4 375 перегляд(ів)

Конспект уроку: Як поліпшити властивості ґрунту?

Мета:ознайомити учнів із засобами збереження та поліпшення родючості ґрунту; розвиватимислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вікторина Складґрунту

  • Одна зі складових ґрунту, нею люблять гратися діти. (Пісок)
  • Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
  • Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є… (глина).
  • Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в склянку з водою? (Повітря)
  • Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
  • Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)

Головна ознака ґрунту, (Родючість)

— Ви, напевно, чули вислів «родючий ґрунт». Як ви його розумієте? (Відповіді учнів.)

Родючий ґрунт — це такий, на якому добре ростуть рослини. Такийґрунтмістить багато перегною, воду і повітря. Найбільш родючим ґрунтом є чорнозем. Наша країна багата на чорноземи.

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як зберегти та поліпшити родючістьґрунту.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником172)

— Прочитайте текст на с. 172.

— До яких наслідків призводить господарська діяльність людини наЗемлі?

— Як людина відновлює зруйновані території?

— Назвіть заходи, які поліпшують властивості ґрунту.

— Як ви вважаєте, чому потрібно відновлювати зруйновані території?

  1. Розповідь учителя

— Утворення ґрунту — складний і довготривалий процес. Гори руйнуютьсяі розсипаються на каміння. На камінні спочатку селяться лишайники.Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо тудипотрапить насіння, з нього виростають рослини, селяться тварини. Значнуроль в утворенні ґрунту відіграють тварини. Вони розпушують ґрунт. Щобутворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлірештки перетворюють на перегній.

Отже, верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростаєдуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунту завтовшки5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років, а для нормального ростурослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки жпотрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини. Якщо невміло або недбалогосподарювати, то родючий ґрунт може загинути швидкої безповоротно.

Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунтдобре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом,перегноєм, мінеральними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослинидля росту і розвитку забирають із нього безліч поживних речовин.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
  2. Чи знаєте ви, що?..

Один сантиметр родючого ґрунту природа накопичує за 250-300 років(якщо їй ніхто не заважає).

Гниє в ґрунті: папір — 2-3 роки, консервна банка — 50 років, поліетиленовий пакет— 200 років, скло — понад 1000 років.

Пам’ятайте: не можна спалювати опале листя ані в садах, ані в парках.Опале листя захищає коріння дерев узимку від морозу, влітку — від спеки,слугує притулком для багатьох корисних організмів. Розкладаючись, воностає добривом для ґрунту. Спалене листя — це забруднене повітря, знищенежиття на ділянці землі під вогнищем.

— Чому ґрунти потребують охорони і догляду?

  1. Робота над прислів’ями

— Поясніть прислів’я: «Краще один раз добре розпушити ґрунт, ніж дварази погано полити».

Висновки

  • Ґрунт руйнують вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків,надмірне використання отрутохімікатів і добрив.
  • Для того щоб запобігти руйнуванню ґрунтів, необхідно висаджувати лісовісмуги, правильно розорювати ґрунт на схилах, проводити затриманняснігу, помірно використовувати добрива та отрутохімікати. Ґрунти потребуютьохорони і захисту. Охорона ґрунту — це завдання всього людства.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що таке ґрунт? (Верхній родючий шар землі.)

— Що таке перегній? (Найродючіший шар землі.)

— Який ґрунт називають родючим?

— Поміркуйте, чому землю називають коморою? Наведіть свої прикладиз життя. (Саджаємо в землю навесні 1 відро картоплі, а збираємо 20 відер.)

Як покращити властивості ґрунту?

— Ще за старих часів наші предки називали землю годувальницею, матінкою.Її брали із собою в далекі мандри, тому що вважали, що вона надаєсили і допомагає в усьому в чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися доземлі; складали про неї вірші і пісні. Давайте ж і ми з вами любити, цінуватиземлю, піклуватися про неї, тоді вона радуватиме нас багатим урожаєм, густимилісами, квітучими полями.

 

VII. Д0МАШНЄ ЗАВДАННЯ

С .172.

Дібрати загадки, приказки та прислів’я про землю-годувальницю.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *