1 169 перегляд(ів)

Конспект з біології: Різноманітність хрящових риб

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю хрящових риб, розповісти про поведінку хрящових риб, про представників і показати їхнє значення в природі й житті людини.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати особливості будови й життєдіяльності хрящових риб, їхню поведінку, різноманітність, значення в природі й житті людини.

Базові поняття й терміни: хрящові риби, акули, скати, різноманітність хрящових риб.Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

  1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Акули бувають досить небезпечними для людини. Як ви думаєте, чи треба їх охороняти?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Поведінка й різноманітність, хрящових риб

Клас хрящових риб включає (не враховуючи численні вимерлі форми) майже 1000 видів. Майже всі вони живуть у морях, і лише 43 види зустрічаються в прісних водах.

Деякі з них — це жителі морів, які із прибережних районів здатні заходити в естуарії й устя рік із солонуватою або прісною водою. До таких належить 26 видів. Це представники сірих, колючих і кунячих акул, скати-хвостоколи й пилкорилі скати.

Є хрящові риби, що живуть у прісних водах постійно. Таких нараховують 29 видів. Сюди належать річкові хвостоколи, які живуть у річках Південної й Центральної Америки, що впадають в Атлантичний океан, деякі представники «звичайних» хвостоколів та індійська річкова акула. Річкова акула постійно живе в річці Ганг, досягаючи її верхньої течії.

Поширення прісноводних хрящових риб обмежується великими річками й озерами — у невеликих річках і ставках вони, природно, не зустрічаються.

Хрящові риби — високо спеціалізовані тварини, багато хто з них — хижаки.

Акули зазвичай мають подовжений тулуб, не сплющений в спинно- черевному напрямку. У пелагічних видів тіло нагадує своєю формою торпеду й має винятково високі гідродинамічні властивості. Зяброві щілини розташовані на боках голови. Плавці добре розвинені, причому кістяк правої й лівої половини грудного пояса роз’єднаний зі спинного боку…

Biol8 (33) (14.7 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *