Мета: ознайомити учнів із походженням назв міст, озер України; розвивати інтерес доісторичного минулого нашого краю, його сьогодення, його рекордів; виховуватипатріотичні почуття.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Тестування
- Прапор України:
а) жовто-блакитний;
б) синьо-жовтий;
в) блакитно-жовтий.
- Державний символ України, відомий ще з часів Київської Русі:
а) прапор;
б) гімн;
в)герб.
- Фронтальне опитування
— Які державні символи У країни ви знаєте?
— Що таке гімн? Коли його виконують?
— Хто автори Гімну України?
— Що є Гербом У країни? Що означає цей символ?
— Чому український прапор має такі кольори?
— У світі нараховується багато країн. Всі вони дуже різні. Є великі і зовсіммаленькі. Одні з них заможні, а інші — бідніші. Усі країни мають свої назви.
— Пригадайте, як називається країна, в якій живемо ми?
— Як називається столиця України?
— Як називається наше місто?
— У якій області воно розташоване?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про походження назв міст, озер України.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 108-113)
Робота в групах
Учні опрацьовують легенди, подані в підручнику.
— Розгляньте малюнки на с. 108. Розкажіть, що на них зображено.
— З ким пов’язана назва міста Чернігова?
— Що таке легенда?
— Хто такі хозари та сіверяни? Прочитайте про це у тлумачному словничкуна с. 109.
— Прочитайте уривки кожної легенди, як і розповідають про походженняназви міста.
— Чому місто Рогатин має таку назву?
— Розгляньте малюнок на с. 110. Розкажіть, що на ньому зображено.
— З чим пов’язана назва озера Світязь?
— Розгляньте малюнок на с. 111. Розкажіть, що на ньому зображено.
— Які історичні пам’ятки є у вашому місті або селі? З якими історичнимиподіями вони пов’язані? Що ви про це знаєте?
Практичне завдання
— Об’єднайтеся в групи. Проведіть дослідження: з’ясуйте походженняназви вашого міста або села. Результати роботи оформіть у вигляді альбому.
Разом із дорослими з’ясуйте походження назви озера Синевир, що на Закарпатті.Воно не менш відоме, ніж Світязь. Місцеві жителі називають його
ще Морським Оком.
— Прочитайте текст н а с. 112-113 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Які рекорди України ви запам’ятали?
— За допомогою батьків дізнайтеся, хто в Україні найсильніший штангіст(Олексій Торохтій виборов золоту медаль на Олімпійських іграх в Лондоні);хто є чемпіоном з гімнастики (Лілія Подкопаєва, Рустам Шаріпов, КатеринаСеребрянська), фігурного катання (Оксана Баюл) тощо. У класі позмагайтеся,хто назве більше відомих імен.
— Прочитайте рубрику ≪Чи знаєш ти?≫ на с. 113. Розкажіть, про що ви дізналися.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Творча вправа ≪Скажіть своє слово про Україну≫
— Розкажіть, якою ви хочете бачити нашу державу.
— Що ви для неї можете зробити вже сьогодні?
Учитель пропонує учням форму роботи ≪Коло≫, яка надає можливість усімприсутнім на уроці дітям дати свій варіант відповіді, хоча під час цієї формироботи відповіді обов’язково будуть повторюватися.Удома учні малюють ілюстрації за темою ≪Ми любимо свою Україну≫.
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вас найбільше вразило?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 108-113.
