2 605 перегляд(ів)

Наркоманія і ВІЛ -інфікування. Профілактика туберкульозу

 

Мета: формувати в учнів поняття про те, як пов’язані наркоманія і ВІ Л-інфікування; поглибити знання учнів про інфекційне захворювання — туберкульоз; розвивати навички висловлювання своїх думок; виховувати свідоме ставлення до ризику захворювання, співчуття до хворих.

Обладнання та матеріали: плакати, фото, таблиці.

Базові поняття й терміни: наркоманія, ВІЛ-інфікування, інфекційне захворювання, туберкульоз.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Бліцтурнір

1. Яке захворювання називають інфекційним?

2. Наведіть приклади інфекційних захворювань.

3. Які шляхи передачі інфекційних захворювань ви знаєте?

Проблемне запитання

— Чому майже всі наркомани ВІЛ-інфіковані?

III. Постановка завдань уроку перед учнями

Знати: загрози, пов’язані з уживанням наркотиків; як виявляються та передаються ВІЛ/СНІД і туберкульоз.

Уміти: оцінювати наслідки вживання наркотиків; дотримуватися правил профілактики туберкульозу.

IV. Вивчення нового матеріалу

Наш організм і наркотики

Зазвичай, люди, які вживають наркотики, не відзначаються міцним здоров’ям. Якщо людина провела вечір у наркотичному тумані, навряд чи вона зранку побіжить у тренажерний зал. Достатньо придивитися до передчасно постарілого обличчя наркомана, щоб зрозуміти, до чого призводить такий спосіб життя.

У людей, які приймають наркотики, спостерігаються провали в пам’яті та галюцинації. Найбільш негативно наркотики впливають на психіку. Багато з тих, хто приймає екстазі абогероїн, впадає в депресію і навіть думає про самогубство, тому що їм стає все складніше отримати «заряд бадьорості» від наркотиків.

Дуже небезпечно вводити наркотик за допомогою шприца, особливо якщо використовуються голки багаторазового використання. Більшість наркоманів хворіють на вірусні інфекції, навіть такі тяжкі, як гепатити В та С і СНІД. Ці захворювання практично не лікуються і призводять до смерті.

Вірус гепатиту В руйнує клітини печінки. Ефективних ліків проти нього не існує. Щоб стан хворого поліпшився, йому доведеться провести багато часу в лікарні. Утім, тривале лікування зовсім не гарантує позитивних результатів.

Причина захворювання на СНІД — зараження вірусом імунодефіциту (ВІЛ), що руйнує імунну систему людини. Організм, уражений вірусом, не може протистояти інфекціям, і будь-яке захворювання стає смертельним.

ВІЛ передається через кров. Наркомани, що використовують той самий шприц для введення наркотиків, неминуче заражають один одного цією страшною хворобою.

Люди часто не усвідомлюють загрози, пов’язаної з уживанням наркотиків, не думають про наслідки поганої звички. Ті, хто став на шлях, що веде до страшних експериментів, зазнають значних змін. Вони відсторонюються від друзів і родичів, перестають цікавитися школою, спортом, ізолюються від оточення, стають агресивними і некомунікабельними, часто втрачають фізичну форму.

Тим, хто починає вживати наркотики, слід пам’ятати, що відмовитись від цієї звички буде нелегко. У наркомана виникає психічна та фізіологічна залежність, він мріє тільки про те, як отримати нову дозу. Потяг до наркотиків не зникає за одну мить. Спочатку людина страждає від нестерпного болю, її лихоманить, в організмі відбувається «ломка», усе тіло зводить судомами. Багато людей не витримують цього стану і знову починають уживати наркотики.

Але після кожної нової дози зупинитися стає все складніше.

Як у випадку вживання алкоголю, так і в разі вживання наркотиків потрібна велика рішучість, щоб раз і назавжди сказати «ні».

Як виявляється та передається ВІЛ/СНІД

Як ми вже визначили, СНІД — це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба, спричинена вірусом. Віруси є збудниками багатьох хвороб, наприклад, грипу, герпесу, навіть деяких видів раку. ВІЛ, як і інші віруси,— дуже дрібний мікроорганізм, який неможливо побачити за допомогою звичайного мікроскопу. Для своєї життєдіяльності вірус повинен проникнути в живу клітину. У випадку ВІЛ — це імунна клітина людини.

Віруси, у тому числі ВІЛ, виявляються за допомогою спеціальних методів дослідження крові. Коли вірус з’являється в організмі, імунна система починає виробляти в імунних клітинах антитіла, які борються з вірусом. Наявність антитіл у крові людини свідчить про те, що в її організм потрапила інфекція: наприклад, коли аналіз крові показує наявність антитіл до ВІЛ, це означає, що людина інфікована ВІЛ. Але слід знати, що з моменту проникнення ВІЛ-інфекції в організм минає певний час, так зване «вікно», протягом якого організм продукує достатню кількість антитіл, щоб їх уже можна було виявити в крові. У випадку ВІЛ — це, як правило, від 2 до 12 тижнів, іноді довше. Отже, якщо аналіз на виявлення антитіл до ВІЛ зроблено в період «вікна», він буде негативним, оскільки антитіла ще не утворилися в крові в достатній кількості. Тому людям, які проходять тестування на ВІЛ, рекомендують у разі негативного результату повторити аналіз через 3 місяці.

Носії ВІЛ протягом тривалого часу можуть виглядати і почуватися здоровими, хоча відразу після інфікування спостерігаються простудні симптоми. Потім настає прихований період, коли вірус не проявляє себе, що може тривати роками. Весь цей час ВІЛ-інфікована людина почуває себе добре і, не підозрюючи, що в неї ВІЛ-інфекція, може заражати інших. Та з часом імунна система все більше ослаблюється, а вірус сильнішає, минають роки, людина занедуюжує на СНІД і помирає. Дуже часто основною причиною смерті є навіть не СНІД, а інші інфекції, з якими ослаблений ВІЛ-інфекцією організм не може боротися.

Існують три основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції від однієї людини до іншої:

• під час статевого контакту з ВІЛ-інфікованою людиною, коли сперма чи вагінальні виділення інфікованої людини потрапляють на слизові оболонки вагіни, пенісу, ротової порожнини, шлунка або прямої кишки, з яких вірус проникає в кров іншої людини;

• коли цілісність шкірних покривів порушується гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), який перед цим вживала інфікована людина і її кров залишилась на ньому. Найбільший ризик інфікування ВІЛ — у разі повторного користування шприцом чи голкою для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при переливання крові, що містить ВІЛ;

• ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері в період вагітності або після народження дитини через молоко матері.

Вірус імунодефіциту людини не передається через: Валеологічна пауза

Вправа «Відпочинок для очей» (сидячи за партою)

Розслабити м’язи обличчя. Опустити повіки. Долонями рук затулити очі, створивши абсолютну темряву.

До 5 хв. перебувати в такій позиції і в абсолютній тиші слухати звуки, що доносяться з-за вікна.

Після цього опустити руки і розплющити очі.

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто здорова людина може бути інфікована, вдихаючи крапельки вологи або пил, що містять збудника хвороби, так звану мікробактерію туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха.

Туберкульоз серед підлітківБільш високий ризик захворіти мають:

• люди, які перебувають у постійному контакті з хворим, що виділяє під час кашлю паличку Коха (так звана «відкрита форма» туберкульозу);

• люди зі зниженим імунітетом (люди, які живуть із ВІЛ/СНІДом, уживають наркотики, зловживають алкоголем, курці);

• люди, що мають ослаблений імунітет через неправильне або недостатнє харчування, погані умови життя, наявність хронічних захворювань;

• діти, тому що їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку через вікове ослаблення захисних сил організму.

Причиною зниження імунітету можуть бути також стреси та підвищений темп життя, гіподинамія та погіршення екологічних умов.

Симптоми, характерні для туберкульозу:

 кашель упродовж більш ніж двох тижнів;

 підвищена температура тіла впродовж більш ніж семи днів;

 задишка та біль у ділянці грудної клітки;

 зниження апетиту, безпричинна втрата ваги;

 постійне нездужання;

 підвищена пітливість, особливо вночі;

 домішки крові в мокроті, що виділяється під час кашлю у разі появи цих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря!

Профілактика туберкульозу серед підлітків

Icon of Osn Zdor7 (11) Osn Zdor7 (11) (19.5 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

1 comment for “Наркоманія і ВІЛ -інфікування. Профілактика туберкульозу

  1. ЛЕСЯ
    17.02.2015 at 17:34

    Якщо можна вислати конспекти з трудового д(івчата)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *