7 375 перегляд(ів)

Конспект уроку: Соціальні чинники здоров’я підлітків

 

Мета: ознайомити із соціальними чинниками здоров’я; розкрити небезпеку вживання наркотиків; розвивати навички обстоювання своєї точки зору; виховувати самоповагу.

Обладнання та матеріали: фотографії і плакати, які показують соціальні чинники здоров’я.

Базові поняття й терміни: соціальні чинники здоров’я, наркотичні речовини.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення ситуації

Спочатку на рейв-дискотеці, куди прийшла Ліда, справді було дуже цікаво. Дехто з її друзів прийняв екстазі, але вона відмовилась. Було дуже душно, гриміла музика. Ліда присіла відпочити, а ті, хто прийняв екстазі, продовжували танцювати.

Учням пропонується продовжити розповідь і дати відповідь на запитання: «Чим це закінчилось?»

Учитель зачитує, чим насправді завершилася вечірка.

Раптом подруга Ліди Таня, яка принесла наркотик на вечірку, упала на підлогу. Хтось викликав «швидку», і Ліда поїхала з нею до лікарні. Таня була без тями, її тіло горіло. У лікарні дівчині поставили крапельницю і спробували збити температуру. Проте вона три дні не опритомнювала, і її стан залишався дуже важким.

Таня, як і багато її однолітків, не знала про всі наслідки прийому екстазі. Це дуже підступний наркотик. Спочатку він підвищує настрій і наповнює людину енергією, але згодом може призвести до виникнення роздратованості або ж депресії, розладів сну. Можуть початися галюцинації.

III. Постановка завдань уроку перед учнями

Знати: що таке наркотик, наркотична залежність; вплив соціальних факторів на здоров’я підлітків.

Уміти: оцінювати обставини, проблеми, наслідки й обстоювати своє «Я».

IV. Вивчення нового матеріалу

Про наркотики Одні наркотики (наприклад, кокаїн і марихуану) одержують з рослин. Інші, наприклад, ЛСД і екстазі, виробляють хімічним способом. Героїн одержують з морфію, що міститься в опіумному маці.

Марихуана є одним з найбільш поширених наркотиків, який отримують з рослини канабіс, або коноплі (вирощується в основному в Африці та країнах Карибського регіону).

Реакція після вживання цього наркотику буває різною. Препарати коноплі впливають на настрій та процес мислення, людина починає погано розуміти і забуває, що робить; можуть виникнути слабкі галюцинації. Дехто розслаблюється, у них піднімається настрій; інші відчувають занепокоєння і навіть страх. Але всі незабаром вже не в змозі обходитися без наркотику.

Зазвичай марихуану палять, але буває, що її підмішують у їжу або питво. Діє вона дуже швидко, протягом кількох хвилин. Особливо небезпечно в такому стані керувати машиною або мотоциклом.

Часте паління марихуани збільшує ризик захворіти на бронхіт, емфізему та рак легенів. Гальмуються інтелектуальний розвиток людини, функції статевих органів.

Марихуану вважають «легким» наркотиком, але спеціалісти стверджують, що ті, хто починає з «травки», потім часто переходять на більш сильнодіючі наркотичні речовини, про які мова піде далі.

У багатьох країнах південно-східної Азії, наприклад в Афганістані і Таїланді, розташовуються величезні плантації опіумного маку. Макові голівки збирають, з них виготовляють екстракт морфію, який потім переробляють на героїн.

Героїн — сильнодіючий наркотик, він швидше від інших препаратів спричиняє звикання: уже після декількох прийомів розвивається стійка психічна, а надалі й фізична залежність.

Часте вживання героїну знижує апетит, призводить до виснаження та послаблення імунітету організму. Навіть відносно малі дози героїну нерідко стають причиною смерті наркомана внаслідок набряку легенів та шоку.

Перші спроби вживання цього наркотику можуть супроводжуватися станом ейфорії, відчуттям розслаблення, психічного комфорту. Але надалі організм потребує збільшення дози. З певного моменту людина не може обходитися без цього зілля. Героїн повністю підкорює її собі, руйнуючи не тільки тіло, а й особистість.

Кокаїн — це білий порошок, який отримують з листя чагарника коки, що росте в південноамериканських Андах. Листя збирають, одержують кокаїн і розвозять його по всьому світу. Коли він потрапляє на слизові оболонки чи вводиться під шкіру, то впливає на нервові закінчення та нервові волокна. Це призводить до місцевої втрати чуттєвості і збудження центральної нервової системи. Кокаїн — дуже сильний наркотик, і залежність від нього з’являється дуже швидко.

Останнім часом поширеним наркотиком став екстазі.

Таблетки екстазі виглядають однаково, але одна з них може містити в 3 або 4 рази більше наркотику, ніж інша. Відрізнити їх неможливо.

Урешті-решт систематичне вживання екстазі призводить до зміни хімічного балансу в клітинах мозку та розладів мозкової діяльності.

ЛСД — найбільш відомий і найбільш вивчений психоделічний наркотик.

Після його прийому виникає почуття необґрунтованого страху, у всьому тілі з’являється тремтіння, яке неможливо припинити, людину нудить. Ці явища часто супроводжуються запамороченням і сильним серцебиттям. До того ж виникають галюцинації, які можуть бути як приємними, так і жахливими.

Часом деякі підлітки кажуть: «Ми не вживаємо наркотиків, ми тільки нюхаємо різні речовини».

Може видатися, що нюхати клей або різні хімікати — цілком безпечне заняття. Проте розчинники вбивають майже стільки ж людей, скільки і героїн. Особливо небезпечно вдихати випари розчинників або їх аерозолі: смерть від отруєння може настати раптово.

Вітя в глибині душі був навіть радий, коли батьки виявили, що він нюхає клей, тому що він уже не знав, що робити і як позбавитися цієї звички. Щоразу після нюхання клею в нього виникали симптоми гострого отруєння: боліла і паморочилася голова, нудило, запаморочення, починалися блювання. У Віті погіршилась пам’ять. Він уже не міг спілкуватися зі своїми друзями, бо відчував слабкість, утому. Йому ставало погано, але сам хлопчик не міг зупинитися. Батьки Віктора були шоковані, але не стали його лаяти. Поговоривши із сином, вони повели його на консультацію до нарколога. Ніхто не повідомив про це в міліцію або до школи, і Вітя уникнув неприємностей. Лікування, яке

призначив нарколог, допомогло, і хлопець позбувся залежності.

Отже, роблячи важливі кроки в житті, слід дуже добре все обмірковувати, щоб потім не жалкувати.

Вплив соціальних факторів на здоров’я підлітків А

Валеологічна пауза

Вправа «Зняття напруження» (на лобі)

Приготувати пучки трьох середніх пальців рук. Притиснувши (не дуже сильно) пучки пальців до перенісся, розвести по бровах до скронь і відпустити. Повторити ще кілька разів, і кожне наступне розгладжування проводити на 1 см вище від попереднього.

Соціальними чинниками здоров’я є також відносини між людьми в суспільстві. Адже всі люди постійно спілкуються з іншими, проявляють повагу і неповагу одне до одного, любов і ненависть, симпатію, байдужість та ін.

Окрім того, на соціальне здоров’я впливають:

— література, яку читає людина;

— телевізійні програми, які вона дивиться;

— музика, яку вона слухає;

— комп’ютерні ігри й багато іншого.

Знаючи про різноманітні чинники, ти можеш робити правильний вибір і будувати своє життя так, щоб не шкодити своєму соціальному здоров’ю.

V. Закріплення нового матеріалу і ствердження свого «Я»

Техніка «Я знаю про небезпеку й умію обстоювати свою думку»

Закінчити речення: Наркотик це — …

Уживання наркотиків призводить до…

Наркотик продають, щоб…

Наркотик уживають люди, які…

У важкій ситуації мені допоможе…

На пропозицію вжити наркотик я відповім…

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати матеріал підручника за відповідною темою.

2) Виконати вправи в зошиті.

VII. Підсумок уроку

Icon of Osn Zdor7 (9) Osn Zdor7 (9) (19.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *