1 238 перегляд(ів)

Написання частки не з дієсловами.Розбір дієслова як частини мови

Мета: формувати в учнів уміння писати частку не з дієсловами, визначатичас дієслів, правильну вимову дієслів на –ться; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати працьовитість, дисциплінованість.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Цвцткцмц

Цвіт цуценя міцний

Цвітуть сади, цвітуть пишні,

Цвіт біліє на черешні,

На яблуні рожевіє,—

Всі квіточки сонце гріє.

М. Підгірянка

— Випишіть з тексту дієслова.

  1. Словникова робота

Кипіти — нагрівшись до 100 градусів, випускати пару (про посудину з рідиною), клекотіти, вирувати, пінитися під час нагрівання,випускаючи гарячу пару (про рідину).

Коридор — вузький (переважно довгий) прохід у середині будинку, який з’єднує окремі його кімнати, квартири тощо.

— Складіть речення зі словами кипіти і коридор.

  1. Гра «Протилежності»

Дозволяти — … (забороняти);

забігти — … (вибігти);

стверджувати — … (заперечувати);

брати — … (давати);

будувати — … (руйнувати);

забувати — … (пригадувати).

— Які антоніми ви дібрали?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми й мети уроку

— Відгадайте загадку. Розкрийте дужки.

  • Бачити — (не) бачить,

Чути — (не) чує,

Мовчки говорить,

Добре мудрує. (Книжка)

— Перед якою частиною мови стоїть частка не?

— Як її написати — разом чи окремо?

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як пишуть частку не з дієсловами.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Пояснення вчителя

— Прочитайте вірш. До чого закликає автор?

— Зверніть увагу на те, як пишуть частку не з дієсловами.

— Зробіть висновок.

СВОЇМИ РУКАМИ

Хоч як не вигадуй,

Хоч як не крути —

Самі не приходять

Поштові листи.

Саме неспроможне

Змолотись зерно,

Із пряжі саме

Не зітчеться сукно.

Самі не возводяться

новобудови,

самі не напишуться

вірші чудові.

Ми все це так само,

Як тата і мами,

Повинні робити

Своїми руками.

В. Лунін

Висновок. Частку не пишуть з дієсловами окремо.

Фізкультхвилинка

  1. Робота над прислів’ями

— Запишіть прислів’я, розкриваючи дужки. Поясніть як ви їхрозумієте.

  • (Не) хитруй, (не) мудруй, а чесно працюй.
  • Кого (не) б’є слово, тому й палка (не) допоможе.
  • Скажеш (не) вернеш, напишеш — (не) зітреш, відрубаєш — (не)приставиш.
  • Знайдеш — (не) радій, загубиш — (не) жалій.
  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота в парах

Гра «Утвори прислів’я»

— Під номерами 1, 2, 3 записані пари прислів’їв. У першомувиділено дієслово, а в другому воно пропущене. Доберіть потрібнуформу виділеного дієслова і запишіть на місці пропуску.

1) У лінивого руки не болять. Живіт… , мабуть, на піч кортить.

2) Ходить слава, що майстра боїться справа. Свинячі очі болотане…

3) Лагідні слова роблять приятелів, а гострі — ворогів. Хто роботу… , а хто ворон ловить.

  1. Списування. Розвиток мовлення

— Прочитайте вірш. Спишіть, підкресліть не з дієсловами. Розкажіть про свого друга.

Ми з Оверком дружимо,

Живемо — не тужимо.

Разом ходимо до школи,

Поруч в класі сидимо,

Разом з школи ідемо

І не сваримось ніколи.

І. Муратов

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Яке правило запам’ятали?

Не не любить дієслів.

Їх не хоче знати

І серед усяких слів

Може їх пізнати.

Тільки де побачить не

Якесь дієслово —

Каже: «Це мене мине,

Не моє це слово».

Кожен хай собі збагне,

Тут нема проблеми:

Дієслово й слово не

Пишемо окремо.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *