну їжу. Хижі ссавці замикають трофічні ланцюги. Є всеїдні ссавці, які вживають органіку із усіх трофічних рівнів — і рослинну й тваринну…

Biol8 (55) (16.1 KiB, 2 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *