2 412 перегляд(ів)

Нерівномірний рух. Середня та миттєва швидкості. Розв’язування задач

Мета: увести поняття «нерівномірний рух, середня швидкість, миттєва швидкість»; показати практичну значущість набутих знань; розвивати логічне мислення учнів, уміння аналізувати задачі.

Методи і прийоми навчання:Метод: сюрприз, колективна форма роботи, евристична бесіда, робота із підручником, метод перших задач. .

Обладнання: Спідометр, таблиці «Нерівномірний рух», «Миттєва та середня швидкості», дидактичні матеріали..

Тип уроку: урок комбінований.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

Аналіз самостійних робіт. Робота над помилками.

Метод: сюрприз, колективна форма роботи.

До початку уроку виготовлено картки, які в стислій формі ілюструють матеріал в завданнях яких були допущенні помилки, а саме, розпізнавання формул, заповнення пропусків у формулах чи правилах, вибір методів для розв’язування рівнянь. Картки поміщають в яскраву «чарівну скриньку»..

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

1.   Слово вчителя (з елементами бесіди.)

Вивчений нами рівномірний прямолінійний рух на практиці трапляється дуже рідко. Хто з вас може навести приклад рівномірною прямолінійного руху?

(Вислухати декількох учнів.)

У реальному житті найчастіше ми маємо справу з нерівномірним рухом, тобто таким рухом, коли тіло за будь-які рівні інтервали часу проходить різні відстані. Наприклад, автобус рушає від автостанції або автомобіль рухається протягом години і проходить відстань між двома містами.

— Чи однаковий шлях проходить автобус впродовж кожної секунди?

— Чи однаковий шлях проходить автомобіль за кожну хвилину?

Нерівномірний рух має свої особливі характеристики. Запишіть у зошитах тему уроку: «Нерівномірний прямолінійний рух. Середня та миттєва швидкості.». Нерівномірний рух характеризується двома швидкостями. Може хтось із вас пригадає, якими саме? Про це йшлося у 8класі.

(Вислухати повідомлення учнів.)

2.   Робота з підручником.

Прочитайте §9 від слів «Для характеристики нерівномірного руху введемо поняття …» (ст. 44).

— Дайте відповідь на запитання:

а) як знайти векторну середню швидкість?

б) як знайти скалярну середню швидкість?

в) що таке середня швидкість?

г) що таке миттєва швидкість?

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.  Метод перших задач.

1. Рейсовий автобус пройшов відстань 150 км за 5 годин згідно з графіком руху. При цьому на зупинки він витратив 1 годину. З якою середньою швидкістю рухався автобус на всій дільниці? (Задачу розв’язують учні самостійно.)

2. Чи можна знайти, яку відстань пройшов автобус (див. умову попередньої задачі) за 1 годину, за 2 години, за 4 години, за 5 годин?

(Учні розв’язують усно.)

3. Відстань між двома пристанями на річці, швидкість течії якої 4 км/год, катер пройшов за 1 годину, рухаючись за течією. З якою середньою швидкістю рухався катер за течією, проти течії і на всьому шляху? Швидкість катера у стоячій воді 36 км/год.

 

Звертаю увагу учнів на те, що середня швидкість на всьому шляху не є середнім арифметичним між середньою швидкістю катера за течією і середньою швидкістю катера проти течії.)

V.  Підсумки уроку.

VI. Домашнє завдання.

Основне.Опрацювати § 8(2) ст. 35 – 36.

                А: №5(5)

                В:  №5(6).

ДодатковеТурист їхав 2 год на велосипеді, а потім 6 год ішов пішки. У скільки разів його середня швидкість на всьому шляху більша від швидкості ходьби, якщо їхав він удвічі швидше ніж ішов?

Icon of Fiz10 Urok 8 Fiz10 Urok 8 (13.3 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *