12 676 перегляд(ів)

Конспект уроку: Хвороби цивілізації

Мета: поглибити знання учнів про хвороби цивілізації; навчити оцінювати наслідки небезпечної поведінки ти уникати хвороб; розвивати навички роботи в парах (групах); розвивати дизайнерські здібності; виховувати естетичний смак.

Обладнання та матеріали: плакати, фото, журнали, ножиці, клей, олівці, папір.

Базові поняття й терміни: хвороба, хвороби цивілізації.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

«Мозковий штурм»

— Якої шкоди здоров’ю людини завдає цивілізація?

— Які хвороби з’явились за останні 100 років?

— Чи можна не захворіти на ці хвороби?

III. Постановка завдань уроку перед учнями

Знати: соціальні чинники ризику «хвороб цивілізації»

Уміти: поводитись так, щоб убезпечитися від хвороб цивілізації.

IV. Вивчення нового матеріалу

Цивілізація (від лат. civilis — «громадський») — сучасна світова культура людства. Цивілізація має величезні досягнення, які роблять життя зручним і цікавим, — від створення колеса до польоту в космос. Але водночас стало більше ризиків для здоров’я. Наприклад: на початку тисячоліття в Давньому Римі було збудовано водопровід і середній вік життя зменшився до 30-ти років, тому що труби, по яких текла вода, були виготовлені зі свинцю, що робило воду дуже шкідливою для організму.

У наш час люди віддають перевагу пасивному відпочинку: прослуховуванню музики, грі на комп’ютері та перегляду телепередач.

Малорухомий спосіб життя, неправильне харчування, стреси, шкідливі звички спричинили розвиток так званих хвороб цивілізації — серцево-судинних захворювань, гіподинамії, ожиріння, діабету, раку та інших захворювань.

Гіподинамія

Величезна кількість людей у всьому світі страждає від недостатньої фізичної активності. Сидячий спосіб життя може призвести до розвитку багатьох серцево-судинних захворюваньУчені б’ють тривогу, адже щорічно від гіподинамії помирає майже два мільйони осіб. Прогнози вчених невтішні: ця цифра зростатиме.

Лікарі підрахували, що фізична активність упродовж не менш, ніж півгодини на день може значно скоротити ризик розвитку ряду найпоширеніших неінфекційних захворювань.

На думку лікарів, такі поширені захворювання, як гіпертонія, цукровий діабет та ін., виникають у гладких людей не стільки через ожиріння, скільки через гіподинамію.

Наразі практично все автоматизовано, тому людині немає потреби примушувати своє тіло рухатися. Водночас через шалений темп життя залишається все менше часу для ходьби і для того, щоб дати своєму тілу хоч якесь фізичне навантаження.

Гіподинамію можна назвати справжнісінькою хворобою цивілізації. Через неї зменшується кровопостачання тканин, крім того, нестача фізичної активності негативно позначається на обміні речовин і енергії в організмі. Річ у тому, що в результаті розщеплення жирів кров стає жирною, тому починає текти по судинах поволі. При цьому погіршується постачання киснем тканин і органів, надходження поживних речовин зменшується.

Ожиріння

Причина — надлишкове харчування і надмірне розростання жирових клітин. Зайві кілограми спричиняють задишку, хвороби серцево-судинної системи, розлади обміну речовин, змушують серце працювати із зайвим навантаженням.

Алергія

Причина — розвиток індустріального суспільства: забруднення навколишнього середовища відходами промислового виробництва, виникнення несприятливих соціальних умов, збільшення споживання різних лікарських препаратів. Через це імунна система людини починає працювати зі збоями. У результаті з’являються висипи на шкірі, бронхіальна астма та інші хвороби.

Пасивне паління

Підраховано, що перебування протягом години в накуреному приміщенні рівнозначне «випалюванню» 4 сигарет. Причому люди, які не палять, мимоволі опиняються в групі ризику, стають пасивними курцями.

Тютюнопаління забруднює навколишнє середовище.

У тютюновому димі, який потрапляє в повітря, крім нікотину міститься велика кількість інших хімічних речовин (бензопірен, синильна кислота, формальдегід, амоніак та ін., які у вигляді осаджених смол накопичуються в легенях людини). Вони подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, а за умови тривалого впливу виступають канцерогенами (тобто спричиняють розвиток злоякісних пухлин).

Томупроблеми, пов’язані з тютюнопалінням, стосуються кожної людини, навіть якщо вона не палить. Зрозуміло, що, допомагаючи іншим кинути палити, ви дбаєте, у першу чергу, про власне здоров’я.

Наслідки тютюнопаління

Нікотин — жовтувата речовина, розчинна у воді й жирах, яка добре всмоктується слизовими оболонками і навіть неушкодженою шкірою. Він дуже токсичний для людини. Під впливом нікотину збуджується дихальний центр (у разі великих доз настає його параліч). Коли нікотин потрапляє в кров, навантаження на серце збільшується. Кількість серцевих скорочень на добу в курця на 15–20 тисяч більше, ніж у людини, яка не палить. Це означає, що серце додатково перекачує 1,5 тонни крові за день, що призводить до скорочен-

ня життєдіяльності серця.

З’ясуймо, чому шкідливе паління.

Об’єктивно це, по-перше, зумовлено дією на організм людини нікотину, а по-друге, впливом тютюнового диму. Відомо, що паління шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Установлено, що в юнаків та дівчат, які палять, об’єм грудної клітки і розвиток легенів відстають від середньої норми на 25 %, і з часом грудна клітка западає. Курці-підлітки частіше страждають і на простудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем — так званий бронхіт курця.

Унаслідок паління негативні зміни відбуваються також у статевій сфері.

Сексопатологи спостерігають у курців зменшення в крові чоловічого статевого гормона — тестостерону, що знижує ймовірність запліднення, часто призводить до імпотенції; крім того, слабшають м’язи, значно погіршується зовнішній вигляд юнаків.

Дівчата також страждають від впливу тютюну. Організм жінки, яка палить, старіє значно швидше, у дівчат, які палять, виникають різноманітні порушення менструального циклу, що може спричинити навіть безпліддя. Так, у жінок, які палять, вагітність частіше протікає з ускладненнями, нерідко спостерігається внутрішньоутробна загибель плода і викидні. Значно збільшується смертність новонароджених. Слід також зауважити, що паління в період лактації погіршує якість молока і зменшує його кількість. У дітей, матері яких палять, частіше розвивається недокрів’я, відбувається затримка фізичного і психічного розвитку.

Запитайте себе, чи повинні твої діти страждати через згубні звички батьків?

Серед наслідків тютюнопаління особливо небезпечними є ті, що пов’язані зі шкідливим впливом тютюну на кровоносні судини. Нікотин спричиняє спазм судин, зменшення їх просвіту, у результаті чого погіршується кровообіг в окремих частинах тіла, що утруднює виведення шкідливих продуктів обміну речовин з організму Курцям притаманне запалення слизової оболонки порожнини рота (стоматит) та ясен (гінгівіт).

Токсична дія нікотину на судини зумовлює також виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки.

У молодих курців частіше виникають запалення, переродження і спазми внутрішньої оболонки судин нижніх кінцівок (ендартеріїт). Такі порушення кровообігу в курців можуть призвести до ампутації ніг.

А тепер, уже як справжнім експертам пропонуємо згрупувати відомі вам негативні наслідки тютюнопаління.

Негайні короткострокові (виникають упродовж кількох хвилин після першої затяжки):

• прискорення серцевих скорочень;

• підвищення кров’яного тиску;

• подразнення тканин гортані — кашель;

• надходження карбоноксиду (чадного газу) у кров;

• пряме та швидке потрапляння канцерогенів у легені;

• подразнення очей димом.

Відтерміновані довгострокові (формуються роками і виникають у найменш

слушний момент):

• рак легенів, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, гортані, підшлункової залози та жовчного міхура;

• захворювання серця (стенокардія, інфаркт);

• виразка шлунка та дванадцятипалої кишки;

• судинні захворювання (ендартеріїт, інсульт);

• хронічний бронхіт.

Інші (найрізноманітніші):

• ушкодження слизової оболонки губ, язика, піднебіння, гортані, через що — ослаблене відчуття смаку їжі;

• виникнення надсадного кашлю, неприємного запаху з рота і захворювань ротової порожнини;

• рання поява зморшок на обличчі;

• пожовтіння зубів;

• утруднення дихання та зниження фізичної витривалості.

Чи варто продовжувати?

V. Практична робота

Робота в парах (або в групах) З поданих матеріалів (журнали, малюнки, папір, олівці, ножиці, клей) створити плакат з однієї з тем:

1) «Ні — палінню!»

2) «Ні — алкоголю!»

3) «Бути здоровим — це модно і красиво!»

4) «Я — за здоровий спосіб життя!»

5) «Світ без шкідливих звичок — прекрасний!»

6) «Шкідлива звичка — це рабство!»

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати матеріал підручника за відповідною темою.

2) Виконати вправи в зошиті.

VII. Підсумок уроку

Icon of Osn Zdor7 (12) Osn Zdor7 (12) (21.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

1 comment for “Конспект уроку: Хвороби цивілізації

  1. Галина
    09.02.2015 at 15:57

    klass))))))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *