1 712 перегляд(ів)

Конспект уроку: Поема Овідія «Метаморфози» та її міфологічна основа

Мета: з’ясувати функцію перетворення в поемі Овідія, простежити мотив перетворення в інших художніх творах;вдосконалювати навички аналізу тексту; розвиватиуміння складати опорний конспект; виховувати умінняпрацювати в групі, з повагою ставитися до думки іншихлюдей.

Обладнання: тексти уривків з поеми «Метаморфози», папір, фломастери для створення ОК.

Как все меняется! Что было раньше птицей,

Теперь лежит написанной страницей.

М. Заболоцький

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Складання ґрона на тему «Овідій»

Наприклад

 

Перевірка домашнього завдання

Доведіть, що вірш Овідія «Зима на чужині» є елегією.

II. Мотивація навчальної діяльності

Російському поетові Миколі Заболоцькому належать такі рядки:

Как все меняется! Что было раньше птицей,

Теперь лежит исписанной страницей;

Мысль некогда была простым цветком;

Поэма шествовала медленным быком;

А то, что было мною, то, быть может,

Опять растет и мир растений множит.

Вот так, с трудом пытаясь развивать

Как бы клубок какой-то сложной пряжи,

Вдруг и увидишь то, что должно называть

Бессмертным. О, суеверья наши!

— Якими є ключові слова цієї поезії? (Безсмертя, перетворення)

Саме про перетворення й піде мова сьогодні на уроці.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка для сприйняття твору

Перу Овідія належить поема «Метаморфози» («Перетворення»). Щотаке метаморфоза?Тема перетворення посідає значне місце в міфології всіх народів.Були такі міфи, звичайно, і у греків. Достатньо пригадати прекрасногоюнака, що перетворився на квітку нарцис, або Дафну, яка, рятуючисьвід Аполлона, стала лавровим деревом. Мотив перетворення дуже часто зустрічається в народних та літературних казках: гарбузперетворюється на карету, а миші — на лакеїв («Попелюшка»), потворне чудовисько набуває вигляду чарівного принца («Червоненька квіточка»), недара та нахаба сприймається

оточуючими як талановита та високоморальна людина («КрихіткаЦахес»).

Саме Овдій використав для написання своєї поеми міфологічнісюжети. У 15 книг увійшло близько 250 епізодів, написаних гекзаметром.

Сюжети про перетворення розповідають про виникнення зірок, тварин, рослин, рік, джерел, скель, людей. Поєднавши багато метаморфозразом, Овідій написав поему, що пояснює походження усього світу.

Що не міняє обличчя свого? До обнови охоча,

Творить, чергуючи з формами форми, майстриня-природа.

Не пропадає, повірте, ніщо в неосяжному світі.

Все тільки змінює вигляд.

(Овідій «Метаморфози»)

Читання уривка вчителем

ЧОТИРИ ПОКОЛІННЯ ЛЮДСЬКІ

(І, В. 89–150)

Перше поріддя було золоте: без бича і спонуки,

З власної волі воно Правоту шанувало і Чесність.

Кари і страху не знало. Погрозливе слово закону

Ще не читалось на мідній таблиці, і люд не страшився

Вирок почути судді, без суду й опіки безпечний.

Сосни з гірських верховин ще не сходили в діл на потоки,

Щоби легким кораблем незнані одвідати землі.

Жодні надмор’я чужі не манили щасливого люду.

Мури, глибокі рови не були ще для міст поясами;

Проста сурма і покручений ріг не співали до бою;

Меч і шолом не служили нікому. Без зброї, без війська

Мирні народи жили в непорушнім і любім дозвіллі.

Щедра земля самохіть, ще не знаючи пут обов’язку,

Ралом не ткнута залізним, не зранена ще бороною,

Гойний приносила дар, поживу, легку і корисну.

Люди збирали тоді дику вишню й суниці по горах,

Терен з занозистих віт, шовковиці ягоди стиглі

Та жолуді, що зронило Юпітера древо розлоге.

Вічна стояла весна, і подувом ніжним зефіри

Пестили цвіт луговий, що пишався і ріс, самосійний.

Втім, і незораний лан половів — нахилявся хлібами,

І, не лежавши в пару, наливав своє стигле колосся.

Ріки текли молоком, струменіли скрізь нектаром ріки,

І темнолисті дуби золотими точились медами.

З того ж часу, як, заславши Сатурна у Тартар темничний,

Владу Юпітер посів, то вже срібна пора та настала,

Гірша від золота, але цінніша від темної міді.

Владар новий сколотив цілорічну Сатурнову Весну,

Літо додавши до неї, непевную Осінь і Зиму,

І на чотири доби річний кругобіг поділивши.

Вперше тоді затремтіло повітря від суші та спеки,

І від холодних вітрів крижані позвисали бурульки.

Вперше тоді знадобились оселі; оселі знайшлися

В сховах печер, у кущах верболозу, поплетених ликом.

Вперше Церериним зерном засіяно ниву родючу

І під ярмом заревла-застогнала покірна худоба.

Третя доба — мідяна — за срібною хутко настала;

Люд войовничий, суворої вдачі, до зброї охочий,

Але ж іще не злочинний. Остання порода — залізна.

Тож як настала доба найгіршої тої породи,

Зразу ж з’явилася Кривда, минулися Чесність і Правда;

Хитрість, Брехня і Підступство посіли їх місце спустіле;

Зрада прийшла і Насильство, жадоба на гроші і статки;

Виплив на море плавець, хоч на вітрі це був безпорадний.

Сосни, що досі по горах шпилястих росли безтурботно,

Нині по хвилі незнаній помчали в світи кораблями.

Землю, що спільна була, як повітря, як сонячне сяйво,

Нині пройшов землемір, обніжки і межі поклавши.

Стали від неї тепер вимагати не тільки ужинків,

Але й скарбів, що від людського ока вона приховала.

В надра, в глибини підземні ідуть; від стігійської хвилі

Видобувають скарби, усякого лиха початок;

Вийшло Залізо на світ і Золото, ще шкідливіше,

Вийшла на люди Війна, що живиться ними й лютує,

В хижих, кривавих руках брязкучу стискаючи зброю.

Люд животіє з грабунку, на зятя не звіриться тесть вже,

Гість на господаря також — і братня любов потьмарилась;

Жінка грозить чоловікові, той ворогує на жінку.

Мачухи зводять дітей смертельно-блідим аконітом;

Син нетерплячий про батькову смерть дізнається в ворожки.

Никне Побожність і Віра, і діва небесна Астрея

Землю, сплямовану кров’ю,— остання з богів — покидає.

Робота у групах

Завдання: користуючись текстом уривка, складіть опорний конспектдля описування золотого, срібного, мідяного і залізного віків.

Наприклад:

 

За складеними ОК потрібно переказати зміст свого уривка. Завдання можна ускладнити: групи обмінюються опорними конспектами і переказують уривок іншої групи.

Підсумки

-Чому Овідій класифікує чотири покоління людей, вживаючи назвирізних металів?

-Наведіть приклади уособлення, що зустрічаються в даному уривку.(Правота, Чесність, Кривда, Правда, Хитрість, Брехня, Підступство, Зрада, Насильство, Залізо, Золото, Війна, Побожність, Віра)

Запишіть ці поняття у колонки зі знаком «+» та «–».

+
Правота

Чесність

Правда

Побожність

Віра

Кривда

Хитрість

Брехня

Підступство

Зрада

Насильство

Залізо

Золото

Війна

 

– Вочевидь, перемагає зло. Які слова можна дописати у ліву колонку, щобперемогло добро? (Справедливість, Любов, Миролюбність, Доброта)

– Як ви гадаєте, чому у людей виникали такі уявлення про минулелюдства?

– Як на вашу думку, в яку добу живемо ми з вами? Чому?

– Що може врятувати світ? Поясніть вашу думку.

IV. Узагальнення та систематизація вивченого

«Мікрофон»

-Що я знаю про метаморфози?

-Навіщо потрібні були перетворення в міфах?

-Чому «Чотири покоління людей» — це приклад метаморфози?

V. Домашнє завдання

Прочитати уривки з «Метаморфоз» Овідія: «Потоп», «Філемоні Бавкіда».Художникам — зробити ілюстрації.

ПОТОП

(І, В. 253–312)

Він вже хотів розметати вогні над людьми і землею,

Та побоявся, щоб часом священний етер не зайнявся

І від стількох блискавиць не стопилася вісь світовая.

Спало на пам’ять йому й рокування нехибної Долі:

«Прийдуть часи, коли море, й земля, і небесна твердиня

Раптом поймуться вогнем і зруйнується всесвіт прекрасний».

Набік одкладено стріли — Циклопів жахливе знаряддя,—

Іншу призначено кару — у поводях ріки розлити

І з неозорого неба наслати дощі ненастанні.

Так ухваливши, замкнув Аквілона в печери він темні,

З ним і всі інші вітри, що хмарища й дощ розганяють.

Нота лише випускає, і Нот вилітає на крилах

Вогких, грізни

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *