1 387 перегляд(ів)

Конспект уроку: Клас Плазуни. Особливості будови та життєдіяльності плазунів

Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою плазунів, особливостями їхньої будови й життєдіяльності.

Базовіпоняття й терміни:плазуни, сезонніявища.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати загальну характеристику плазунів й сезонні явища в їхньому житті.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІI. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Якими властивостями повинні володіти тварини, щоб вони могли жити й розмножуватися на суші?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

Загальна характеристика класуПлазуни

Плазуни — перший справжній клас наземних хребетних тварин, до якого належить близько 6 тисяч видів. Живуть вони переважно в регіонах з теплим і жарким кліматом.

У ході завоювання суші плазуни набули таких особливостей:

  1. Тіло поділяється на голову, шию, тулуб, хвіст і п’ятипалі кінцівки. Шкіра суха, позбавлена залоз і покрита роговим покривом, що захищає тіло від висихання. Ріст тварини супроводжується періодичним линянням.
  2. Кістяк міцний, скостенілий. Хребет складається з п’яти відділів: шийного, грудноі’о, поперекового, крижового й хвостового. Плечовий і тазовий пояси кінцівок укріплені й пов’язані з осьовим кістяком. Розвинені ребра й грудна клітка.
  3. Мускулатура більш диференційована, ніж у земноводних. Розвинені шийні й міжреберні м’язи, підшкірна мускулатура. Рухи відділів тіла більш різноманітні й швидкі.
  4. Травний тракт довший, ніж у земноводних, і чіткіше диференційований на відділи. їжа захоплюється щелепами, що мають численні гострі зуби. Стінки ротової порожнини й стравоходу мають потужну мускулатуру, що проштовхує великі порції їжі в шлунок. На межі тонкої й товстої кишок є сліпа кишка, особливо добре розвинена у травоїдних наземних черепах.

5. Органи дихання — легені — мають більшу дихальну поверхню за рахунок ніздрюватої будови. Розвинені провідні шляхи — трахея, бронхи, у яких повітря зволожується й не висушує легені. Вентиляція легенів відбувається шляхом зміни об’єму грудної клітини…

Biol8 (41) (15.5 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *