1 108 перегляд(ів)

Лабораторна робота №5 «Вимірювання коефіцієнта тертя»

Мета: навчити учнів практично перевірити теоретичні обгрун-тування сили тертя; визначати коефіцієнт тертя; поглибити теоретичні знання учнів;

розвивати вміння порівнювати й аналізувати результати практичних робіт;

виховувати любов до праці;

Методи і прийоми навчання. «Навчаючись – вчуся», мікрофон

Тип уроку: урок удосконалення знань, формування експериментальних навичок.

Обладнання: динамометр, дерев’яний брусок, дерев’яна лінійка, набір тягарців.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань (навчаючись – вчуся)

Учні задають питання, які вони підготували вдома, один одному.

ІІІ. Виконання роботи
Хід роботи
І. Вступна бесіда щодо подальших методичних вказівок.
Методом “мікрофона” з’ясувати, що кожен із учнів хоче одержати від даного уроку. (коротко занотовуються пропозиції учнів)
ІІ. Виконання роботи

 

Учням пропонується експериментально визначити коефіцієнт тертя.
Порядок дій учня:

  • Виміряйте вагу бруска.
  • Зберіть установку, поклавши брусок на лінійку широкою гранню.
  • Динамометром рівномірно тягніть брусок уздовж лінійки. Заміряйте

силу тертя Fтер, яка за модулем дорівнює силі тяги РТЯГУ1.

  • Обчисліть коефіцієнт тертя ковзання ц.
  • На брусок покладіть вантаж, знову рівномірно тягніть його уздовж
    лінійки, вимірюючи ситу тертя.
  • Виміряйте вагу бруска з вантажем.
  • Обчисліть коефіцієнт тертя ковзання.
  • Повторіть дослід ще три рази, додаючи кожний раз по вантажу.
  • Обчисліть середнє значення коефіцієнта тертя ковзання ц .
  • Результати вимірювань та обчислень занесіть до таблиці.
P, H Fтер,  H μ μтер

 

  • Повторіть дослід, поклавши брусок на вузьку грань. Зробіть обчис­лення, заповніть таблицю.
  • Порівняйте результати вимірювань на вузькій та широкій грані,
  • зробіть висновок. Поясніть можливу різницю значень.
  • Оцініть похибку експерименту.

 

Абсолютна похибка кожного і-того вимірювання дорівнює:

 

Середнє значення абсолютної похибки:

 

Результат вимірювань записують у вигляді:

 

Для оцінки якості вимірювань визначають відносну похибку:

 

ІІІ. Підводимо підсумок лаболаторних робіт.

Методом “мікрофона” з’ясовуєм чи виконали мету уроку, і чи справдились очікування учнів щодо даного уроку.

 

  1. IV. Завдання додому:

Повторити §27,    Вправа 23

Icon of Fiz10 Urok 36 Fiz10 Urok 36 (31.1 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *