23 187 перегляд(ів)

Міні проект. Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його забруднення

Мета:формувати в учнів інтерес до експериментальної і дослідницької роботи; розвивативміння працювати в групах; виховувати бажання бережливо ставитися до природи,її багатств.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Які чинники забруднюють повітря?

— Що забруднює повітря у твоєму населеному пункті?

— Поясніть, чому так важливо на перерві провітрювати класну кімнату.

— Поміркуйте, як ви і члени вашої сім’ї можуть вплинути на збереженняповітря чистим.

— Що поглинають під час дихання живі організми з повітря?

— Що живі організми виділяють під час дихання у повітря?

— Які речовини забруднюють повітря?

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про джерела забруднення повітря.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Презентація результатів роботи над проектом

Проект присвячений проблемі впливу забрудненого повітря на життявсього живого на Землі.

Опрацювавши додаткову літературу, ознайомившись із статистикою, учнідійшли висновку, що викиди промислових підприємств, вихлопні гази автомобільноготранспорту, дим від вогнищ забруднюють атмосферу. Через загазованістьі забрудненість повітря значно зменшується кількість надходженнясонячного світла і тепла. Унаслідок цього зменшується кількість сонячнихднів зростає чисельність людей, які хворіють на астму, бронхіт, рак легенів.Забруднене повітря порушує розвиток росту тварин і рослин, руйнує неживуприроду.

Під час виконання проекту учні проводять дослідження повітря. Дослідивши,виявляють джерела забруднення повітря та визначають способи йогоочищення. Для виявлення джерел забруднення учні проводять таку роботу:наносять На чистий аркуш паперу рослинну олію, розміщують його у різнихмісцях на території школи, наприклад, біля пришкільної дороги, біля навчальногокорпусу, на спортивному майданчику, біля свого класу, а такожу кожного вдома. Попередньо учасники проекту проводять серед учнів школипрогнозуюче опитування про те, чи повітря на території школи чисте і чиє на прилеглій території місця із забрудненим повітрям. Припущення учнівбудуть різноманітними. Менші учні зазвичай упевнені, що повітря у школічисте, а старші — припускають можливість незначного забруднення, аджебіля школи проходить дорога, на якій спостерігається пожвавлений рух транспорту.Результати опитування оформлюють у вигляді таблиці. Через певнийчас, дослідивши білі аркуші паперу за допомогою звичайної лупи, дізнаються,що найбрудніше повітря, наприклад, біля дороги, менш забруднене — біля їхньогокласу, найчистіше — біля спортивного майданчику. Коли учні принесутьаркуші, які висіли у них удома, і дослідять їх, то дійдуть висновку, щобільш забрудненими були ті, де будинки розміщені недалеко від дороги, якоючасто їздить транспорт. Найчистішим буде аркуш в учня, будинок якого, наприклад,знаходиться недалеко від лісового масиву і транспортні засоби дієювулицею їздять дуже рідко, а у дворі посаджено багато фруктових дерев. З результатамиможна ознайомити й інших дітей, що надасть змогу кожному ізних побачити на власні очі, де найзабрудненіше повітря, а де — найчистіше.

Дітям буде цікаво розглядати аркуші і знаходити на них місця з решткамипопелу, пилу, сажі. Учні будуть приголомшені, коли побачать аркуш, якийвисів біля дороги, вони мабуть, і не замислювалися, що там повітря може бутинастільки перенасичене забруднюючими часточками.

Запропонуйте учням знайти у різних джерелах інформацію про значенняповітря для природи і для людей та зробити висновки, що потрібно бережливоставитися до повітряних ресурсів України. ;

Результатом роботи у проекті може бути насаджування дерев на територіїшколи та біля дороги, вирощування квітів, декоративних кущів.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  2. Гра Збережемоповітрячистим

— Визначте, що добре для повітря, а що — погано. Якщо це добре для повітря,

не забруднює його, кажіть «так», якщо погано — «ні».

  • Використовуємо газове пальне. (Так)
  • Будуємо хімічний завод без фільтрів на трубах. (Ні)
  • Установлюємо пиловловлювачі на підприємствах. (Так)
  • Насаджуємо дерева і кущі. (Так)
  • Продовжуємо випускати паровози. (Ні)
  • Спалюємо листя з дерев і кущів восени. (Ні)
  • Підпалюємо сухі трави на луках. (Ні)
  • Оберігаємо ліси від пожеж. (Так)

 

  1. Тест Повітря і йогоохорона
  2. Повітря прозоре.

а) Так;                           б) ні.

  1. Повітря має колір.

а) Так;                           б) ні.

  1. Повітря має запах.

а) Так;                           б) ні.

  1. Що відбувається з повітрям при нагріванні?

а) Розширюється;        б) стискається.

  1. Що відбувається з повітрям при охолодженні?

а) Розширюється;        б) стискається.

  1. Який газ поглинають при диханні людина, тварини і рослини?

а) Азот;                         б) кисень;           в) вуглекислий газ.

  1. Який газ виділяють при диханні людина, тварини і рослини?

а) Азот;                         б) кисень;            в) вуглекислий газ.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що вам запам’яталося за темою уроку?

— Яке повітря потрібно для дихання?

— А звідки в повітрі беруться шкідливі речовини?

— Як живі організми допомагають очищувати повітря?

— Що повинні робити ми, люди, для охорони повітря?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *