1 842 перегляд(ів)

Конспект уроку: Модель і образ у портреті. Настрій у портреті. Портрет вигаданого персонажа

Мета: 1. Актуалізувати знання учнів про поняття «ху­дожній образ», «портрет», основні пропорції та особливості побудови портрета; ознайомити з особливостями міміки обличчя, навчити пере­давати образ людини за допомогою різноманіт­них матеріалів.

 1. Розвивати окомір, образне мислення, зорову й емоційну пам’ять.
 2. Виховувати взаєморозуміння, формувати ес­тетичний смак; прищеплювати акуратність, ак­тивізувати творчу ініціативу учнів.

Обладнання: матеріали: кольорові олівці, непридатний ма­теріал (нитки, бісер, пера, фольга тощо), альбом із шаблонами (с.52-53);

зоровий ряд: репродукції портретів;

музичний ряд: П. І. Чайковський «Лебедине озеро».

 

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда.

 • Що таке художній образ?
 • Які художні образи може передавати художник на картині?
 • Що таке портрет?
 • У яких видах образотворчого мистецтва є портретний жанр?
 • Які канони портретного жанру створили майстри Відро­дження?
 • Від чого залежить схожість портрета з натурою?
 • Які правила потрібно дотримувати художникові при ство­ренні портрета?
 • Оголошення теми уроку

На цьому уроці ви ще раз спробуєте намалювати портрет людини, використовуючи отримані знання. Але це буде не змальо­ваний із натури, а образний портрет, тобто вигаданий. Цей портрет ви прикрасите допоміжним матеріалом.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

(У ході розповіді демонструються відповідні репродукції.)

Користуючись каноном, можна легко намалювати обличчя. Але чи буде воно схожим на модель, залежить від того, чи вдасться передати її неповторні риси.

Наприклад, очі. Які вони в людини? Вузькі, прищулені, роз­косі, мигдалеподібні, маленькі, великі. Але ж потрібно врахову­вати їхній колір та інші особливості. Очі бувають палаючі, іскристі, лукаві, хитрі, злі, погаслі, втомлені… Настільки ж різноманітна й форма носа: цибулинкою, картоплею, ґудзичком, кирпатий, загнутий донизу, прямий, з горбочком. Придивіться пильніше й до вух, вони також складні за формою, а рот — це своєрідна лінія, зверху і знизу прикрашена губами.

Але навряд чи портрет вийде яскравим і виразним, якщо нічого не знати про міміку обличчя. Міміка (від грец. mimikos — наслі­дуваний) — рух м’язів обличчя. Мімічних м’язів багато. Можна відчути, як вони працюють, а також побачити, що при цьому від­бувається: морщиться чоло, супляться брови, надуваються щоки, щуляться очі, кривиться рот, смикається ніс, випинаються губи.

За вираз будь-якого почуття на обличчі відповідає певний м’яз або групи м’язів. Коли людина посміхається, скорочуються одні м’язи, коли плаче — інші, коли гнівається — треті. Спробуй вира­зити почуття радості, гніву, здивування.

Іноді художник, малюючи портрет, робить його «збірним». Він передає образ, загальне уявлення, що виникає на основі різних асо­ціацій (звукових, слухових, зорових, тактильних, нюхових).

Образом може ставати не тільки конкретна людина. Худож­ник відбиває в таких картинах почуття, думки, переживання. Закрийте очі та уявіть собі образ лебедя. (Звучить уривок із твору П. І. Чайковського «Лебедине озеро».)

 1. Практична робота

Створення портрета вигаданого персонажа.

Сьогодні ви спробуєте передати вигаданий вами образ у порт­реті, а також прикрасите його, тобто виконаєте в техніці колаж. Постарайтеся, щоб фон відповідав зовнішньому вигляду та внут­рішньому стану вашого героя. Знайдіть у ньому головну рису характеру та постарайтеся її підкреслити.

Зверніть увагу на те, як розміщається зображення. Напри­клад, якщо зображення виходить за межі аркуша, то воно здається величезним, а малюнок, який не займає й піваркуша, виглядає незначним і жалюгідним.

(Протягом уроку вчитель проводить поточний інструктаж. Під час практичної роботи звучить музичний твір.)

 1. Завершення уроку

Загальна оцінка уроку. Підбиття підсумків. Завдання на наступний урок: принести кольоровий папір, ножиці, клей; три аркуші ватману на клас.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *