4 468 перегляд(ів)

Конспект уроку з української мови 3 клас: Зв’язок між реченнями в тексті.Частини тексту

Мета: поглибити знання учнів про структурні одиниці тексту; закріплюватиуявлення про засоби зв’язку речень у тексті; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

 

  1. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Г ра «Мозковий штурм»

— Що таке текст?

— Що називається темою, метою тексту?

— Що можна дібрати до тексту?

— Які типи текстів ви знаєте?

— Що ви дізналися про абзац?

— Як оформлюється абзац на письмі?

 

  1. Творча робота

— Прочитайте текст. Поміркуйте, чи правильно розміщенів ньому абзаци. Який абзац варто переставити і куди?

Прокинувшись уранці і зробивши зарядку, я вийшла наподвір’я.

Надворі було тепло. Повівав легенький вітерець. Небо було чистей голубе. На нього поволі випливало рожеве сонце. На деревах сиділи зграйки горобців.

Повернувшись до кімнати, я змінила воду у вазі з букетикомквітів. А потім склала підручники і з радісним настроєм пішла дошколи.

Горобці про щось весело щебетали. Мабуть, раділи сонцю.

— Запишіть цей абзац у зошити.

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, як зв’язуються зазмістом речення в тексті, а також дізнаємося, яку роль виконуютьчастини тексту.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Аналіз мовного матеріалу

— Прочитайте текст. Визначте його тему, мету.

Гуси — зручні для розведення птахи. Їх не обов’язкове пасти.Вдень птахів випускають на луки, берег річки, а ввечері гуси саміповертаються додому.

— Прочитайте виділені слова.

— Як ви вважаєте, замість якого слова вжито виділені слова?

— Для чого зроблено заміну?

 

  1. Пояснення вчителя

— Слова їх, птахів ужито замість слова гуси, щоб не повторювати це слово в сусідніх реченнях. Ці слова допомагають пов’язуватиміж собою речення.

 

  1. Первинне закріплення

— Прочитайте текст. Зверніть увагу на підкреслені слова. Якуроль вони виконують у тексті?

 

Росяне намисто

Тарасик прокинувся, а в хаті — нікого. У вікно золоті промінціснуються.

Він захотів на росу. Хто по росі босоніж бігає, той міцний буде.Так дідусь Матвій казав.

Вибіг хлопчик із хати, а по споришу ніби хто намисто розсипав.Переливається воно, виграє під сонцем.

Стоїть Тарасик і не зважується на спориш ступити. Щоб росяного намиста не потоптати.

(За В. Чухлібом)

 

— Запишіть ці слова парами. (Тарасик — він — хлопчик; хто —той; намисто — воно)

— Прочитайте прислів’я, записані на дошці.

  • Ранкова роса — краща од вівса.
  • Ранні пташки росу п’ють, а пізні — сльози ллють.
  • Поки сонце зійде, роса очі виїсть.

— Випишіть прислів’я, що відповідає змісту тексту.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

 

  1. Робота над будовою тексту

— Прочитайте текст.

Горобенятко

Був сонячний зимовий день. Федір грався на подвір’ї. Він побачив у снігу маленьке горобенятко.

Пір’ячко у нього було мокре. Одна ніжка поламана. Хлопчик забрав його, поніс у хату. Федір зробив гороб’яче гніздечко. Вимостивйого м’яким пір’ячком. Дев’ять днів жив горобчик у хлопчика.

Федір старанно доглядав його. Потім він випустив пташку наволю. Лети, горобчику!

— Скільки частин у цьому тексті?

— Зачитайте зачин. Про що в ньому йдеться? (Про час, місцеподії)

— Які слова пов’язують зміст другого і третього речення в зачині? (Федір — він)

— Прочитайте основну частину. Що розкривається в цій частині? (Розкриваються події.)

— Які слова використовує автор у другому абзаці замість словагоробчик? (У нього, його)

— З якою метою він це робить? (Щоб уникнути повторів.)

— Про що йдеться в кінцівці? (Повідомлено про те, чим закінчуються описані події.)

— Отже, яку роль виконує кожна частина тексту?

 

  1. Робота за таблицею
Текст

 

Зачин(називає темувисловлювання) Основна частина(розкриває думку,намічену в зачині) Кінцівка(завершує текст, підводить до висновку)

 

  1. Каліграфічна хвилинка

ДчДдДдДрДв Де Дл до дф од двдз дж

 

Міцну дружбу і сокирою не розрубаєш.

Дружба дорожча за золото.

— Як ви розумієте ці прислів’я?

— Знайдіть слова, які різняться за кількістю букв і звуків.

— Доберіть спільнокореневі слова до слова дружба.

 

  1. Самостійна робота

— Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться?

— Чи є в тексті недоліки? Виправте їх.

— Виправлений текст запишіть.

Журавлик

Восени хлоп’ята знайшли в кущах журавля. А в журавля булопоранене крило. Хлоп’ята принесли журавлика в село. І хлоп’ятадовго лікували журавлика, і журавель видужав.

 

  1. Робота в групах. Розвиток мовлення

— Складіть опис осіннього лісу, користуючись опорними словами.

Опорні слова: кольорова гама; пожовкле опале листя; запізніліопеньки; багряний колір; м’яка підстилка; спорожнілі гніздечка;червоні ґрона горобини; перестукування дятлів.,

 

  1. Підсумок уроку

— Як речення у тексті пов’язуються між собою?

— З яких частин складається текст?

— Яку роль виконує кожна частина тексту?

— Який вид роботи вам найбільше сподобався? Чому?

Icon of Ukr3 Urok (9) Ukr3 Urok (9) (33.1 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *