Мета: перевірити рівень засвоєння учнями вивчених тем із розділу «Фонетика. Орфоепія. Орфографія» та сформованості вмінь; удосконалювати вміння виконувати тестові завдання, здійснювати мовний розбір; розвивати логічне мислення, пам’ять, навички самостійної роботи; виховувати працьовитість, відповідальність.
Тип уроку: урок перевірки та обліку здобутих знань, набутих умінь і навичок.
Перебіг уроку
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Методична ремарка.
За завдання 1–8 учні отримають 4 бали (по 0,5 бала за кожну правильну відповідь). Завдання 9–12 оцінюємо по 2 бали за кожне. Контрольна робота розрахована на 30 хвилин, тому резервний час можна використати для консультацій і відповідей на запитання або ж тренувальних вправ на початку уроку.
- Укажіть рядок, у якому наголос в усіх словах падає на другий склад.
А олень, кропива, шофер, новий
Б кроїти, решето, одинадцять, нести
В вітчим, скінчити, завдання, квартал
Г беремо, коромисло, приятель, подруга
- Визначте рядок, у якому в усіх словах від зміни наголосу змінюється значення слова.
А замок, помилка, обруч, колесо
Б тріска, алфавіт, обід, простий
В колос, черговий, виносити, забігати
Г мука, дорога, лапки, атлас
- Укажіть рядок, у якому на місці крапок у кожному слові потрібно писати літеру е.
А ст..жина, тер..н, чов..н, вет..ран
Б бр..ніти, см..тана, пр..зидія, д..ригент
В вет..ринар, кр..шталевий, в..рбичка, лід..р
Г вел..тень, справ..дливий, кр..ниця, тол..рантний
- Знайдіть рядок, у якому написання ненаголошених е, и в усіх словах перевіряється наголосом.
А стежина, шептати, гребінець, дешевий
Б серпневий, лотерея, очерет, кривавник
В депутат, писати, прем’єра, експеримент
Г скрипіти, березень, вечеря, пиріг
- Позначте рядок, у якому в усіх словах відбувається уподібнення приголосних за дзвінкістю – глухістю.
А рідкісний, полегшення, дігтярний, гриб
Б мережка, боротьба, кладка, вокзальний
В рюкзак, нігтик, футбол, анекдот
Г мигтіти, ватажки, солодко, грядка
- Знайдіть речення, у якому порушено правила милозвучності.
А Срібнокрилий літак підняв їх в чисте небо і поніс на захід (В. Бондаренко).
Б У щире золото, у світлу мідь одягнені дерева восени (А. Гончаренко).
В Цілий день учора проблукав у полі, навздогін за вітром бігав навмання (В. Чумак).
Г Тепер уродив урожай усім на коровай (П. Воронько).
- Укажіть рядок, у якому в усіх коренях дієслів потрібно писати літеру и.
А бл..щати, зв..личувати, покр..вати, про-т..рла
Б зав..сати, упл..сти, защ..міло, прор..ваєш
В прост..ляв, в..рушати, приб..ру, ви-м..тала
Г розл..ватися, завм..раю, вид..рати, перет..нати
- Визначте рядок, у якому в усіх словах відбулося спрощення.
А радіс..ний, безсовіс..ний, ус..но, учас.. ник
Б піс..ний, благовіс..ник, хвас..ливий, якіс..ний
В шіс..надцять, шелес..нути, облас..ний, тиж..невий
Г проїз..ний, контрас..ний, пристрас..ний, хвас..нути
- Доберіть до поданих слів спільнокореневі або змініть їх, щоб відбулося чергування о, е з і.
I варіант: виріб, договір, поріг, сіль, коса, робота, шестикласник, нога.
II варіант: вивіз, кінь, провід, твір, воля, робота, ступінь, будова.
- Доберіть до поданих слів спільнокореневі або змініть їх, щоб показати чергування приголосних [г] – [ж] – [з], [к] – [ч] – [ц], [х] – [ш] – [с].
I варіант: перемога, запах, плуг, кожух, яблуко, вік.
II варіант: фабрика, горіх, берег, допомога, луг, ріг.
- Запишіть подані слова звукописом.
I варіант: гігантський, капелюх, борються, помиришся, дитиночці, молотьба.
II варіант: солдатський, веселка, змагаються, граєшся, берізці, нігтики.
- Зробіть повний фонетичний розбір слів.
I варіант: темніють.
II варіант: щебечуть.
Підсумок уроку.
Відповіді на запитання учнів. Консультації вчителя.
Домашнє завдання. Повторити вивчений у початковій школі матеріал про вживання знака м’якшення.
