595 перегляд(ів)

Конспект уроку: Вправи на розрізнення часових форм дієсліву тексті. Перевірна робота. Усний твір

Мета: закріплювати знання учнів про дієслово; формувати вміння розрізняти час дієслів; розвивати зв’язне мовлення, використовуючи дієслівніформи; збагачувати лексичний запас; виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Зетчезють

Тче співають береза

Зелений килим тче весна —

Дочка води і сонця.

І лунко падають з весла

Краплинок срібні гронця.

В. Лучук

  1. Фронтальне опитування

— Що таке дієслово?

— Як змінюються дієслова?

— Назвіть часи дієслів.

— На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього та майбутнього часів?

— Як визначити час дієслова?

  1. Гра «Знайди “зайве” слово»

Кричати, горлати, грати, галасувати. (Синоніми)

Малював, стрибала, стоїть, співали. (Усі — минулого часу)

Будувати, споруда, під’їхати, пливти. (Споруда — іменник)

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над визначеннямчасу дієслів й утворенням дієслівних форм.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Вибіркове списування

— Випишіть із цих речень дієслова. Визначте час дієслів.

Велика хмара нависла над лісом.

Скоро у полі задзвенить жайворонкова пісня.

Джерельце під вербою виблискує водою.

— Утворіть форму інших часів.

Нависла (мин. ч.), нависне (майб. ч.), висне (теп. ч.).

Задзвенить (майб. ч.), дзвенить (теп. ч.) дзвенів (мин. ч.).

Виблискує (теп. ч.), виблискувало (мин. ч.), виблискуватиме(майб. ч.).

— Як змінювалися дієслова?

— Який висновок можна зробити? (Дієслова змінюються зачасами.)

  1. Робота в парах

— Із поданих слів складіть речення, а з них — текст. Доберітьзаголовок. Підкресліть дієслова, визначте час.

Пташенята, у, скоро, з’являться, нього.

Сонце, вище, все, підіймається, землею, над, весняне.

Виспівує, жайворонок, тому, так, і, польовий.

Полі, у, дзвенить, пісня, жайворонкова.

Він, з, ділиться, нами, своєю, радістю.

Фізкультхвилинка

Зупиним навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить й не знає страху.

Вгору — вниз їх підіймаю

І до верху підлітаю.

А тепер — метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим —

Небезпек не має бути.

Якщо ж поруч небезпека,—

Геть втікаємо далеко.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота над прислів’ями

— Запишіть прислів’я. Поясніть їх зміст. Доберіть іншіприслів’я про працю. Назвіть дієслова, визначте час.

  • На дерево дивись, як родить, а на людину, як робить.
  • Зробив діло — гуляй сміло.
  • Без охоти немає роботи.
  • Як робиш, те й маєш.
  1. Робота над віршем

— Прочитайте вірш. Випишіть дієслово з префіксом, виділітьйого.

— Випишіть решту дієслів, утворіть інші за допомогою префіксів.

— Як змінилося значення слова?

Садівник

З батьком яблуні садили,

Трохи руки натрудили.

Я люблю наш тихий сад

І осінній листопад.

Завтра с татком будем зранку

У саду копати ямки,

Бо лишились яблуні

Вчора недосаджені.

М. Сингаївський

  1. Цікаво знати!

— Прочитайте текст.

— Що нового ви з нього дізналися?

Ось перед тобою лежить на столі новенький чистий зошит.

Лежить і мовчить — не розповідає тобі про те, що зробили йогоз ялинки, по якій ще недавно стрибала білка.

Зошит не розповів тобі і про те, як ялинка пливла по річці,варилася в котлі, крізь усі машини пройшла, через усю країну проїхала.

Багато випробувань випало на долю ялинки, перш ніж перетворилася вона на цей зошит. І тепер від тебе залежатиме, що будедалі з зошитом.

— Випишіть дієслова. Визначте їх час.

  1. Гра «Доповни прислів’я»
  • Ластівка день починає, а соловей його… (кінчає).
  • Друга шукай, а… (знайшов) — тримай.
  • Удар забувається, а слово… (пам’ятається).
  • Знайшов — не скач, … (загубив) — не плач.

— Чи є в реченнях антоніми? Випишіть їх парами.

VІ. Перевірна робота. Усний твір

VIІ. Підсумок уроку

— Які часи мають дієслова?

— Як визначити час дієслів?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *