2 521 перегляд(ів)

План-конспект уроку: Художня література як мистецтво слова, її місце середінших видів мистецтва

Мета: пригадати види мистецтва, коротко охарактеризуватиїх; з’ясувати, яке місце серед інших видів мистецтвапосідає література; зробити висновок щодо унікальноговпливухудожньої літератури на людину; розвиватиувагу, усне мовлення; виховувати повагу до літературияк мистецтва слова.

Обладнання: схема, епіграфи, словник-довідник «Зарубіжна література», словник«Естетика».

Літературу вилучено із законівтління.

Вона одна не визнає смерті.

М. Є. Салтиков-Щедрін

Істинно говорю вам: дано друкованому слову

бути не тільки в часі, а й понад часом.

М. Лєсков

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

— Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживаютьне одне покоління шанувальників та поціновувачів.Що ж такемистецтво і в чому його велика таємниця?

II. Робота над темою уроку

1. «Продовжте речення»

Мистецтво — це можливість…:

-самореалізуватися;

– відчути «очищення душі»;

– розважатися;

– пізнавати нове;

– переживати і співчувати;

-відчувати естетичну насолоду.

2. Слово вчителя

Словник «Естетика» дає таке визначення поняття «мистецтво»: Мистецтво — це вид духовного освоєння дійсності людиною, що має на меті формування й розвиток її здатності творчо перетворювати довкілля і саму себе за законами краси. З мистецтвом тісно пов’язане поняття катарсис. Вперше використавцей термін Аристотель для позначення певного естетичного переживання, яке «прояснює» моральне почуття. Просвітляючи й підносячи, вонозахоплює людину цілком і впливає універсально, даючи поживу розуму,

почуттю та волі.

Якщо ви плакали, співчуваючи героям книги чи кінофільму, щиро раділи за своїх улюбленців, переживали обурення або прагнення змінити цей світ на краще,— ви відчували на собі силу мистецтва. Якщо у вашому житті є книги, фільми, картини, музичні твори, про які можнасказати: «Вони дійсно вплинули на моє життя»,— ви зазнали катарсису.

3. Ґронування

1) Створення інформативного ґрона до слова «Мистецтво»

 

2) Бесіда за створеним ґроном

-Назвіть відомі вам види мистецтва.

-Що є основою образності цих мистецтв? (Слово, звук…)

-Чому деякі види мистецтв мають один матеріальний носій образності, а деякі більше? (Таківиди мистецтв, як театр, кіно, телебачення,називають синтетичними, тому що образ створюється за допомогоюдекількох матеріальних засобів.)

-Які види мистецтва найбільш популярні у наш час? Чому?

4. Робота з літературним твором

1) Читання сонета Уїльяма Вордсворта «До прекрасного».Уїльям Вордсворт (1770–1850) — англійський поет, представник«озерної школи». Оспівував у своїх творах красу природита сільськежиття.

Святе мистецтво! В пензлі чи пері

Є сила дати вічність кожній рисі

Хмарини, що пливе в небесній висі,

Веселих промінців химерній грі;

Вони спиняють порух віт вгорі

І подорожніх, що ідуть у лісі,

І корабель, що при скелястім мисі

Навік в заливі кинув якорі.

Дитя весни, і літа, й падолисту,

Що вірно тчуть ясну твою окрасу,

Мистецтво, ти даруєш благодать.

І стримане, просте, хоч повне змісту,

Ти вмієш вирвать мить із плину часу

І в ній божисту вічність передать.

(Переклад М. Стріхи)

2) Визначення теми та ідеї поезії

Тема: захоплення безмежною силою мистецтва.

Ідея: мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне  «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічністьпередать».

5. Література як вид мистецтва

1) Робота зі словником «Зарубіжна література» Н. І. Дорофєєвої.Література (лат. literatura— написане, від litera— буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства;різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчогопроцесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер.Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню,призначену спеціально для задоволенняпізнавальних, інтелектуальнихта естетичних потреб.

2) Слово учителя

— Отже, література — це мистецтво слова. Слово — найціннішенадбання людства, начало всіх начал. В Євангелії від Іоанна сказано:«На початку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово. Вонов Бога було на початку. Усе через нього повстало, і ніщо, що повстало, не повстало без нього. І життя було в Нім, а життя було Світломлюдей» (1; 1–4). Думка ця стала основою поезії російського поетаМ. Гумільова:

В оный день, когда над миром новым

Бог склонял лицо свое, тогда

Солнце останавливали словом,

Словом разрушали города.

Не забыли мы, что осиянно

Только слово средь земных тревог

И в Евангельи от Иоанна

Сказано, что слово — это Бог…

Тож будемо шанувати слово, яке і в наш час високих технологій невтратило своєї могутності, як і література — мистецтво слова.

3) Робота з епіграфами

— Чи справедливі вислови М. Є. Салтикова-Щедріна та М. Лєскова? Аргументуйте свою точку зору.

ІІІ. Підсумки уроку

У ч и т е л ь. Діти, попереду новий для вас систематичний курсвивчення не окремих літературних творів, а світового літературного процесу, починаючи з найдавніших пам’яток мистецтва слова доепохи Відродження. Всі твори, що увійшли в програму для 8-го класу,є класичними, тобто взірцевими, перевіреними часом. Тому ви не витратите свій час даремно, а навпаки, розпочнете здобувати класичнулітературну освіту. Російський письменник ХІХ ст. О. І. Герцен писав своїй дочці Наталії: «Читай якомога більше і, звичайно, вічні книги — їх небагато — читай “Іліаду”, “Одіссею”, читай Шекспіра, Ґете, Данте». Тож, у путь — за авторами вічних книг!

IV. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про Веди як пам’ятку світової літератури.

Icon of Svit Litk 8 (1) Svit Litk 8 (1) (263.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *