1 220 перегляд(ів)

Конспект уроку: Обмін речовин. Основні процеси життєдіяльності тварин

Мета: ознайомити учнів з обміном речовин і основними процесами життєдіяльності тварин.

Обладнання й матеріали: підручник [1],зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати процеси життєдіяльності тварин.

Базові поняття й терміни: типи живлення, автотрофний і гетеротрофний типи живлення, прояви життєдіяльності тварин, подразливість, рух, живлення, дихання, виділення, розмноження, ріст і розвиток.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

I.Організаційний етап

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Що ви пам’ятаєте про основні процеси життєдіяльності рослинного організму? Чи можете ви порівняти ці процеси з тими, що відбуваються в організмі тварини?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Типиживлення: автотрофний і гетеротрофний

Порівнюючи процеси життєдіяльності рослин і тварин, школярі вже звернули увагу на те, що ці організми по-різному живляться. Треба розширити їхнє уявлення про типи живлення живих організмів і докладніше обговорити відмінності автотрофного й гетеротрофного живлення.

Автотрофні організми можуть самі для себе синтезувати органічні речовини, використовуючи або енергію сонця (фототрофи), або енергію неорганічних сполук (хемотрофи). Про хемотрофи в курсі біології для 8 класу мова не йде. Але в поняттях автотрофи й фототрофи школярі можуть плутатися. Оскільки обидва терміни включені до шкільного курсу, то слід пояснити, що поняття автотрофи ширше, ніж фототрофи. Перше означає, що організм сам синтезує собі органічні речовини (авто — сам), а фототрофами називають ті організми, які використовують для цього синтезу сонячне світло (фото — світло). Гетеротрофи не можуть самі синтезувати органіку. Вони забирають її у інших організмів (це можуть бути й фототрофи, й інші гетеротрофи).

Поняття гетеротрофності краще подати в протиставленні цього способу живлення фототрофному, спираючись на знання школярів про особливості життєдіяльності рослин. Необхідно звернути увагу на те, що гетеротрофи залежать від тих організмів, які постачають їм органіку, тобто їжу, тому гетеротрофи є консументами (споживачами) і можуть існувати тільки при наявності продуцентів (автотрофів).

Слід зазначити, що гетеротрофно харчуються тварини, гриби, комахоїдні рослини й більшість бактерій…

Biol8 (5) (16.6 KiB, 4 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *