2 214 перегляд(ів)

Конспект уроку по біології 8 клас: Поведінка тварин

Мета: ознайомити учнів з особливостями поведінки тварин, розповісти про науку етологію.

Обладнання йматеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, щодозволяютьілюструватиповедінкутварин.

Базовіпоняття йтерміни: поведінкатварин, етологія

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

I.Організаційний етап

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Наведіть приклади поведінки тварин. Спробуйте показати значення описаних вами поведінкових реакцій тварин.

III.Вивчення нового матеріалуРозповідь учителя з елементамибесіди

  1. Поведінкатварин

Цей урок — вступ до етології — науки про поведінку тварин. Оскільки в наступних темах поведінці тварин приділяється особлива увага, то цей вступний урок доцільно використати для того, щоб дати школярам загальне уявлення про феномен поведінки.

Спираючись на наведені школярами приклади поведінки, учитель може розширювати їхні знання, починаючи з визначення поняття «поведінка».

Поведінка — це спрямовані назовні дії організму у відповідь на зовнішні або внутрішні стимули. Ці дії змінюють взаємини організму з навколишнім середовищем і сприяють, в остаточному підсумку, збереженню виду. Всі форми поведінки мають вирішальне значення для виживання. Вони пов’язані з рядом конкретних функцій, до яких належать локомоція (тобто пересування), живлення й дихання, терморегуляція, пошуки притулку, уникання хижаків, сон, підтримка чистоти тіла, виділення, дослідницька активність, гра, використання знарядь, біологічні ритми.

Способи пристосування тварини до різних аспектів навколишнього середовища переплітаються й взаємодіють, утворюючи єдине функціональне ціле. Наприклад, спосіб живлення певного організму впливає на характер пересування, на спосіб уникання ворогів і на особливості сну, але у свою чергу підлягає впливові кожного із цих видів поведінки. Поведінку тварин вивчає наука етологія.

  1. Різноманітні форми поведінки тварин

Школярі вже звернули увагу на різноманітність поведінки тварин. Тепер необхідно розповісти їм про деякі принципи класифікації поведінки. Поведінку можна умовно розподілити на вроджену й набуту. Уроджена поведінка успадковується організмом від предків. Найпростішими формами вродженої поведінки є орієнтація й таксис. Орієнтація — це зміна положення окремих частин організму стосовно опори або одна одної. Таксис — це спрямований рух усього організму в цілому, викликаний зовнішнім стимулом…

Biol8 (7) (13.8 KiB, 5 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *