2 161 перегляд(ів)

Конспект уроку: Культура усного і писемного мовлення

Мета:розширити уявлення учнів про усне й писемне мовлення та вимоги до них; формувати вміння відрізняти усне мовлення від писемного; розвивати словниковий запас учнів, навички каліграфічного письма; виховувати культуру усного й писемного мовлення.

 

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Нам урок уже давно

Час розпочинати.

Будем знову мовлення

Наше розвивати.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  2. Каліграфічна хвилинка

Ее ЕеЕе ере ре есе up

  • Спишіть каліграфічно вірш.

Моя чарівна, дивна мова.

Хто перелічить в ній слова?

Вона прекрасна і казкова,

Весела, щира і жива.

  • Скільки речень ви записали? Які це речення за інтонацією?
  • Виконайте звуко-буквений аналіз слова щира.
  • До слова дивна доберіть спільнокореневі слова, позначте в них корінь.
  • Слово казкова поділіть для переносу.

 

  1. Гра «Мікрофон»
  • Для чого людям потрібна мова?
  • Які мови є спорідненими до української мови?
  • Як потрібно ставитись до своєї мови?
  • ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
  • Сьогодні на уроці ми пригадаємо, які види мовлення вам відомі з другого класу, ознайомимось з вимогами до усного і пи­семного мовлення, спробуємо переказати текст і оцінити культуру власного письма.

 

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Бесіда за таблицею
  • Що ми розуміємо під усним мовленням?
  • Які ви знаєте вимоги до усного мовлення?
  • Який ще вид мовлення вам відомий?
  • Що таке писемне мовлення?
  • Які вимоги до писемного мовлення?
  • Чи обов’язково потрібен співбесідник до писемного мов­лення?

 

Мовлення

 

Усне

передання думок в усній формі

  Писемне

усе написане або надруковане

 
використовує:

міміку і жести, різну силу

голосу, питальну або окличну

інтонацію

  використовує:

літери, розділові знаки

 
має бути:

правильним, точним,

зрозумілим

  має бути:

правильним, грамотним,

охайним

 

  • Чому виникло письмо? (Писемне мовлення виникло у зв’язку з потребою людини передавати інформацію на відстань або збе­регти її для майбутніх поколінь. Писемне мовлення допомагає нам дізнаватися багато цікавого про наше минуле. Писемне мовлення не обмежене в часі.)

 

  1. Поетична хвилинка

Діти за власним бажанням читають улюблені вірші.

  • Визначте кращого читця. Обґрунтуйте свій вибір. Почніть так: «На мою думку, Сашко прочитав найкраще, тому що…».
  • Отже, усним мовленням добре володіє той, хто вміє переда­вати словами і голосом свої думки й почуття.

 

  1. Гра «Вимов звук [о] з різною інтонацією»

Дівчата                       Хлопці

із задоволенням          із незадоволенням

із схваленням              із здивуванням

  1. Робота в парах
  • Привітайтеся одне з одним, не використовуючи слів.
  • Покажіть, що ви радієте від зустрічі одне з одним.
  • Покличте однокласника тихенько, а потім — голосніше.
  • Якими допоміжними засобами ви користувалися під час при­вітання, під час передання своїх емоцій?
  • Отже, під час усного мовлення люди використовують міміку, жести, різну силу голосу, різну інтонацію.

Люди, яких професій користуються мовою жестів найчас­тіше? (Регулювальники, моряки, судді на футбольному матчі)

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Робота з деформованим текстом
  • Складіть і запишіть прислів’я про мову.

Хліб, а, слово, на, обід, бережи, на, відповідь.

До, язик, Києва, доведе.

Словом, за, кишеню, у, не, полізе.

  • Яким видом мовлення ви користувалися?
  • Які знаки використали для запису прислів’їв? (Букви, крапки, кому)
  • Чи подобається вам власна каліграфія письма? Оцініть свою роботу.
  • Отже, що означає володіти культурою писемного мовлення? (Означає правильно, чітко, каліграфічно і без помилок оформляти думки на письмі. Охайний і розбірливий почерк — вияв поваги до того, хто читатиме написане тобою.)
  • Оцініть роботу однокласника. Дайте йому поради щодо оформ­лення роботи, якщо це потрібно.
  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Завдання1. Гра «Знайди відомі розділові знаки»

 

 

  • Які знаки ми використовуємо в математиці, в музиці? Завдання 2. Творча робота
  • Прочитайте текст. Яку цікаву інформацію передав нам автор у письмовій формі?

Кожний птах відводить людину або звіра від свого гнізда. Кулик-пісочник лягає на траву. Махає крилами, перевертається. Хто йогопобачить, вважатиме, що пташка хвора. Підеш до неї, а кулик перелетить далі і знову почне перевертатися. Так поволі і відведе непроханого гостя від своїх пташенят. Усі тваринки, пташки за­хищають свої оселі. Вони захищають від ворогів, недобрих людей і своє життя.

  • Прочитайте текст ще раз. Закрийте його.
  • Спробуйте коротко записати, про що ви дізналися з тексту.
  • Прочитайте свою роботу. Що було легше — розповісти чи на­писати? Чому?
  1. ПІДСУМОК УРОКУ
  • Над яким видом мовлення ми працювали на уроці?

Гра «Незакінчене речення»

  • Мова потрібна людині для…
  • Усне мовлення має бути…
  • Свої думки люди найчастіше передають…
  • Усе написане і надруковане — це…
  • Для писемного мовлення потрібні —…
Icon of Ukr3 Urok (2) Ukr3 Urok (2) (44.5 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *