548 перегляд(ів)

Мійоко Мацунаті «Песик Сіро».  Узагальнення знань з розділом «Літературна казка»

Мета. Познайомити учнів з літературною казкою японської письменниці.

Показати на основі прочитаної казки, що добро, людська праця,

чесність, вдячність, вірність завжди у людей в пошані.

Висміювати такі риси як зажерливість, бажання легкої наживи.

Узагальнити та систематизувати знання, здобуті під час вивчення

теми «Літературна казка», заохотити учнів до читання європейських

літературних казок; розвивати навички усного мовлення, кмітливість,

винахідливість, логіку мислення та уяву; формувати в учнів моральні

цінності, які утверджуються в казках.

Обладнання. Карта Європи, зошит, картки для розчитування, сигнальні картки.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Ми мандруємо у казку

У цю радісну мить,

Щоб зрозуміти, як прекрасно

У цьому світі жить.

Хай минає дитинство в перебігу літ –

Не забути дітям казки лагідний світ!

 

  1. Змістовна й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми.
    • Мовна розминка
  • Прочитайте сходинки споріднених слів:
Добро Друг
Доброта Дружний
Добродушний Дружелюбний
Добрий Друзі
Добродій Дружити

 

  • Прочитайте таблиці складів, об’єднайте їх у слова.
зем кра ра ття чи бут
дість роз лю са доб ди
стал по ва ро бов ля

 

  • Мотивація навчальної діяльності
  • Сьогодні ми поговоримо про добро, вірність, чемність, вдячність. Давайте познайомимося з темою нашого уроку:

 

РАЗДОБРОМНАЛИТЕСЕРЦЕ – ВІКНЕПРОХОЛОНЕ.

Учні розшифровують тему уроку.

 

  1. Робота над темою уроку
    • Ознайомлення з біографічними даними письменниці
  • Мійоко Мацутані – японська письменниця автор багатьох творів (оповідань і повістей) для дітей різного віку, а також літературних казок.

На особливу увагу заслуговує чималий список творів Мацунаті, опублікованих у перекладі різними мовами в Китаї, Сполучених Штатах Америки, Англії, Німеччини, Чехії, Росії, України, тощо. До найпопулярніших творів письменниці належать: «Пригоди Тарбо в країні гір»,  «Кінтабр» (ім’я героя японських народних казок, кругловидого, рум’яного хлопця), «Рибалка на дні моря», «Вдячний журавель», «Як розквітли всохлі дерева», «Лисяче весілля», «Карлик і його баран», «Чарівне відьомське вбрання», «Песик Сіро» та багато інших.

  • Ознайомлення з казкою «Песик Сіро»
  • Читання казки вчителем.
  • Назвіть головних героїв казки.

 

  • Словникова робота. (Зошит, завд.1 с.18)

Лантух – торбина.

Дукати, срібняки – стародавні монети.

Цурпалок – палиця.

Ступка – дерев’яна міцна посудина, яку використовували, щоб зерно товкти на крупу.

Почастувати березовою кашею – бити прутами з берези.

 

  • Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.

– Кому ви симпатизували, читаючи твір?

– А хто вам не сподобався? Чому?

– Як ви вважаєте, які риси характеру висміюються у казці?

 

  • Вибіркове читання

–    Читання в ролях. Прочитайте розмову песика з дідусем від слів «Якось каже він дідові»

  • Прочитайте абзац, де розповідається про те, як виростав Сіро.
  • Прочитайте ті частини твору. в яких описані чарівні перетворення.

 

  • Гра «Співавтори» (Зошит, завд.2 с.18)

Завдання. Доповніть казку своїми епізодами.

 

  1. Узагальнення і систематизація знань.
    • Організаційна частина до проведення конкурсу

– А зараз ми проведемо конкурс за темою «Літературна казка». Ми повторимо все, що вивчили на попередніх заняттях. Кожен із вас стане учасником конкуру. Ви будете відповідати на різні запитання. У кожного з вас є сигнальна картка. Якщо ви будете готові до відповіді, то маєте підняти її. Чи готові ви до участі у змагання на кращого знавця європейської літературної казки? Тоді починаємо наш конкурс.

 

  • Конкурс «Бюро знахідок» (Зошит, завд.3 с.18)
  • Визначте, кому належать ці речі і з яких вони казок: ступка, фрак, рубіни, перо жар-птиці.

(Ступка – належить дідові з казки «Песик Сіро», фрак – належить герою казки «пінгвін ятко без фрака», рубіни – належать Принцу з казки «Щасливий Принц», перо жар-птиці – казка «Казка про Івана-царевича та Сірого Вовка»

 

  • Літературна вікторина «Чиї це слова» (Зошит, завд.4 с.19)
  • «А тепер, коли я вже неживий, мене поставлять ось тут, так високо, що я бачу всі болячки і все убозтво мого міста. І, хоч серце в мене із свинцю, я все ж не можу стримати сліз».
  • «Того, хто добре вихований, ніхто не образить. Як підійде хто старший. Я йому поступлюся місцем, коли ж зустріну моржа чи ведмедя, поможу їм перейти дорогу. І житиму в злагоді з усіма…»
  • «Я знав, що коли не зароблю шести диргемів, моя сім»я голодуватиме. З цих шести диргемів один я відкладаю на посаг для дочки, один іде на сплату боргів, ще два диргеми – на рис та городину. А ще мені доводитиметься платити вчителеві, що навчає мого сина, бо я хочу, щоб він умів грамоти, й останній диргем віддам лікареві, який лікує мого хворого батька.»

 

  • «Казковий» словничок . (Зошит, завд.5 с.19)

– Поясніть значення слів: лантух, дукати, фрак, сапфір.

 

  • Літературний диктант. (Зошит, завд.6 с.19)
  • Дайте відповідь на запитання.

Хто може розповісти нам про життя в полі під покровом ночі? (Опудало)

У кого замість очей сяяли два сапфіри, а на рукав»ї шпаги пломенів великий рубін? (У Щасливого Принца)

Як звали третього сина царя Дем’яна Даниловича? (Іван – царевич)

Хто сім літ служив у старої відьми? (Якоб або Карлик Ніс)

 

  • Гра «Вгадай казку?»
  • З яких казок ці герої ?

Якоб («Карлик Ніс»), Клим-царевич, Петро-царевич, Іван-царевич («Казка про Івана-царевича та Сірого Вовка»), ластівка («Щасливий Принц»), Лімпо («Пінгвін ятко без фрака»), песик («Песик Сіро»)

 

  • Конкурс «Знайди помилку»
  • Послухайте речення. Знайдіть і виправте помилки.

Мійоко Мацунаті – видатна китайська (японська ) письменниця.

Але цього літа хліба виросли буйні й обіцяли багатий урожай. Тому й  сумувало (раділо) Опудало, думаючи про свою хазяйку.

  • Ач який! Ще й брехати наважився! – закричав вельможа й наказав слугам нагородити старого медаллю (почастувати старого березовою кашею).

Подумавши, звернув Іван-царевич

У правий бік; недовго їхав він,

як вискочить із лісу Сірий пес (Вовк)

І кинувся шалено на коня.

 

  • Гра «Третій зайвий». (Зошит, завд.7 с.20)
  • У кожному рядку знайди зайве слово.

Лімпо, фрак, буквар.

Принц, ластівка, пам’ятник .

Вовк , жар-птиця, лисиця.

Морські свинки, білочки, кенгуру.

Дід, баба, курочка Ряба.

 

  • Творчий конкурс «Пофантазуй!». (Зошит, завд.8 с.20)

– Із героєм якої літературної казки ти б подружився і чому?

 

  1. Підсумок заняття

Наше заняття закінчується, але казка ніколи не закінчується. Бо навіть дорослі хочуть вірити  в диво, в те, що добро неодмінно переможе зло, і все буде гаразд.

Завдання для тих, хто любить читати.

Прочитайте літературні казки Мітра Панча «Султан і коваль», «Чарівна скринька».

Icon of Zar F 11 Zar F 11 (21.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *