3 337 перегляд(ів)

Конспекти уроків з фізики 10 клас: Повна механічна енергія. Закон збереження енергії

 

Мета. Навчити учнів описувати перетворення кінетичної енергії в потенціальну та навпаки, наводити приклади перетворення одного виду механічної енергії в інший, пояснити сутність закону збереження повної механічної енергії та межі його застосування; активізувати увагу; виховувати самостійність.

Методи і прийоми навчання. Фізичний аукціон, “навчаючи – вчусь”, метод “розв’язування перших задач”, робота в парах, взаємонавчання, “мікрофон”

Тип уроку. Урок повідомлення нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

         Фізичний аукціон. Учні можуть купувати за знання певну кількість балів.

ІІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу

Уперше закон закон збереження енергії у фізиці застосовували німецькі фізики Юліус Роберт Маєр і Герман Людвіг Гельмгольц. Ідеї вчених, сприйняті спочатку скептично, виявилися настільки зручними для розв’язування практичних задач, що невдовзі набули широкого застосування в усіх галузях фізики. Сьогодні ви познайомитесь із законом збереження енергії в механіці та побачите, наскільки його знання спрощує розв’язування задач.

  1. IV. Вивчення нового матеріалу

  Робота з підручником. Опрацювати §36

Метод “Навчаючи – вчусь”.

Вчитель роздає учням завдання. Їм треба швидко ознайомитесь із ними, якщо щось незрозуміло – запитати про це вчителя, а потім з цією інформацією ознайомити інших учнів та самому дізнатися іншу інформацію.

  1. V. Закріплення вивченого матеріалу

1). Метод “Розв’язування перших задач”. Учитель записує на дошці умову задачі та її розв’язок супроводжуючи поясненням. Учні нічого не записують у зошити, лише слухають. Тоді вчитель витирає розв’язок задачі, залишаючи лише запис умови. Учні повинні відтворити задачу у своїх зошитах.

Задача 1. Тіло кинули вертикально вгору з початковою швидкістю 20 м/с. На якій висоті його кінетична енергія дорівнює потенціальній?

Задача 2. Два літаки однакової маси летять на однаковій висоті. Швидкість другого літака в 1,5 рази більша за швидкість першого. У якого літака більша потенціальна енергія?

2). Розв’язування задач. Робота в парах. Після того як завдання парами виконано пари змінюються, відбувається взаємонавчання учнів. Якщо виникають труднощі при розв’язуванні задач учні звертаються по допомогу до вчителя.

Задачі

  1. Обчислити кінетичну енергію штучного супутника Землі масою 1300 кг, що рухається по коловій орбіті на висоті 100 км над Землею. (Відповідь: 4·1010 Дж)
  2. Тіло кинули вертикально вгору зі швидкістю 15 м/с. на яку висоту підніметься тіло?
  3. Шофер вимкнув двигун автомобіля при швидкості 72 км/год, після чого автомобіль пройшов 34 м і зупинився. Чому дорівнювала кінетична енергія автомобіля в момент вимикання двигуна, якщо сила тертя коліс об дорогу становить 5880 Н? Яка маса автомобіля? (Відповідь: 200000 Дж; 1000 кг)
  4. На яку висоту можна було б підняти вантаж масою 1 т за рахунок енергії, що виділяється, якщо охолодити 1 л води від 100˚С до 20˚С?

 

VІ. Підсумки

Метод “Мікрофон”. Учитель пропонує кожному учневі висловитися закінчивши фразу: “На цьому уроці я… (дізнався, навчився, переконався, зрозумів, не зрозумів тощо)”

 

VІІ. Домашнє завдання

 Опрацювати §36. Розв’язати впр.31 (3, 5, 6*).

 Icon of Fiz10 Urok 50 Fiz10 Urok 50 (16.5 KiB)

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *