550 перегляд(ів)

Конспект: Взаємодії та сили

         Мета: Поглибити знання учнів про механічну взаємодію тіл, про силу, про види сил; формувати вміння додавати сили, знаходити їх рівнодійну; розвивати творчі здібності та логічне мислення; виховувати уважність старанність, прагнення поглибити свої знання.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання та наочність: металева кулька, візки, динамометр.

Демонстрації: 1. Викривлення траєкторії руху кульки в магнітному полі.

  1. Взаємодія двох візків.
  2. Вимірювання сил за допомогою динамометра.

 

Хід уроку

 

  1. Перевірка знань з теми “Перший закон Ньютона”.

Інтерактивне експрес-опитування. Метод “Так-Ні”.

  1. Здатність тіл зберігати свою швидкість, якщо на них не діють інші тіла, називають явищем інерції. (Так)
  2. Чи можуть тіла рухатись самі по собі? (Ні)
  3. Чи можуть пасажири трамвая в момент різкого гальмування залишатись в стані спокою? (Ні)
  4. Автомобіль рівномірно рухається кільцевою трасою. Чи є зв’язана з ним система відліку інерціальна? (Так)
  5. Інертність – це властивість тіл з різною масою отримувати різні прискорення під дією однакових сил. (Так)
  6. Інерція – це явище зберігання швидкості тіла за умови, що на нього діють інші тіла або дія інших сил нескомпесована. (Ні)
  7. Системи відліку є інерціальні і неінерціальні. (Так)
  8. Одне й те саме тіло в різних системах відліку може бути рухомим і нерухомим. (Так)
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Аналіз байки Леоніда Глібова “Лебідь, Рак і Щука”.

Дати відповіді на запитання:

  • Про які сили в байці йде мова?
  • Як вони були направлені?
  • Який результат дії тих сил?
  • Пояснення нового матеріалу.

План вивчення нової теми:

  1. Демонстрація дослідів по даній темі.
  2. Взаємодія і сили.
  3. Три види сил в механіці:

а) сили всесвітнього тяжіння;

б) сили пружності;

в) сили тертя.

  1. Види взаємодії

а) гравітаційні взаємодії;

б) електромагнітні взаємодії;

в) сильні взаємодії (ядерні);

г) слабкі взаємодії (взаємодії елементарних частинок).

  1. Введення поняття сили.
  2. Знаходження рівнодійної сил за правилом додавання векторів.
  3. Вимірювання сил за допомогою динамометра. Одиниці сили.
  1. Закріплення нових знань та вмінь.
  2. Аналіз сили тертя та пружності в прислів’ях:

а) коса любить брусок і кусок сала;

б) не кінь везе, а дорога;

в) тоді в колесі тичка, як з гори їде бричка;

г) товстий дуб ламається, а лозинка нагинається;

д) дятел довбає, а голови не зламає;

  1. Розв’язування задач в групах:

Група 1

Алюмінієвий візок, який стояв нерухомо, зіткнувся зі сталевим візком такого самого розміру, що рухався зі швидкістю 4 м/с. З якою швидкістю почав рухатися алюмінієвий візок? Сталевий візок після зіткнення мав швидкість 2 м/с.

Група 2

Візок рухається по горизонтальній поверхні зі швидкістю 0,5 м/с. З ним зіткнувся інший візок, що рухався у тому самому напрямі зі швидкістю 1,5 м/с. Після зіткнення обидва візки продовжують рухатися у тому самому напрямі з однаковими швидкостями 1 м/с. Визначте відношення мас цих візків.

Група 3

Лебідь, рак і щука у відомій байці Крилова тягли віз з однаковими за модулем силами. Результат відомий. Як були напрямлені сили?

  1. Підсумки уроку.
  2. Домашнє завдання:
    1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
    2. Розв’язати задачу: вагон масою 60 т підходить до нерухомої платформи з швидкістю 0,2 м/с і вдаряє буферами, після чого платформа починає рухатися зі швидкістю 0,4 м/с. яка маса платформи, якщо після удару швидкість вагона зменшилась до 0,1 м/с?
Icon of Fiz10 Urok 20 Fiz10 Urok 20 (12.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *