1 806 перегляд(ів)

Оповідання та казки про тварин. Фелікс Зальтен « Бембі»

Мета. Навчити учнів розуміти пізнавально-виховний характер казок, їх моральноетичні цінності; згадати які бувають казки; відрізняти казки про тварин серед   інших видів  казок; учити дітей перейматися проблемами героїв і емоційно відгукуватися на події у казці; вправляти учнів у   виразному читанні; виховувати любов до тварин.

 Обладнання. Карта Європи, ілюстрації із зображенням тварин, схема аналізу казки, таблиця гри « Закрий віконечко», робочий зошит.

 

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття.

Стали діти, підтягнулись

Один одному так щиро посміхнулись

Починаєм працювати, вузлик

Ще один сьогодні будемо в’язати,

Твори про тварин сьогодні будемо читати.

  1. Повторення вивченого матеріалу.

– Перед тим, як розпочати вивчення нової теми, пригадаємо, яку тему ми закінчили читати?

– Який з прочитаних творів змусив вас замислитися над тим, що багато дітей                            не мають щасливого дитинства?

– Герой якого твору був великим мрійником?

– Що спільного в фантазіях різних героїв з прочитаних творах.

  1. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

– Згадайте, які бувають казки? (народні і авторські)

– Порівняйте яка між ними різниця?

– Назвіть декілька авторських казок які ви знаєте.

– Які вони бувають за жанрами?

– Хто головні герої казок про тварин?

 

Конкурс – змагання «Точно у ціль»Робота в зошиті, з.5, с.36).

 

На дошці намальовано три мішені. На картках записані назви казок. Дітям необхідно розподілити їх відповідно до типу казок.

  1. Казки про тварин. 2. Чарівні казки. 3. Побутові казки.

Відповіді: «Цар-лев» (1); «Царівна-жаба» (2); «Кривенька качечка» (2); «Два брати» (3); «Лебідь, щука і рак» (1); «Лисичка-кума» (1); «Заяче сало» (3); «Дідова дочка і бабина дочка» (3); «Яйце-райце» (2).

Іван Франко писав: «Тисячі речей у житті забудете, а тих хвиль, коли вам люба мама чи бабуся оповідала казки, не забудете до смерті».

  • Подивіться уважно на малюнок на дошці і дізнаєтесь про кого ми сьогодні будемо читати (на дошці прикріплений малюнок оленя )
  1. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми «Брати наші менші». В цьому розділі ми познайомимося з цікавими оповіданнями та казками про тварин.

Ми живемо на чудовій, квітучій планеті, ім’я якій — Земля. Ви, звичайно, знаєте, що на ній співіснують люди і різноманітний світ тварин. Це — звірі, птахи, комахи, риби, плазуни, На перший погляд здається, що вони зовсім інші і ні в чому не схожі на нас. Та це тільки на перший погляд. Насправді вони так само, як і ми, відчувають радість і біль, так само люблять і виховують своїх малят, страждають від розлуки чи зради, так само граються, пустують, дра­туються, дбають про своє виживання.

Звідки ж дізнатися якомога більше про цей неймовірно цікавий і ще не до кінця розгаданий та вивчений світ? Звичайно ж, із книжок, які на­писали розумні й талановиті митці всього світу.

Читайте ці твори уважно, і ви довідаєтеся багато цікавого й корисного. Корисного тому, що знання природи й любов до неї роблять життя цікавішим і повнішим. А нас, людей, лю­дянішими і щасливішими.

5.Відомості про автора

Народився Зигмунд Зальцман  в Будапешті—одному з найкращих                                                                                                                                                           європейських міст.

Хлопчик з дитинства виявив інтерес до навчання, був старанним і                          допитливим. Щоб одержати вищу освіту, до Відня. Батьки жили дуже бідно і нічим могли допомогти своїй дитині. Не маючи змоги продовжувати навчання в університеті, докладає всіх зусиль, щоб здобути знання самотужки. Єдиним навчальним закладом для Зигмунда стане бібліотека, а вчителем — книга, жив на мізерні гонорари за театральні рецензії, що їх писав для віденських та берлінських газет і журналів. Згодом навіть став ректором однієї з них.

Проте справжнє визнання його таланту прийшло тоді, коли він почав писати для найменших.

Світову славу Феліксу Зальтену принесла повість-казка “Бембі”, що була

перекладена на всі мови світу. Відомий англійський письменник Джон Голсуорсі писав: “”Бембі” — прекрасна книжка.

Письменник дуже любив мандрувати. Під час своїх подорожей Зальтен прискіпливо вивчав звички тварин, їх життя в природньому середо­вищі, спостерігаючи за іграми тварин, особли­востями їхнього полювання. Із цих

подорожей, спостережень, власних вражень та творчої ав­торської уяви й народилися ні з чим не зрів­нянні прекрасні книги, які допомагають дітям усього світу серцем відчути мудрий устрій При­роди — ЇЇ силу і слабкість, могутність законів І ЇЇ незахищеність. У цьому й переконує казка “Бембі”.

6.Опрацювання казки «Бембі»

6.1 Читання казки самостійно учнями

6.2 Аналіз змісту прочитаного

– За схемою аналізу казки (на дошці) давайте проаналізуємо її.

Покажіть на карті Європи країну де написана казка.

  • Які почуття переживала мама Бембі після народження синочка?
  • Чи погоджуєтесь ви з думкою,що Бембі був розумним, допитливим оленятком? Доведіть це.
  • Як ви вважаєте, чи можна його назвати господарем лісу?
  • Що викликало в Бембі тривогу?
  • З яким почуттям автор розповідає про оленів?

6.3 Хвилинка-цікавинка

Олені — найчисленніші копитні тварини. Вони живуть невеликими групами в лісах, годуються листям, пагонами, травою.

Самці оленів носять гіллясті роги, які щороку скидають. Роги — це орган захисту від ворогів і зброя для турнірних поєдин­ків. Лише в північних оленів карібу самки теж рогаті.

В оленів чудово розвинені органи чуття, а від ворогів їх рятують швидкі ноги.

6.4  Творча робота над казкою

– Перекажіть уривок з тексту, де Бембі мандрує з мамою  лісовою стежкою.

7.Робота в зошиті.

  1. Підсумок уроку.

– Які рядки вас найбільше схвилювали?

– Яким повинно бути ставлення людини до природи?

– Яка головна думка твору?

Завдання для ерудитів.

Прочитайте самостійно ще декілька пригод Бембі у лісі.

Icon of Zar F 21 Zar F 21 (22.2 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *