1 123 перегляд(ів)

Конспект уроку: Різноманітність та значення кільчастих червів

Мета: розповісти про роль червів в екосистемах і житті людини.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати роль червів в екосистемах і житті людини.

Базові поняття й терміни: кільчасті черви, багатощетинкові черви, малощетинкові черви, п’явки, роль червів.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 

I.Організаційний етап

ІІ.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Ви вже багато що знаєте про кільчастих червів. Як ви думаєте, яку роль вони відіграють у природі?

Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Значення кільчастих червів у природі

Школярі, відповідаючи на запитання, поставлене на початку уроку, відзначать, що дощові черв’яки, наприклад, пересуваючись у ґрунті, розпушують і перемішують його. Затягуючи в нірки рослинні залишки, вони збагачують його перегноєм. На 1 га ґрунтів може жити майже 4,5 млн дощових черв’яків. Вони щодоби пропускають через себе приблизно 250 кг ґрунту. Установлено, що при високій чисельності дощових черв’яків на ділянці добре ростуть рослини й дають високі врожаї. Дощові черв’яки — їжа багатьох наземних тварин. їх поїдають кроти, їжаки, жаби, ропухи, шпаки.

Учитель продовжує розповідь про те, яке значення мають інші кільчасті черви.

Багато видів прісноводних малощетинкових червів, наприклад звичайні трубочники, що живуть у мулі річок, ставків і озер, мають велике значення у живленні коропа, карася й інших риб. Неабиякою є роль цих червів у біологічному очищенні води. Пропускаючи через свій травний канал мул, вони звільняють водойми від надлишку органічних речовин. Кількість трубочників у водоймах значна, особливо в річках і ставках, що перебувають у межах міста. Тут на 1 м2дна може скупчитися майже 100 тисяч цих червів. Масові скупчення трубочника бувають помітні з берега водойми як яскраво-червоні плями на бурому тлі мулу. Трубочник — гарний корм для акваріумних риб. Добувають його способом промивання мулу, взятого разом із черв’яками, на дрібночарункових ситах…

Biol8 (19) (13.8 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *