3 540 перегляд(ів)

Конспект уроку з природознавства: Рух повітря

Мета:пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення,вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Поясніть, чому вранці температура повітря нижча, ніж удень.

— Що швидше нагрівається — суходіл чи вода? Поясніть чому. /

— Поясніть, чому в спекотний день так приємно відпочивати біля водойм.

— Поясніть, чому зими на територіях, розташованих біля моря, значно тепліші.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИУРОКУ

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 54-37)

— Пригадайте, що змушує повітря рухатися.

— Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Якутворюється вітер? Які бувають вітри?

— Наведіть приклади коли вітер є помічником.

— Розгляньте малюнок 22. Що ви знаєте про вітер хамсин? Розгляньте малюнки 23, 24 і 25. Що ви знаєте про смерч і ураган? Як людина змусила працювати вітер на себе?

— Розгляньте фотографію на с. 36. Про що ви дізналися у рубриці «Для допитливих»?

— Повітря нагрівається від земної поверхні. Тому його температура залежитьвід розподілу суходолу і водної поверхні, що нагріваються по-різному.Виявляється, суша швидко нагрівається, але швидко й охолоджується. Вода ж нагрівається повільніше, хоча тепло зберігає довше. Узимку суходіл швидкоохолоджується і стає ніби «холодильником». Повітря над ним стискається,стає важчим і опускається донизу. У цей час вода ще продовжує зберігатитепло, і над її просторами температура вища, ніж над суходолом. Океан узимкустає своєрідним «обігрівачем». Повітря над ним, нагріваючись, розширюється, стає легшим і піднімається вгору. Над теплою поверхнею повітря стає менше,ніж над холодною. Тому повітря рухається туди, де його міститься менше. Це є причиною утворення направленого руху повітря — вітру.

Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  2. Робота над загадками

— Відгадайте загадки.

  • Літає, а не горобець.
  • Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
  • Рукавом махнув — дерева нагнув.

 

Які інші загадки про вітер ви знаєте?

  • Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
  • Прийшов хтось та й взяв щось,

Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)

 

  1. Визначення характеристики вітру за описами у літературних творах
  • Тихо, тихо вітер віє,

Із травою гомонить . (Слабкий)

Олександр Олесь

 

  • Ох, яка лиха година:

Вітер виє, завиває,

Розходилась хуртовина,

Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)

Олена Пчілка

 

  • По діброві вітер віє,

Гуляє по полю.

Край дороги гне тополю ,

До самого долу. (Сильний)

Тарас Шевченко

 

  • Тепляк дмухнув,

Крилом махнув,

По бороді лоскочеться. (Помірний)

Леонід Глібов

 

  • Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку,

живить, освіжає кожну билинку… І ведуть вони між собою тиху-таємну

розмову: чутно тількишелест жита, травиці. (Слабкий)

Панас Мирний

 

 

  • Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)

ЛесяУкраїнка

 

Робота в парі

— Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідьпро різні види вітрів.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, РЕФЛЕКСІЯ

— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагріваєтьсявід земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджуєтьсяшвидше, ніж над водною поверхнею. Вітер це направлений рух повітря.)

— Що вам найбільше сподобалося на уроці?

— Що таке вітер? Поясніть, як він утворюється.

— Запропонуйте сюжет для мультфільму, в якому головний герой — вітер.

— Пригадайте казки, де згадується вітер. (Брати Грімм «Гензельі Гретель», українські народні казки: «Про сонце, мороз і вітер», «Подарункивітру», «Іван-вітер»)

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 34-37.

Дослідницький практикум «Як змусити вітер працювати?».

Завдання. Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді

батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовуваласилу вітру в давнину і як вона робить це тепер.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *