2 290 перегляд(ів)

Конспект уроку: ХУДОЖНИК У ТЕАТРІ

Мета:

  • навчальна: ознайомити учнів із театрально-декораційним мистецтвом, роботою художників у театрі, з елементами оформлення сценічного простору (декорації, сцена та ін.) та їх призначенням;
  • розвивальна: розвивати вміння визначати роль художника у театрі, насолоджуватися театральним мистецтвом, аналізувати; формувати естетичні почуття, смак;
  • виховна: прищеплювати любов до театру, шанобливе ставлення до ро­боти працівників театру, до роботи художника у театрі.

Оснащення

  • Матеріали та інструменти: альбоми, олівці, гуаш, пензлі, ємності для води, серветки для витирання рук та пензлів, клейонки.

□ Зоровий ряд: фотозображення театральних декорацій до вистав (О. Бе­нуа. Ескізи декорацій до опери М. Глінки «Руслан та Людмила», до ба­лету І. Стравінського «Петрушка», до опери Ш. Гуно «Лікар мимоволі»;

І.   Білібін. Ескізи декорацій та костюмів до опер М. Римського-Корсакова «Снігуронька» та «Золотий півник»).

Тип уроку: комбінований урок.

Словник термінів:

0 театр (у перекладі з грецьк. — «місце видовищ») — вид видо­вищного мистецтва;

0 театрально-декораційне мистецтво — сукупність видів та за­собів мистецтва (малярства, скульптури, архітектури, декора­цій, костюмів, освітлення, сценічної техніки та ін.), що допо­магають створювати зоровий образ вистави, розкривати її зміст, посилювати емоційний вплив на глядача;

0 декорація — художнє оформлення вистави засобами маляр­ства, архітектури, графіки, бутафорії, скульптури, освітлення, постановчої техніки та ін.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда
  • Чи відвідували ви театр?
  • Яку виставу ви переглядали?
  • Що найбільше вас вразило у театрі?
  • Як ви вважаєте, хто є головним у театрі?
  • Чи замислювалися ви над тим, яку роль відіграє художник у те­атрі?
  • МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Як ви вважаєте, чому видатний французький письменник і філософ Вольтер такої думки про театр: «Театр повчає так, як цього не зробити товстій книзі»?

  • Чи навчила вас чого-небудь вистава, яку ви переглядали у те­атрі?

Отже, з’ясуймо, що таке театр і якою є роль художника у ньому.

 

  1. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя

— Театр, театральне мистецтво… Ці слова заворожують нас, по­вертають у світ казки.

Театр (у перекладі з грецьк. — «місце видовищ») — вид видо­вищного мистецтва.

Театр виник дуже давно. Зараз існують різні театри — театри опери та балету, драматичні, комедійні, лялькові, музичної коме­дії, юного глядача… А в епоху Давньої Греції існував лише один вид театру, витоком якого було народне святкування на честь бога родючості Діоніса.

Як же виглядав той давній театр?

Заплющте оченята та уявіть, що ви знаходитесь у старовинному грецькому театрі… На відкритому майданчику грає всього двоє-троє акторів. Але на очах у публіки вони втілюють різноманітних пер­сонажів театрального дійства. Для цього художники старовинного театру готували дуже виразні маски з глини, завдяки яким актор перетворювався на певного героя — доброго або злого, веселого або сумного, молодого або похилого віку.

Створення костюмів та масок — це робота художника в театрі з найдавніших часів.

Діяльність сучасного театрального художника більш різноманіт­на — створення театрального макета декорацій, самих декорацій, робота з гримом, створення костюмів, зачісок, добирання реквізиту. Усе це необхідне для сучасної вистави і є театрально-декораційним мистецтвом. Театрально-декораційне мистецтво — сукупність видів та засобів мистецтва (малярства, скульптури, архітектури, декорацій, костюмів, освітлення, сценічної техніки та ін.), що до­помагають створювати зоровий образ вистави, розкривати її зміст, виражати та посилювати емоційний вплив на глядача.

Часто у театрі можна почути таке словосполучення — «сценіч­ний простір». Що ж таке сценічний простір і якими є його складові? Його основними складовими є завіса та декорації (задник, кулі­си та ін.).

Пригадайте, як ви вперше ввійшли до театральної зали. Що перше бачать глядачі у залі театру? Звісно завісу. Дивлячись на неї, можна зрозуміти, про що йтиметься у виставі, але іноді й ні. Завіса нібито захищає сцену та весь сценічний простір, зберігаючи таємни­цю майбутнього дійства.

Але щойно пролунає останній дзвоник і в залі згасне світло, від­сувається завіса, запрошуючи нас до чарівного світу вистави.

 

 

Олександр Бенуа. Ескіз декорацій до опери НІ. Гуно «Лікар мимоволі»

 

 

Саме тут на нас уже чекають декорації до вистави — задник та куліси. Декорація — художнє оформлення вистави засобами ма­лярства, архітектури, графіки, бутафорії, скульптури, освітлення, постановчої техніки та ін.

Усе, що відбувається на сцені,— водночас і вигадка, і правда, тому що театр — це царина гри та фантазії, чарівний світ театраль­ного чуда.

Для того щоб глядач потрапив у старовинний замок або до пала­цу, до чарівного лісу чи на квітучу галявину, художник-декоратор ретельно обмірковує зображення, яке знаходитиметься на театраль­ному заднику. Він створює багато ескізів і, тільки обравши найкра­щій, починає працювати над задником до вистави, на фоні якого і відбуватимуться події вистави. Але задника замало для створення сценічного простору. І не менш важливими є куліси, які допомагають створити необхідну атмосферу. (Учитель демонструє наочність.)

Іван Білібін. Ескіз декорацій до опери М. Римського-Корсакова «Золотий півник»

 

 

  1. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
  2. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ Творче завдання № 1

Намалюйте декорації (задник та куліси) до театральної вистави або шкільного свята, яке відбуватиметься на сцені. Орієнтуйтеся на декорації професійних художників.

Творче завдання № 2

Сьогодні ви перетворитеся на справжніх театральних художни­ків. Пригадайте свою улюблену казку. Намалюйте декорації до цієї казки. Покажіть свою роботу однокласникам. Нехай вони впізна­ють, до вистави за якою казкою було створено ці декорації.

  • АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ Бесіда

т Яку роботу ви виконували сьогодні на уроці?

Інтерактивний прийом «Незавершене речення»

Завершіть речення:

  • «Театр — це…»;
  • «Театри бувають…»;
  • «Створення костюмів і масок — це робота…»;
  • «Створюють декорації у театрі…».
  • ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
  1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку).
  2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку (вдо­ма взяти картон, який буде вдвічі більшим за ваші намальовані декорації, зігнути його навпіл і на одну половину приклеїти декорації, намальовані вами; на наступному уроці ми продов­жимо створювати сценічний простір; принести на наступний урок цупкий білий та кольоровий папір (або картон і кольоровий папір), обгортки від цукерок, пшоно).

Проголошення уроку завершеним.

Obrazot3 28 (185.6 KiB, 3 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *