1 067 перегляд(ів)

Конспект з основ здоров’я: Калорійність харчування та енерговитрати залежно від фізичних навантажень

Мета: ознайомити з правилами добору страв, якщо доводиться обідати не вдома; пояснити залежність вікових вимог до харчування і питного режиму від інтенсивності фізичного наван­таження; навчити формувати збалансований харчовий раціон достатньої калорійності для звичайних днів та днів із підвищеним фізичним навантаженням.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: аркуші паперу А2 і А3; олівці, фломастери, маркери; ножиці, скотч, клей, заготовки для правил роботи на тренінгу та очікувань учасників.

Хід уроку

І. Вступ.

  1. 1. Вправи на взаємопізнання.

Привітання.

Продовжити фразу: „Їжа, якою я харчуюся є …”.

  1. 2. Повторення правил групи.

Тренер просить учасниківзгадати, які правила роботи встановила і використовує група, та уточнити, які з цих правил є правами, а які обов’язками.

Обговорюється необхідність і корисність кожного правила.

  1. 3. Повторення попереднього матеріалу.

Учні презентують сценку «Небезпечні експерименти над шлунком.

  1. 4. Повідомлення теми і мети уроку.

Формування разом з учнями мети й завдань уроку.

  1. 5. Очікування.

Учитель роздає аркуші паперу у вигляді квітів, учні записують очікування і прикріплюють на малюнок де зображена галявина.

ІІ. Основна частина.

  1. 1. Виявлення рівня проінформованості.

Вправа «Континуум».

Мета:оцінка ставлення учнів до здорового харчування.

Провести в класній кімнаті умовну лінію. На одному кінці лінії стають ті учні, кому подобаються натуральні продукти, а на другому — ті, хто надає перевагу продуктам із консервантами, барвниками, ароматизаторами. Решта обирають місця ближче до того чи іншого краю. Бажаючі можуть висловити­ся, чому вони обрали саме таке місце.

  • Наведіть приклади неправильного харчування.
  • Назвіть наслідки негативних тенденцій харчування підлітків.
  1. 2. Інформаційне повідомлення.

Інформація вчителя з елементами бесіди.

У вашому віці лише на підтримання дихання та інших функцій організ­му необхідно на добу приблизно 1440 ккал. Помірна активність додає потребу приблизно у 1000 ккал. Інтенсивні заняття спортом можуть збільшити її у 2 рази. Так, підліток-баскетболіст звичайного дня витрачає приблизно 2000-2500 ккал, а в день тренування — до 3000-4000 ккал.

Потреби в поживних речовинах у період росту дітей та під час фізичних навантажень. Значення вживання білків для нарощування м’язової маси. Джерела енергії — жири і вуглеводи. Калорійність добового раціону для підлітків, які займаються спортом. Витрати калорій, отриманих з їжею. Режим харчування при фізичних навантаженнях. Наслідки недостатнього надходження енергії з їжею до організму. Небезпека довготривалих виснажливих або «модних» дієт.

  1. 3. Валеологічна пауза

Учитель. За інтенсивних фізичних навантажень можуть виникнути болі в попереку. Для запобігання цього слід регулярно робити наступні дії.

Оздоровчий прийом цигун «Погладжування поперека»

Розтерти руки і покласти їх долонями на поперек. Зробити масажування поперека вертикальними погладжуваннями вгору і вниз 24 рази. Вправа запобігає болю в попереку.

Робота з підручником.

«Мозковий штурм».

  • Пригадайте назви продуктів, у яких містяться білки.
  • Чому після фізичного або розумового навантаження хочеться солодощів?
  • У яких випадках людям призначають спеціальні дієти? (Під час хворо­би та реабілітації після неї; при розладах у роботі шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи; за проблем із вагою; у період підготовки до спортивних змагань тощо)
  • Про які дієти ви чули? (Не вживати хліба й кондитерських виробів, від­мовитися від м’ясних продуктів, їсти один раз на день…)
  • Які принципи раціонального харчування порушують такі дієти?
  • У чому полягає небезпека «модних» дієт?
  • Хто має право призначати дієту? (Тільки лікар!)

Робота в групах.

Об’єднання учнів у три групи (за кольором кружечків).

Назвати свої фізичні відчуття, емоції, здатність до навчання, праці, занять спортом, коли ви:

група 1: дуже голодні;

група 2: з’їли надто багато;

група 3: поїли смачно й у міру.

ІІІ. Заключна частина.

  1. 1. Рефлексія.

Гра «Найкращий друг».

Учитель тримає скриньку з люстерком усередині: «Зазирнувши до скринь­ки, ви побачите свого найкращого друга. Але не виказуйте таємниці, щоб ко­жен міг побачити його на власні очі».

  • Хто ваш найкращий друг?
  • Як ви гадаєте, чому людина має любити і поважати себе?

Вправа «Погляд збоку…».

Продовжити фразу: «Мій тренер сказав би про мене таке…»

  1. 2. Аналіз діяльності.

Спортивні тренування, інші фізичні навантаження вимагають підвищення калорійності харчового раціону та вживання більшої кількості води. Недостатнє, як і надмірне харчування, відсутність певних поживних речовин та мікроелементів призводить до розвитку захворювань багатьох органів і фізіологічних систем організму. Дуже небезпечно призначати собі дієти, користуючись порадами друзів чи модних журналів!

Учні аналізують свої очікування і якщо вони здійснилися, то перечіплюють їх на плакат де зображена ваза і утворюють букет.

Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Узяти участь у складанні «Меню для спортсмена».

Рекомендації

Для виконання завдання № 2 учні об’єднуються в три групи по 7 осіб. Кожен учень групи складає меню для спортсмена на один день тижня. Необхідно працювати у взаємодії зі своїми товаришами задля уникнення одноманітності харчового раціону. При складанні меню слід враховувати стать та фізичні навантаження спортсмена

  1. 3. Побажання на далі.

Вправа «Я бажаю тобі…»

Учасники стають у коло, передають один одному квітку і висловлюють добрі побажання або слова подяки.

Icon of Osnzdor Urok7 Osnzdor Urok7 (16.3 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *