3 109 перегляд(ів)

Конспект уроку з фізики 10 клас: Імпульс тіла. Закон збереження імпульсу

Мета. Познайомити учнів із поняттями “імпульс тіла” та “імпульс сили”; дати уявлення про сутність закону збереження імпульсу; розвивати логічно-образне мислення; формувати наукову картину світу; виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання: кульки, жолоб, рейки, візки, пластилінова кулька

Методи і прийоми навчання: “сократівська бесіда”, експеримент, спостереження, аналіз, робота в малих групах, метод “розв’язування перших задач”, “мікрофон”.

Тип уроку. Урок повідомлення нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація вивчення матеріалу

Спокій і рух тіла відносні, швидкість руху тіла залежить від вибору системи відліку. За другим законом  Ньютона незалежно від того, перебувало тіло в спокої чи рухалося, зміна швидкості його руху може відбуватися лише під дією сили, тобто в результаті взаємодії з іншими тілами. Під час будь-якої взаємодії двох тіл вони обоє змінюють свою швидкість і рухаються з прискоренням. Відношення прискорень тіл дорівнює оберненому відношенню їх мас. Якщо маси взаємодіючих тіл різні, то швидкості їх змінюються неоднаково.

Проте існує. Виявляється така величина, яка змінюється однаково в обох взаємодіючих тілах. Що ж це за величина? Про це дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Проблемний дослід

Беремо трохи увігнутий жолоб завдовжки 1 м і 6 однакових  кульок зі сталі діаметром 20 – 40 мм. Розміщуємо по центру жолоба 4 кульки. П’яту кульку встановлюємо скраю і відпускаємо. Побачимо, що вона, скотившись, вдарить по кульках, і від групи відскочить тільки одна кулька. Далі все повториться кілька разів, і кульки зупиняться. Якщо замість однієї кульки взяти дві, відскакувати після удару будуть дві кульки.

Запитання для учнів:

  1. Чому в першому досліді відскакувала одна кулька, а в другому – дві?
  2. Чи залежить кількість кульок, що відскакують, від потужності удару?
  3. Чому відстань, на яку відскакують кульки, з кожним разом стає меншою?
  4. Скільки відскочить кульок, якщо групу з трьох кульок вдарять 4 кульки?
  5. Пояснення вчителя

План

  • Поняття “імпульс тіла”, “імпульс сили”, їх фізичний зміст.
  • Практичне застосування зміни імпульсу /учні працюють самостійно з підручником, метод “подвійні щоденники”/.
  • Закон збереження імпульсу.
  1. Проведення дослідів

Об’єднуємо учнів у дві групи. Учні самостійно проводять досліди, роблять висновки.

І група. Ставимо на рейки два візки однакової маси. До торця одного візка прикріплюємо пластилінову кульку. Візки рухаються назустріч один одному з однаковими швидкостями. Що відбувається далі із візками після того, як відбулося зіткнення?

ІІ група. Ставимо на рейки два візки однакової маси. Візки повернені один до одного пружинними буферами. Візки рухаються назустріч один одному з однаковими швидкостями. Що відбувається далі із візками після того, як відбулося зіткнення?

Проводимо колективне обговорення одержаних результатів. Формулюємо висновки, записуємо у зошити.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Розв’язування якісних задач.

1). Парусний човен потрапив у штиль і зупинився. Чи можна привести його в рух, надуваючи вітрила за допомогою насоса чи міхурів, установлених на його борту?

2). Під час руху танка з нього стріляє гармата. Чи вплине постріл на швидкість танка? Які тіла утворюють у даному випадку замкнену систему тіл?

3). Дві кульки однакової маси котяться назустріч одна одній з однаковими за модулями швидкостями по дуже гладенькій площині (тому обидві кульки утворюють замкнену систему). Кульки стикаються і після зіткнення рухаються в протилежних напрямах з такими самими за модулями швидкостями. Чому дорівнює їхній загальний імпульс до зіткнення, у момент зіткнення і після нього?

4). Чи можуть осколки гранати, що розірвалася, летіти в одному напрямі, якщо до вибуху граната перебувала в спокої? А якщо рухалася?

  1. Розв’язування кількісних задач.

Метод “Розв’язування перших задач”. Учитель записує умову і розв’язок задачі з коментарем на дошці, повторює пояснення задачі. Учні нічого не записують у зошити, лише слухають. Тоді вчитель витирає розв’язок задачі, залишаючи тільки запис умови. Учні повинні відтворити задачу у своїх зошитах.

Задачі.

1). Тенісний м’ячик рухається з швидкістю 20 м/с. Знайти його імпульс, якщо маса м’ячика 2,5 г.(с.р. Відповідь: 0,05 кг·м/с)

2). Чому дорівнює імпульс падаючої градинки масою 4 т, в момент часу, коли її швидкість дорівнює 15 м/с? (с.р. Відповідь: 0,06 кг·м/с)

3). Криголам масою 57106 кг, рухаючись з вимкненим двигуном, мав швидкість     15 м/с. Після зіткнення з нерухомою крижиною, криголам став рухатися разом з нею. Маса крижини – 3·105 кг. Знайти швидкість сумісного руху цих тіл. (д.р. Відповідь:  14,15 м/с)

4). Людина в човні, що пливе зі швидкістю 2 м/с за інерцією, відштовхнула поліно, яке пливло попереду човна. Збільшивши його швидкість на 1 м/с. При цьому швидкість човна зменшилась до величини 0,5 м/с. Яка маса поліна, якщо маса човна з людиною 300 кг? (д.р. Відповідь: 450 кг)

5). Чи можна виготовити прилад, який би показував імпульс руху автомобіля? (в.р. Відповідь: ні)

  1. V. Підсумки
  2. VI. Домашнє завдання
Метод “Мікрофон”. Учитель пропонує кожному учневі висловитися стосовно уроку, закінчивши фразу: “На уроці я… (дізнався, переконався, зрозумів тощо)”

Опрацювати §31. Розв’язати: впр.27 (4), ІV рівень – впр.27 (7).

Icon of Fiz10 Urok 44 Fiz10 Urok 44 (15.1 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

2 comments for “Конспект уроку з фізики 10 клас: Імпульс тіла. Закон збереження імпульсу

  1. olga
    15.12.2015 at 16:41

    хороший сайт!

    • admin
      15.12.2015 at 20:40

      Дякуємо за хороших відвідувачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *