1 858 перегляд(ів)

Конспект уроку: Використання розрахунків для в’язання

Мета: формування вмінь виготовляти в’язаний виріб; розвиток творчих здібностей школярів та культури праці; виховання працелюбності, старанності, уважності під час виконання практичних завдань; формування інтересу до праці в’язальниці.

Завдання для учнів:

  • • виготовляти виріб;
  • • організовувати робоче місце;
  • • дотримуватись правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог.

Методи: гра ≪Блеф-клуб≫, робота з картками, головоломка, розповідь, бесіда зпоясненням,демонстрація, ілюстрація, застосування знань на практиці, спостереження, інструктаж.

Інструменти та матеріали: спиці, нитки, ножиці, лінійка, сантиметрова стрічка.

Наочні посібники, ТЗН і додатковий матеріал: картки ≪Розрахунок петель в’язаного полотна≫, карткиз прикладами узорів, картки для контролю знань, підручник (Трудове навчання. Обслуговуючі види праці : підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закладів / Т. С. Мачача, Л. І. Денисенко, О. П. Гнеденко та ін. — К.: Педагогічна думка, 2008. — 256 с. : іл.).

Міжпредметні зв’язки: математика, образотворче мистецтво, основи здоров’я.

Тип заняття: формування вмінь і навичок.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Учитель заздалегідь записує на дошці вислів:

Лише після невтомної праці виявиться талант.

Народна мудрість

У ч и т е л ь. Діти, прочитайте, будь ласка, вислів, записаний надошці, та скажіть, як ви його розумієте. (Бесіда з класом) Отже,я вважаю, що відомими співаками, художниками, акторами, математиками не народжуються — ними стають. Але стають лишеті, хто цього дуже прагне. Кожен з вас — унікальна особистість,і якщо ви будете невтомно трудитись, упевнено йти до своєї мети,то в майбутньому, маючи міцні знання, зможете приносити користьне лише собі, але й суспільству загалом. І тоді вас по праву можнабуде назвати талановитими. Отже, до справи!

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнівРобота з картками у парах (див. додаток А)

Головоломка

Учитель пропонує учням знайти на запропонованих карткахі назвати способи в’язання спицями, завдяки яким деталям виробунадають потрібної форми. А щоб дізнатися про ці способи, слід скористуватися також наданим шифром.

Варіант А

a         b       c      d

1        Я         В      Н     У

2         П        А     Л      И

3          Н       Р      Б      Я

Варіант Б

a        b      c      d

1    Я        В     Н     У

2     П       А     Л     И

3      Н       Р     Б     Я

 

ІIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Діти, на попередньому заняті ми з вами ознайомилися з правилами розрахунку щільності в’язання та навчилисярозраховувати кількість петель і рядів, необхідних для виготовлення виробу. Сьогодні ви скористуєтесь набутими знаннями та

навичками для виготовлення власного виробу. Отже, тема нашогозаняття — «Використання розрахунків для в’язання».

ІV. Повідомлення теоретичного матеріалу

У ч и т е л ь. Обравши модель виробу і виконавши креслення деталей, необхідно зробити розрахунок щільності в’язаного полотна.Правильний розрахунок кількості петель і кількості рядів допоможе зв’язати виріб точно за розміром. (Запитання до учнів.) Який спосіб розрахунку щільності в’язаного полотна по горизонталій вертикалі ми вивчили на попередніх заняттях? (Відповідь: за допомогою лінійки.) Існують й інші способи розрахунків.

Учитель пропонує учням самостійно опрацювати матеріал підручника для 8 класу («Трудове навчання», автори Т. С. Мачача,Л. І. Денисенко та ін.) на с. 156–157. Після завершення роботиодин учень починає розповідати розглянутий матеріал, а інші продовжують його розповідь або ж доповнюють.

Гра «Блеф-клуб»

Учитель пропонує учням зіграти в гру, яка зможе показати, наскільки добре вони знають матеріал, який вивчали на попередніхзаняттях.

Картка № 1

Позначте знаком «+» правильні твердження.

[ ] — Під час в’язання потрібно сидіти вільно, з незначним нахилом голови вперед, лікті мають бути опущені й трохи притиснутідо тулуба.

[ ] — Спиці потрібно зберігати в коробці в горизонтальному положенні.

[ ] — Не можна гратися спицями.

[ ] — У схемах в’язання пружкові петлі не вказуються.

Картка № 2

Позначте знаком «+» правильні твердження.

[ ] — Світло має падати безпосередньо на робоче місце.

[ ] — Коробка з рукоділлям має стояти праворуч.

[ ] — Брати спиці потрібно тільки для роботи.

[ ] — Парні ряди в схемах в’язання відповідають лицьовомубоку узору, а непарні — виворітному.

VI. Практична робота

Учні розпочинають виготовлення власних виробів у такій послідовності:

1. Добір інструментів та матеріалів для обраного виробу.

2. Розрахунок кількості петель для в’язання власного виробу.

3. Початок роботи над виготовленням виробу (див. додаток Б).

Проведення хвилинки відпочинку (руханки)

Зараз, діти, ми всі відпочинем

І думками за обрій полинем…

Мов крильми, помахаєм руками,

Вище й вище піднімемось з вами.

Потім вниз почнемо опускатись,

Щоб до рідної школи дістатись.

Біля школи квіток насаджаєм…

Й знову в клас — працювать починаєм!

Під час виконання практичної роботи учитель перевіряє, чи всі учні розпочали роботу (за необхідності, повторно інструктує окремих учнів), звертає увагу на організацію робочого місця дітей, контролює правильність виконання ними трудових прийомів та операцій, захват інструментів і матеріалів, звертає увагу на робочу позу під час в’язання й дотримання правил безпечної праці, на обсяг виконаної роботи. Після завершення приймає виконану роботу,оцінює її, звертає увагу на її якість.

VIІ. Підбиття підсумків заняття

Учитель підбиває підсумки діяльності учнів на занятті, пропонує їм відповісти на запитання (рефлексія):

♦♦У чому полягає актуальність опрацьованої нами теми?

♦♦Що нового ви дізналися на цьому занятті?

♦♦До яких наслідків може призвести неправильний розрахуноккількості петель для в’язання виробу?

Аналіз характерних помилок. Загальне оцінювання виконаноїроботи. Виставлення та мотивація оцінок.

Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника для 8-го класу на с. 156–157.

2. Продовжити роботу над оформленням пояснювальної запискипроектної роботи.

ДОДАТКИ

Додаток А

Картка

1 Закінчіть речення

Щоб отримати виріб такої форми, як показано на рисунку, потрібно… збільшити кількість петель з… боків в’язаного полотна.

Щоб отримати виріб такої форми, як показано на рисунку, потрібно… збільшити кількість петель з… боку в’язаного полотна.

2 За наведеним текстовим описом в’язки складіть схему, використовуючи умовніпозначення петель і прийомів в’язання

Узор «Рельєфна резинка 2×

1-й ряд — 2 лицьові, 4 виворітні, 2 лицьові;

2-й ряд і всі парні ряди — як показують петлі;

3-й ряд — 3 виворітні, 2 лицьові, 1 виворітна, 2 виворітні;

5-й ряд — узор повторити з 1-го ряду.

Узор «Шахівка» 4×4

1-й ряд — 4 лицьові, 4 виворітні;

2-й, 3-й і 4-й ряди в’язати за рисунком;

5-й ряд — 4 виворітні, 4 лицьові;

6-й, 7-й і 8-й ряди — в’язати за рисунком;

9-й ряд — узор повторити з 1-го ряду.

Додаток Б

Розрахунок кількості петель для в’язання виробу

Послідовність виконання       

1. Вив’язати зразок в’язання вибраним узором.

2. Визначити щільність петель в’язаного зразка по горизонталі.

ЩГ = . Число петель у зразку

Ширина зразка, см

3. Зняти та записати необхідну мірку або ширину викрійки майбутньої моделі виробу.

4. Помножити ЩГ на числове значення мірки.

5. Перевірити правильність розрахунків: число петель для початку роботи має ділитися на рапорт узору.

Icon of Trud Div7 (14) Trud Div7 (14) (175.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *