860 перегляд(ів)

Конспект уроку: Особливості життєдіяльності ссавців

Мета: ознайомити учнів з особливостями життєдіяльності ссавців.

Обладнання й матеріали:підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати особливості будови й життєдіяльності Сcавців.

Базовіпоняття й терміни:класСсавці, особливостіжиттєдіяльності.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний етап

  1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Чому ссавці демонструють складну поведінку?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Особливості життєдіяльності ссавців

Зовнішній вигляд і розміри ссавців досить різноманітні залежно від умов і способу життя. Маса тіла коливається від 1,5 г (землерийка- крихта) до 150 т (синій кит). Довгі передні й задні кінцівки розташовані під тулубом, завдяки чому тварини не мають собі рівних за швидкістю пересування.

Шкіра у ссавців більш товста й еластична, ніж у тварин інших класів. Клітини зовнішнього шару — епідермісу — поступово зношуючись і роговіючи, замінюються новими, молодими. Внутрішній шар шкіри — дерма — добре розвинена, у його нижній частині відкладається жир. Похідними епідермісу є нитковидні рогові утворення — волосся.

Волосяний покрив, як і оперення птахів, — досконале пристосування для терморегуляції. Його основу становлять тонкі, м’які пухові волосини, що утворюють підшерстя. Між ними розвинені більш довгі, тверді й рідкі остьові волосини, що захищають пухові волоски й шкіру від механічних ушкоджень. Крім того, у багатьох ссавців на голові, шиї, грудях і передніх кінцівках розвинені довгі й тверді чутливі волоски — вібриси. Волосяний покрив періодично міняється. Періодичність і час линяння у різних видів ссавців різні.

Похідними епідермісу є нігті, пазурі, копита, луска й порожні роги (наприклад, у биків, козлів, баранів, антилоп). Кісткові роги оленів, лосів розвиваються із внутрішнього шару шкіри — дерми…

Biol8 (51) (15.6 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *