902 перегляд(ів)

Конспект уроку: Змінювання іменників за числами.Іменники, що вживають лише в одниніабо лише у множині

Мета: ознайомити учнів із властивістю іменників змінюватися за числами;вправляти школярів у змінюванні іменників за числами; розвивативміння аналізувати, узагальнювати мовні явища; виховувати любов дорідної землі.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Щоб добре нам навчатись,

Треба всім старатись.

На уроці не лінитись

І старанно всім трудитись.

Будуть в нас знання міцні,

І ми будем всі — знавці!

  1. Актуалізація опорних знань
  2. Гра «Два — чотири — всі разом»

— Яке слово «зайве»?

Сорочка, черевики, сукня, пальто.

(«Зайве» слово «черевики», бо це — іменник у множині, а всірешта — в однині.)

Дніпро, Кіровоград, Львів, Вінниця.

(«Зайве» слово «Дніпро», бо це — назва річки, а решта — назвиміст.)

Сонце, вітер, учень, костюм.

(«Зайве» слово «сонце», бо це — іменник середнього роду,а решта — іменники чоловічого роду.)

Сторож, школа, лінійка, Володя, річка.

(«Зайве» слово «Володя», бо це — власна назва.)

  1. Словниковий диктант

— Запишіть іменники у три стовпчики за родами.

Малина, чайник, яблуко, трактор, пташка, книжка, син, брат,вулиця, місто.

— Скільки предметів називають записані вами іменники?(Один)

— Змініть іменники так, щоб вони позначали багато предметів.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що іменники можуть змінюватися за числами. Ми будемо вчитися визначати число іменників.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Пояснення вчителя

— Іменники мають два числа: однину і множину. Іменники. Щоозначають один предмет, уживають в однині: стіл, мама, поле.Іменники, що означають два і більше предметів, уживаютьу множині: парти, квіти, села.

  1. Первинне закріплення

— Спишіть текст.

— Назвіть іменники, вжиті у множині.

З неба падають сніжинки

На дерева, на будинки,

На майдани, на садки,

На ялинки, на дубки.

— Поставте ці іменники в однину.

  1. Спостереження за іменниками, які вживають тільки в одниніабо тільки у множині

— Відгадайте загадки.

  • Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
  • У зимову веселу пору

Ми — кращі друзі дітвори.

Вивозять діти нас на гору,

А ми веземо їх з гори. (Сани)

  • Хто входить і виходить,

Той першим нам руку подає,

Ми стоїмо завжди при вході,

Нас у хаті кілька є. (Двері)

  • Хто свою голову влітку накриває

І по двадцять хусток має? (Капуста)

— Запишіть відгадки. Визначте число іменників.

Висновок. В українській мові є такі іменники, які вживаютьтільки в однині або тільки у множині.

Робота за таблицею

Тільки в однині Тільки у множині
масло

олія

сало

борошно

золото

сіль

дітвора

молодь

читання

доброта

ножиці

граблі

ворота

дрова

гроші

канікули

іменини

жнива

харчі

штани

 

Фізкультхвилинка

  1. Узагальнення й систематизація знань

Завдання 1

— Спишіть текст. Визначте число іменників.

Синіє небо, зелені ліси, течія ріки. Це — Батьківщина. І людина — частка її. Тому вона повинна турбуватися про землю, наякій живе, оберігати її природу.

Завдання 2. Диктант з «ключем»

— Запишіть іменники у два стовпчики: у першому — вжитів однині; у другому — вжиті у множині. У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер складіть народне прислів’я.

Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси,дерева, ліс, олівець, експонати. (Добре діло не пропаде.)

  1. Хвилинка відпочинку

— Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?

— Так.

— Тоді скажи: штани — однина чи множина?

— Угорі — однина, а знизу — множина.

  1. Гра «Ланцюжок»

— Відгадайте загадки.

— Визначте рід, число іменників-відгадок, поясніть їх правопис.

Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграєкоманда, яка відгадала більше загадок.

  • Зимою спить, а літом шумить. (Річка)
  • Яке місто літає? (Орел)
  • Не має ніг, а ходить, має вухо, а не чує. (Голка)
  • Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)
  • Не бджола, а гуде, не птах, а летить. (Літак)
  • Без рук, без олівця, а малює без кінця. (Мороз)
  • Що без дірки наливається? (Яблуко)
  • Одна коняка тягне двадцять бричок. (Потяг)
  • У воді росте, а води боїться. (Сіль)
  1. Підсумок уроку

— Як змінюються іменники?

— Як визначити число іменників?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *