1 652 перегляд(ів)

Конспект уроку: Міфи Греції. Олімп

Мета. Навчити учнів розуміти і розкривати зміст поняття «міф»;

відрізняти міф від казки; знаходити у міфах фантастичні елементи,

вигадки. Самостійно визначати порядок подій у творі, висловлювати

особисте ставлення до героїв міфів, знаходити образні вислови. Вміти

самостійно і в співпраці з однокласниками творчо переказувати

прочитане.

Обладнання. Картинки з зображенням людей різних національностей, карта півкуль, карти до уявної мандрівки, зошит.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи швидше в клас

Біля парти станем чемно –

Час хай лине недаремно.

Будьмо уважні й старанні всі –

Сядьмо рівненько на місця свої.

  1. Змістовна й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми.
    • Мандрівка по Земній кулі

У кожного на парті лежить картинка з зображенням людей різних національностей, рас і підписом-назвою  країни, де вони проживають. Діти читають, розглядають, прикріплюють на карті півкуль зображення (вчитель допомагає знайти місце розташування необхідних країн на карті).

Вчитель. Розгляньте всі зображення. Чим відрізняються люди?

Учні. Одягом,  кольором шкіри, формою носа, рота, очей, виразом обличчя, місцем проживання.

Вчитель. На нашій планеті живе дуже багато народів. Кожен із них має своє минуле, свої традиції, свята, мову, особливі люд­ські цінності — все те, що складає його культуру. Культура кожного народу своє­рідна, адже люди пристосовуються до клімату й середовища. Саме від цього залежить спосіб життя, побут, мислення і мова того чи  іншого народу.

В 3 класі ми продовжимо вивчати предмет «Зарубіжна література», яким нам допоможе більше дізнатися про культуру різних народів.

А вивчати ка­зки, легенди і міфи, оповідання, повісті та вірші нам допоможе підручник «Зарубіжна література» 3 клас автор Мовчун А.І.

Цей посібник пропонує вам кращі твори письменників Європи й Азії, напи­саних для дітей. Вони розкажуть про те, як живе той чи інший народ. Цікавий сюжет творів захопить вас — і ви від­криєте дивовижний світ життя народів планети Земля.

  • Подивіться на карту півкуль і скажіть, що об’єднує всіх цих людей?

Учні. Вони живуть на планеті земля, хоч всі вони різні.

Вчитель. Ми не можемо жити на одній планеті і не знати культури інших народів, їхньої літератури. Читаючи  твори інших народів, звер­ніть увагу на те, що всі люди Землі цінують добро та справедливість, честь і гідність, люблять і бережуть рідну Бать­ківщину. Кожен народ має своїх героїв, свої ідеали.

  • А сьогодні ми здійснимо мандрівку до Стародавньої Греції.
  • Покажіть на карті півкуль де знаходиться Греція.
  1. Повідомлення теми і мети заняття

3.1 Вступна бесіда

Часом не замислюючись, ми вимовляємо звичні з дитинства слова та словосполучення. І навіть не підозрюємо, що корінням вони ся­гають в глибоку давнину, в стародавні грецькі  міфи.

В сучасних містах можна побачити вивіски з гарними, загадковими назвами магазинів, ре­сторанів, фірм: «Меркурій», «Геркулес», «Фор­туна», «Селена», «Золоте руно»… Ми говори­мо: «Ця тітка — справжня мегера!» або: «Ох ти ж і єхидна!» — і нібито знаємо, що хочемо ска­зати. Ми попереджаємо: «Стережися, твій цер­бер помітить!» Захоплюємось: «У ній все — гармонія». Для більшості з нас зефір — улюб­лений кондитерський виріб, муза — поетичний образ, так само як Парнас та Пегас. Сирена — пристрій, який має пронизливий звук. Ти­тан — пристрій для підігріву води. На наших клумбах квітнуть нарциси та гіацинти. Над нами літають літаки — «Антеї» та «Геркулеси». В небі сяють планети Марс, Венера, Юпітер, Уран, сузір’я Андромеди, Кассіопеї. Безмежний водяний простір ми називаємо «океаном». На його хвилях гойдаються кораблі з гарними назвами «Аврора», «Посейдон», «Юнона». А такі звичні словосполучення: Олімпійські ігри, олімпійсь­кий спокій, гігантські розміри, панічний страх, титанічна боротьба, ахіллесова п’ята, ріг до­статку, яблуко розбрату та багато, багато іншо­го.

Але ж це все слова звідти, з міфів. І в пере­важній своїй більшості пишуться з великої літери, бо це власні імена богів та героїв, у кожного з яких є своя історія, свій характер і свій власний авторитет в історії людства.

  • Ознайомлення з поняттям «міф»
  • Що таке міф?

– Слово це грецьке . Означає воно “слово”, “переказ”. Міфами називають стародавні оповіді про богів та героїв, про те, як з’явилися небо, земля, сонце, птахи, риби, тварини і, звичайно ж, люди.

Перші міфи виникли дуже давно, багато тисяч років тому. Тоді людина знала про себе і нав­колишній світ занадто мало. Людям було дуже важко жити наодинці з грізними і таємничими силами природи. Весь світ вони уявляли собі заповненим могутніми, нездоланними богами — поблажливими і жорстокими, байдужими і таєм­ничими. Боги панували на землі, на небі і в підземному царстві, правили живими й мертви­ми, допомагали людям або нещадно карали їх.

У міфи вірили, як в правду, їх передавали з уст в уста, від покоління до покоління, а з появою писемності почали записувати на гли­няних табличках, папірусі, папері. Сьогодні багато людей сприймають міфи як цікаві, веселі чи сумні казки. Але міфи — це не просто казки. Вони відрізняються від казок тим, що казки завжди сприймалися як плід людської фантазії, а міфи вважалися ймовірними (справді так було). Ці стародавні оповіді інколи допомагають уче­ним докопатися до найглибшого коріння історії країн і народів.

Кожен народ світу має свої міфи. Давньо­грецькі міфи — найвідоміші людству. Вони мали велике значення для розвитку світової культури. Поети оспівували діяння богів у віршах і опо­віданнях. Художники розписували вази сценами з життя  богів  і  героїв, писали  картини, скульптори   створювали   статуї   міфічних   персонажів. Міфи інсценували під час   релігійних свят.

3.3 Підготовка до читання міфу «Олімп»

  • Грецькі міфи уславлювали олімпійських богів. Так їх називали тому, що, за уявленням греків, вони  жили на горі Олімп. Боги споживали нектар і амброзію — чарівну їжу, що дарувала їм безсмертя і вічну молодість. Усі вони підкоря­лися царю богів — Зевсу.
  • У кожного з вас у зошиті карта мандрівки на горі Олімп. Ваше завдання, під час ознайомлення з міфом записати, що зрозуміло, що не зрозуміло у відповідні місця.
    • Читання вчителем тексту. Робота в зошиті (завд. 1 с.1)
Олімп

Учні слухають і записують, що вони дізналися про богів, що жили на Олімпі.

Я не зрозумів (не зрозуміла)
Я дізнався(дізналася)

                                                

 

Цар богів та людей.

Дружина Зевса, покровителька шлюбу.

Бог-коваль

Бог сонячного світла, покровитель мистецтва.

Богиня-мисливиця.

Богиня краси та кохання.

Богиня мудрості.

Крилата богиня перемоги.

Богині доля (Клото, Лахесіс, Антропос)

Богиня щастя і злагоди.

Зевс

Гера

 

Гефест

Апполон

Артеміда

Афродіта

Афіна

Ніке

Мойри

Тюхе

_____________________________        Мнемосіна

_____________________________             Арес

_____________________________           Гермес

_____________________________            Музи

_____________________________           Харіти

 

3.5 Словникова робота. (Зошит,  завд. 2 с. 2)

Олімп – гора, де живуть боги.

Десниця – права рука або просто рука.

Кіфара – струнний щипковий інструмент стародавніх греків. Виконавців на кіфарі називали кіфаредами.

3.6 Самостійне читання учнями.

  • Які боги жили на Олімпі?
  • Що ви дізналися про них і записали у карту мандрівки?
  • Що було незрозумілим ?
    • Вибіркове читання.
  • Якими постає в уяві стародавніх греків Зевс-громовержець? Обґрунтуйте свою думку, використовуючи слова тексту?
  • Робота в зошиті (Зошит,  завд. 3  с. 2)
  • Прочитайте опис царства Зевса.
    • Аналіз та оцінка вчинків персонажів
  • Хто на думку стародавніх греків, визначає долю людей і навіть самих богів?
  • Якими ви уявили олімпійських богів?

3.9 Переказ прочитаного

– Перекажіть близько до тексті, як пояснює міф появу на Землі добра і зла.

  1. Підсумок заняття

Роз’єднайте речення і дайте відповідь на запитання:

–  Що таке міф? (Зошит,  завд. 4 с. 2)

Міфаминазиваютьстародавніоповідіпробогівтагероїв,про походженняжиттянаЗемлі.

– Робота в зошиті (Зошит,  завд. 5 с. 2)

  • Прочитайте самостійно міф «Аполлон і музи» і продовжіть заповнювати карту мандрівки.
  • Наша мандрівка на сьогодні закінчується. На наступному занятті ми далі будемо підніматися на гору богів.
Icon of Zar F 1 Zar F 1 (61.3 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *