869 перегляд(ів)

Отфрід Пройслер «Мала Баба Яга»

Мета. Ознайомити учнів з повістю-казкою німецького письменника; називати

основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки, вчити

сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів

створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички

виразного читання, пам’ять, кмітливість, логіку мислення, уяву учнів, уміння

обґрунтовувати свої думки; стверджувати ідеї перемоги добра над злом.

Обладнання. Карта Європи, вислови, картки до гри «Шифрувальник», зошит.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Гра «Поримуймо разом»

Діти ходили, діти гукали,

Діти у парку казку (шукали).

Може, під кущиком, чи під місточком?

Може, накрилась кленовим (листочком)?

Хлопці гасали, бешкетували.

Що ви? Це казку вони (доганяли).

– Казко, постій, гей, озовися!

Ти не жартуй з нас, тихо не смійся!

Казка із сонечком з неба злетіла.

Ні, нашу казку кізонька (з’їла) .

Та осьде знову казка знайшлася,

Будемо слухать, чи гарна (вдалася).

 

  1. Повідомлення теми і завдань заняття

– Сьогодні на заняття ми будемо знайомитися з новою казкою.

Кожний прожитий нами день ніби відкриває нові, чисті сторінки нашого життя. Що ми на них залишимо, залежить тільки від нас. Це можуть бути плями байдужості, зла один на одного. Але в наших силах залишити на чистих аркушах цілий список добрих і красивих вчинків та справ. Давайте познайомимося з казкою про Малу Бабу Ягу. Послухайте казку і скажіть, які вчинки і справи залишила по собі Мала Баба Яга.

 

  1. Робота над темою
    • Ознайомлення з основними ознаками казки-повісті

–   Прозовий твір, у якому зображено життя одного або кількох героїв упродовж тривалого часу, називають повістю. Проте події, зображені в повісті, можуть бути реальними і вигаданими, казковими. Ті повісті, у яких розповідається про казкові події і казкових героїв,— це вже повісті – казки.

Письменники світу люблять писати для дітей повісті-казки.   Щоправда, цей   жанр   у   світовій літературі   виник  зовсім   недавно  —  тільки   на початку XX століття. Але у світовій дитячій літературі  написано чимало таких творів.

Повісті-казки для дітей творили такі майстри світової літератури, як Туве Янссон, Крістіна Нестлінґер, Отфрід Пройслер, Джон Толкін та інші.

 

  • Ознайомлення з біографічними відомостями про життя і творчість Отфрід Пройслер

Отфрід Пройслер — надзвичайно популярний як на батьківщині, у Німеччині, так і далеко за  її   межами   дитячий   письменник.   Його   літературні   герої   Водяничок, Мала   Баба   Яга   відомі дітям усього світу і стали їх улюбленими.

О. Пройслер — за професією учитель. Він на родився в Райхенберзі (Баварія) 1923  року (нині це територія Чехії). Чарівна природа передгір’я Північних Альп, батьківщини Отфріда, працелюбний,  талановитий   народ,  милозвучна,  образна мова (із німецькою тут звучала й чеська мова, якою письменник також досконало володіє), багатющі  скарби  легенд та  переказів, цікавих зви­чаїв — усе це навіки запало в його душу, сформувало його як майбутнього художника слова.

Чим же так приваблюють численних читачів Пройслерові  книжки? Насамперед щирістю, добротою і  щедрою любов’ю до дітей. Письменник твердо   вірить у  те, про   що   пише.   Його твори   трохи   таємничі, загадкові, навіть  роман­тичні, а   це   особливо   вабить дітей, пробуджує їхню  фантазію.   Не  можна  не  згадати   ще  про одну характерну особливість повістей-казок Отфріда  Пройслера, якій  вони  завдячують своєю популярністю.  У  них діють переважно  фантастичні герої — чаклуни, відьми, привиди та всяка інша “нечиста сила”, але з волі автора вони — справжні живі істоти, схожі на звичайних людей. Отфрід   Пройслер   написав   понад  двадцять книжок для дітей, за їхніми мотивами поставлені кінофільми, телевистави, мультфільми, їх  переведено тридцятьма трьома мовами світу.

 

  • Виразне читання тексту казки вчителем

Назвіть дійових осіб казки.

 

  • Словникова робота. (Зошит, завд.1 с.21)

– Прочитай слова записані в зошиті.

Абраксас, Блоксберг,  Вальпургієва ніч,  чаклунка-дощовиця Трам-Бам-Бах,  Мала Баба Яга.

Вальпургієва   ніч   —  у  давніх  германських  племен   так називалося свято зустрічі весни, під час якого нібито відбувалися ігрища на горі Блоксберг.

 

  • Виразне читання тексту учнями частинами і відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

 

  • Виразне читання 1 частини «Мала Баба Яга сердиться»

– Який вигляд мала хатинка Малої Баби Яги? Прочитайте.

– Яким зображено у творі  ворона Абраксаса?

– Чи   здалася   вам   страшною   Мала   Баба Яга?  Поясніть свою думку.

– Чому їй одного дня не вдавалося чаклу­вати?

 

  • Виразне читання «ланцюжком» 2 частини «Гей-я, Вальпургієва ніч!»

– Кого зустріла Мала Баба Яга на святі?

– За що і як Найстарша чаклунка покара­ла Малу Баба Ягу?

 

  1. Узагальнення і систематизація знань учнів
    • Визначення композиції казки.

– Знайдіть зачин, основну частину і кінцівку.

 

  • Робота в групах. Складання плану твору. (Зошит, завд.2 с.21)

– Поділіть казку на частини, доберіть заголовок до кожної частини. Запишіть цитатний план у зошит.

Орієнтовний план

1 група

Мала Баба Яга сердиться

  • Жила собі Мала Баба Яга.
  • Хатка у неї була невеличка.
  • Був у Малої Баби Яги ворон, звали його Абраксас.
  • Щодня Мала Баба Яга вчилася чаклувати.
  • Сьогодні ж Вальпургієва ніч.
  • Цієї ночі полечу на Блоксберг.

 

2 група

Гей-я,  Вальпургієва ніч!

  • Тієї ночі вона помчала на Блоксберг.
  • Разом з усіма вона кружляла довкола багаття.
  • Мала Баба Яга перебігла дорогу тітоньці чаклунці –дощовиці.
  • Притягли її перед очі Найстаршої чаклунки.
  • – Покарай її!
  • Вони пошпурили у вогонь її мітлу і зловтішно побажали щасливої дороги.

 

  • Гра «Шифрувальники». (Зошит, завд.3 с.22)

даПоруй шоінму дірасть. (Подаруй іншому радість)

броДо вгодо ‘ятаєпамться. (Добро довго пам’ятається)

– Оберіть вислів, який підходить до прочитаної казки.

 

  • Вправи для розвитку пам’яті

 

Гра «Уважний художник»

Дітям пропонується з пам’яті докладно описати зовнішність Малої Баби Яги та її хатинки.

 

  • Творчий конкурс «Пофантазуй». (Зошит, завд.4 с.22)

– Пофантазуйте! Які чудеса ви б здійсни­ли, якби  вміли  чаклувати?

 

  1. Підсумок заняття

– Що вам відомо про німецького письменника Отфріда Пройслера?

– До якого виду казок належить казка «Мала Баба Яга» ?

– Визначте головну думку казки?

– Кому з героїв казки ви співчуваєте, кого засуджуєте?

Завдання для тих, хто любить читати.

– Прочитайте самостійно частину казки під назвою «Я помщуся!», «Добрі наміри».

Підготуйте до переказу одну з пригод.

Icon of Zar F 12 Zar F 12 (21.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *